Vijenac 340

Fotografija

U FOKUSU

Topografija događaja

Topografija događaja

slika

Graz U novom projektu Camere Austrije pod naslovom You are here njihov kustoski tim postavlja upravo tu topografsku determinaciju kao polazište za skupnu izložbu, na kojoj su predstavljeni većinom mladi umjetnici već objavljivani u časopisu Camere Austrije. Biti prisutan ovdje i sada odražava se višeznačno u fotografiji kao mediju, a mapiranja osobnih putanja vremenom i prostorom sastavni je dio i poveznica većine radova. Među odabranim autorima nalazi se i naša Silvija Potočki (SofijaSilvia), čiju su metodu rada kustosi opisali kao kretanje prostorom u kojem je trenutno sve što vizualno ulazi u umjetničin vidokrug i izbor, jednako kao i njezina prisutnost i odnos među stvarima. Na izložbi se mogu vidjeti i radovi Marike Asatiani, Christopha Grilla, Sylvije Henrich, Karine Nimmerfall, Verena Winkelmanna, Andreje Witzmann. Izložba je otvorena do 1. svibnja, a tekst o izložbi možete naći na www.camera-austria.at.


Cvjetanovićevi rudari

slika

Labin U povodu obilježavanja Dana rudara u Gradskoj galeriji u Labinu otvorena je izložba fotografija Labinski rudari Borisa Cvjetanovića. Radovi predstavljeni na izložbi nastali su 1987. za vrijeme štrajka u Istarskim ugljenokopima Raša, kada je Cvjetanović kao fotoreporter »Studentskoga lista« posjetio Rašu i Labin. Iste godine tridesetak Cvjetanovićevih snimaka rudarskog štrajka izvedenih u crno-bijeloj tehnici izloženo je u Galeriji proširenih medija u Zagrebu. Labinjani sada imaju prvi put priliku vidjeti izbor od sedamnaest Cvjetanovićevih radova iz tog ciklusa. Uz izložbu prikazana su i tri dokumentarna filma s početka pedesetih godina s temom rudarenja u Labinštini, redatelja Branka Bauera, Rudolfa Sremeca i Branka Belana. Izložba ostaje otvorena do 5. travnja.


Splitski fotografi

slika

Split U Galeriji fotografije Fotokluba Split u Marmontovoj 5 otvorena je prva samostalna izložba Duška Kečkemeta, istaknuta povjesničara umjetnosti i člana Fotokluba Split od 1952. Njegovu istraživanju i sakupljanju građe o splitskoj fotografiji možemo zahvaliti što upravo fotografija u Splitu ima usustavljen povijesni pregled u nedavno objavljenoj Kečkemetovoj knjizi, Fotografija u Splitu: 1859–1990. Autor je i sam aktivno izlagao na skupnim izložbama od 1955. do 1975, dok se poslije fotografijama koristio za dokumentiranja kako vlastitih znanstvenih radova tako i upotpunjavanja fundusa arhiva ustanova za koje je radio. Na samostalnoj izložbi pokazana su tri njegova ciklusa: crno-bijele fotografije iz druge polovice pedesetih i šezdesetih godina nastale za vrijeme njegova aktivnog članstva u Fotoklubu Split te noviji radovi, ciklusi Bunje (1998–2000) i Škoji (1980–2000). Izložba ostaje otvorena do 17. ožujka.

Nedaleko te izložbe, u Salonu Galić u Marmontovoj 3, još je jedna izložba, ona Ante Kuštre. Izložba Kupljeno-prodano predstavlja osamdesetak Kuštrinih fotografija, slajdova, fotokolaža, te video 4. obrok. Radovi su nastali posljednjih nekoliko godina i tematiziraju aktualne probleme hrvatske tranzicijske stvarnosti. Ante Kuštre rođen je 1955, član je Fotokluba Split te je izlagao na četrdesetak samostalnih i skupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Izložbu možete pogledati do 20. ožujka.


Tanja Masnec Šoškić

Vijenac 340

340 - 15. ožujka 2007. | Arhiva

Klikni za povratak