Vijenac 338

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Nagrada Costa debitantici Stef Penny

Nagrada Costa debitantici Stef Penny

slika

Velika Britanija Škotska autorica Stef Penny dobitnica je nagrade Costa za knjigu godine, koja se prije predavala pod imenom Whitbread, što je ujedno tek treći put u povijesti nagrade da odlazi nekom književnom debitantu.

Jednu od najcjenjenijih britanskih književnih nagrada, vrijednu 30.000 funti, 37-godišnja je autorica dobila za roman The Tenderness of Wolves, koji opisuje sudbinu škotske obitelji koja u 19. stoljeću emigrira u osamu kanadske provincije Ontario. Nagrada, koja je ove godine promijenila ime zbog promjene financijaša, osnovana je 1971, a predaje se u pet kategorija, iz kojih se zatim bira knjiga godine. U konkurenciji su, osim Stef Penny, bili romanopisac i scenarist William Boyd, nagrađen u kategoriji romana za Restless, Brian Thompson s biografijom Keeping Mum: A Wartime Childhood, John Haynes s pjesničkom zbirkom Letter to Patience i Linda Newbery u kategoriji knjige za djecu za Set in Stone. Prošlogodišnja je dobitnica nagrade Hilary Spurling za biografiju Matisse the Master.


Objavljeni finalisti za nagradu Leipciškog sajma

Njemačka U Leipzigu je objavljen popis finalista u kategorijama beletristike, publicistike i prijevoda za ovogodišnju nagradu Leipciškog sajma knjige, među kojima je i jedan roman nastao u doba Njemačke DR.

Rummelplatz pokojnog istočnonjemačkoga pisca Wernera Bräuninga nastalo je šezdesetih godina, te je odmah zabranjen u bivšoj NjDR, nakon čega je objavljivan u dijelovima, a sada je prvi put objavljen u cjelini. Na popisu su i Wilhelm Genazino s Mittelmäßiges Heimweh, Wolfgang Schlüter s Anmut und Gnade, Ingo Schulze s Handy, Dreizehn Geschichten in alter Manier i Antje Rávic Strubel s Kältere Schichten der Luft. Leipciška nagrada predaje se ove godine treći put, a laureati u tri kategorije dijele svotu od 45.000 eura. Prošle je godine kao najbolji roman nagrađen Der Weltensammler Ilije Trojanowa, u publicistici nagrađen je Franz Schuh za Schwere Vorwürfe, schmutzige Wäsche, a za prijevod Ragni Maria Gschwend. Nagrada će biti predana 22. ožujka, dan nakon predaje Leipciške nagrade za europsko razumijevanje.

http://www.preis-der-leipziger-buchmesse.de/

Pamuk zabrinut za sigurnost

slika

Turska / Njemačka Njemačka politika i javnost burno su reagirale na otkazivanje posjeta turskoga književnog nobelovca Orhana Pamuka zbog primljenih prijetnji turskih radikala.

Pamuk je trebao posjetiti Köln, Hamburg, Stuttgart, München i Berlin, gdje je na Slobodnom sveučilištu trebao dobiti počasni doktorat, ali je odustao od puta zbog prijetnji koje mu je uputio jedan od osumnjičenih za organiziranje nedavnog ubojstva armenskog novinara Hranta Dinka. Pamuk je, kao i Dink, progovorio o masovnom ubojstvu Armenaca 1915–1916, zbog čega ga je skupina odvjetnika 2005. tužila po notornom čl. 301 turskoga kaznenog zakonika, koji se odnosi na »vrijeđanje turske nacije«, a po kojemu je suđeno i brojnim drugim intelektualcima. Dok se njemačka vlada nije službeno očitovala, iz Bundestaga je Ankari poručeno da konačno dopusti slobodu mišljenja i zaštiti Pamuka, dok je njemački europarlamentarac Cem Özdemir slučaj nazvao »znakom upozorenja Turskoj« te tražio ukidanje članka 301.


Predana katalonska nagrada Ramon Llull

slika

Španjolska Gabriel Janer Manila dobitnik je nagrade za književnost na katalonskom jeziku Ramon Llull, vrijedne 90.000 eura, koja mu je dodijeljena za roman Tigres.

Nagrada Ramon Llull, koju izdavačka kuća Planeta dodjeljuje od 1981, ove je godine dobila i potporu vlade Andore, čime je njezina novčana vrijednost narasla za 30.000 eura. Nadalje, nagrađeni roman bit će, nakon katalonskog, objavljen i na španjolskom i francuskom jeziku. Među dosadašnjim su dobitnicima nagrade Joan Perucho, Ignasi Riera, Carme Riera, Terenci Moix, Baltasar Porcel i prošle godine Mŕrius Serra.


Umro Sidney Sheldon

slika

SAD Američki autor bestselera Sidney Sheldon, jedan od najprevođenijih američkih pisaca uopće, umro je u Kaliforniji u 89. godini.

Među Sheldonovim su najpoznatijim romanima Rage of Angels, The Other Side of Midnight, Master of the Game i If Tomorrow Comes, a 2005. objavio je i memoare The Other Side of Me. Njegovi su romani, rađeni jednostavno i redovito praćeni lošim kritikama, ali iznimno popularni kod publike, prevedeni na 51 jezik, među njima urdu i svahili, i u cijelome svijetu prodani u više od tristo milijuna primjeraka. Sheldon se pisanju romana okrenuo tek kao pede-setogodišnjak, nakon uspješne karijere scenarista za film i televiziju, te kazališnog autora, za što je višestruko nagrađivan.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 338

338 - 15. veljače 2007. | Arhiva

Klikni za povratak