Vijenac 340

Glazba

GLAZBOSKOP

Koncert Dmitrija Sitkovetskog

Koncert Dmitrija Sitkovetskog

slika

Violinist Dmitrij Sitkovetski dolazi u Zagreb 20. ožujka u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb, a nastupit će u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati, uz pijanističku pratnju Pavela Gililova. Sitkovetski je odrastao u Moskvi, gdje je studirao na Konzervatoriju do 1977, kada je emigrirao u Ameriku i nastavio studij na Juilliardu. Iako je kao solist svirao s gotovo svim najpoznatijim svjetskim orkestrima i dirigentima, odlučio se i sam okušati kao dirigent. Vrlo brzo postaje redoviti gost dirigent važnijih orkestara. U tom dijelu svoga glazbenog djelovanja surađivao je s brojnim uglednim solistima današnjice kao što su Julian Rachlin, Gérard Caussé, David Geringas, Renée Fleming, Martha Argerich, Maxim Vengerov, Yuri Bashmet i Bobby McFerrin. Osnivač je Novog europskog gudačkog komornog orkestra. Na zagrebačkomu nastupu predstavit će se djelima Giuseppea Tartinija, F. Kreislera, Ludwiga van Beethovena i Edvarda Griega.


Porin 2007. za životno djelo

Dubravko Detoni, skladatelj, glazbeni pisac, pijanist i producent, te Đelo Jusić, skladatelj, dirigent, aranžer i gitarist, dobitnici su ovogodišnje diskografske nagrade Porin za životno djelo. Dugotrajna svestranost i profesionalnost u bavljenju glazbom s najrazličitijih njenih aspekata donijela je Porina Dubravku Detoniju, koji je prošloga mjeseca proslavio sedamdeseti rođendan. Široki skladateljski interesi, utemeljenje i djelovanje s ansamblom Acezantez, dugogodišnje pisanje o glazbi i stalni profesionalni uredničko–producentski rad na Hrvatskoj televiziji i Hrvatskome radiju, potvrdili su njegov izbor najprikladnijim. S druge strane glazbene medalje, Đelu Jusića pamti se kao osnivača ansambla Dubrovačkih trubadura i dječjega zbora Mali raspjevani Dubrovnik, a opusom ga se smješta uz Zdenka Runjića u vrh zabavne glazbene produkcije koja odiše mediteranskim duhom. Treću nagradu za poseban prinos hrvatskoj diskografiji Upravni je odbor Instituta hrvatske glazbene industrije dodijelio diskografskoj kući Croatia Records, koja ove godine slavi šezdeset godina osnutka, od prvobitnoga Jugotona do današnje tvrtke privatizirane 1991. godine. Posebno je važno istaknuti da je ovo prvi put da se posebna nagrada Porin dodjeljuje instituciji glazbene industrije, a ne pojedincu.


Večer posvećena Valteru Dešpalju

U četvrtak, 22. ožujka, s početkom u 20 sati, u Hrvatskom će glazbenom zavodu biti proslavljen deseti rođendan Obiteljskoga radija i petnaesta obljetnica emitiranja Klasične večeri i noći zagrebačkih šišmiša, radijske emisije ozbiljne glazbe koju kontinuirano i vrlo uspješno kreira i vodi Zlatko Madžar. Svečani koncert bit će u znaku najpoznatijega hrvatskog violončelista Valtera Dešpalja, i ne samo kao interpreta nego i kao pedagoga i aranžera. U prvome dijelu večeri sudjelovat će violončelistica Monika Leskovar i gitarist Petrit Çeku, interpretirajući skladbe u obradi Valtera Dešpalja, dok će u drugome dijelu sam Dešpalj predvoditi violončelistički ansambl mladih glazbenika, Cellomania, koji je prije nekoliko godina utemeljio od učenika iz svoje klase. Program će činiti djela Johanna Sebastiana Bacha, Arcangela Corellija, Luigija Boccherinija, Igora Kuljerića i Hectora Villa–Lobosa.


Započinje Pasionska baština

Manifestacija koja se svake godine uoči Uskrsa održava kao niz likovnih, glazbenih, kazališnih, književnih i folklornih obrada vezanih uz Kristovu muku i uskrsnuće ove će godine od 24. ožujka do 4. travnja u mnoštvo zagrebačkih prostora donijeti najrazličitije događaje. U sklopu Pasionske baštine, koju organizira istoimena udruga, redovito se raspisuje i književni natječaj za najbolje radove s temom Muke. Ovogodišnju Pasionsku baštinu otvorit će Papandopulova Muka Gospodina našega Isukrsta u izvedbi Gradskoga zbora Brodosplit pod ravnanjem Vlade Sunka, i to 24. ožujka u 20 sati u Hrvatskome glazbenom zavodu. Slijedit će brojni koncerti sakralne glazbe, među kojima će nastupiti i gosti iz Slovenije i Austrije, nastupi pučkih pjevača (ove godine iz karlovačkoga kraja), zatim izložbe, glazbeno–scenski prikazi, te na završetku tradicionalni književni susret Lirika Velikog petka. Izdvojimo još koncert 25. ožujka u Crkvi sv. Katarine s početkom u 20 sati, na kojemu će orguljaš Mario Penzar te mezzosopranistice Helena Lucić i Jelena Kordić interpretirati djelo Leçon de ténebres Françoisa Couperina.


Barbara Hendricks pjeva jazz u Zagrebu

slika

Istaknuta svjetska operna umjetnica Barbara Hendricks 24. ožujka održat će koncert u zagrebačkom Lisinskome, s jazz–repertoarom pjesama Dukea Ellingtona i Billie Holliday, a u organizaciji Tvornice kulture. Debitirala je opernim repertoarom 1974. u Operi u San Franciscu i na Festivalu u Glyndebourneu, nakon čega je nastupala u svim važnim svjetskim opernim kućama. Njezin repertoar obuhvaća dvadeset uloga, od kojih je čak dvanaest već snimila, a širok raspon njezinih sposobnosti kreće se od Mozarta, francuskih klasika, talijanskih opernih vrhunaca do suvremenoga repertoara. Često nastupa i u koncertnim dvoranama, bilo da je riječ o solističkim recitalima uz pijanističku pratnju, komornim sastavima ili, pak, koncertirajući s najpoznatijim orkestrima i dirigentima, pri čemu se istaknula kao vrstan interpret i promotor glazbe francuskih, američkih i skandinavskih autora. Pjevajući jazz debitirala je 1994. na Jazz–festivalu u Montreuxu, te od tada gostovala na festivalima jazza diljem svijeta nastupajući s Kvartetom Magnusa Lindgrena.


Mirta Špoljarić

Vijenac 340

340 - 15. ožujka 2007. | Arhiva

Klikni za povratak