Vijenac 337

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Umro Ryszard Kapuscinski

Objavljeni laureati Leipziške nagrade 2007.

Njemačka Njemački publicist Gerd Koenen i ruski filozof Mihail Riklin dobit će ovogodišnju Leipzišku nagradu za europsko razumijevanje.

Žiri nagrade posebno je izdvojio Koenenovu knjigu Der Russland–Komplex. Die Deutschen und der Osten 1900 bis 1945 i Riklinov ogled Uz pravo jačega. Nagrada je ukupno dotirana s 15.000 eura, a predaje se dan prije otvaranja Leipziškog sajma knjige, koji ove godine traje od 22. do 25. ožujka. Koenen, rođen 1944. u Marburgu, u novoj knjizi uglavnom se oslanja na istraživanja i kritički osvrt na ruskoga pisca Leva Kopeleva. Riklin, rođen 1948. u Lenjingradu, predaje na moskovskoj Akademiji znanosti i uglavnom se bavi filozofskim dijalogom sa zapadnom Europom. U nagrađenu ogledu rusku kulturu u doba dirigirane demokracije podvrgava kritičkoj analizi. Leipziška nagrada za europsko razumijevanje predaje se od 1994.


Heaney dobio Nagradu T. S. Eliota

slika

Velika Britanija Irski pjesnik i nobelovac Seamus Heaney konačno je dobio jednu od najuglednijih pjesničkih nagrada, Nagradu za poeziju T. S. Eliota, vrijednu 10.000 funti.

Pjesnik je nagrađen za najnoviju, svoju dvanaestu zbirku pjesma District and Circle, koja obrađuje njegov svakodnevni put na posao londonskom podzemnom željeznicom u mlađim danima. Heaney je rođen u Sjevernoj Irskoj 1939, kao sin u obitelji farmera, a prvu je zbirku objavio 1966. Dva puta bio je dobitnik Nagrade Whitbread za knjigu godine, a Nobelova nagrada dodijeljena mu je 1995. Heaney je pobijedio u konkurenciji u kojoj su bili i Simon Armitrage, njegov prijatelj Paul Muldoon te Paul Farley i Hugo Williams. Nagradu, koju Heaney nije mogao osobno preuzeti na svečanosti na kojoj je bila udovica T. S. Eliota Valerie Eliot, od 1993. predaje Pjesničko društvo, koje je Eliot osnovao 1953. godine. Prošlogodišnja je dobitnica Carol Ann Duffy sa zbirkom Rapture.


Umro Ryszard Kapuscinski


slika

Poljska Poljski pisac i novinar Ryszard Kapuscinski, jedan od najpoznatijih suvremenih poljskih autora, čija su djela prevedena na trideset jezika, umro je u 74. godini u Varšavi.

Kapuscinski, posljednjih godina spominjan kao jedan od kandidata za Nobelovu nagradu za književnost, dobitnik je više međunarodnih nagrada, među njima i Nagrade princa od Asturije 2003. Rođen 1932. u Pinsku, nekadašnjoj istočnoj Poljskoj, a danas u Bjelorusiji, živio je u Lvovu i Varšavi. Počeo je objavljivati pjesme sa sedamnaest godina, a zatim se okrenuo novinarstvu, te je postao poznat po reportažama iz Afrike, Južne Amerike i Azije. Autor je brojnih knjiga, među njima Krvoprolića u raju, Na kraju stoljeća, Nogometnog rata i Lapidarij.


Dodijeljena Nagrada Adenauerove zaklade

slika

Njemačka Petra Morsbach dobitnica je 15.000 eura vrijedne književne nagrade Zaklade Konrada Adenauera.

Rođena 1956. u Zürichu, autorica koja živi u Njemačkoj, objavila je četiri romana, među njima Plötzlich ist es Abend i Gottesdiener, te zbirku ogleda, Über die Wahrheit des Erzählens. Nagrada, kojom zaklada bliska njemačkoj Demokršćanskoj uniji od 1993. nagrađuje autore koji, kako stoji u opisu, »svoju riječ daju slobodi«, Petri Morsbach bit će predana na svečanosti u lipnju u Weimaru. Među dosadašnjim su dobitnicima Daniel Kehlmann, Sarah Kirsch, Herta Müller, Walter Kempowski i Hilde Domin.


Umro Art Buchwald

SAD Američki satiričar Art Buchwald, poznat po oštrim komentarima politike i američke svakodnevice, umro je u 81. godini u Washingtonu.

Buchwald je autor tridesetak knjiga, njegove kolumne redovito su objavljivane u više listova, a 1982. dobio je najviše američko novinarsko priznanje, Pulitzerovu nagradu. Buchwald je novinarsku karijeru počeo nakon rata u Parizu, s kolumnom za »New York Herald Tribune«. U Francuskoj je ostao četrnaest godina, a tijekom tog vremena njegovi oštro formulirani tekstovi objavljivani su u sve više novina, dok danas neke od tih kolumni slove kao klasici američkoga satiričkog novinarstva. Buchwald se 1962. vratio u SAD, gdje je do smrti radio za »Washington Post«.


Otvoren Kairski sajam knjige

Egipat U Kairu je otvoren 39. međunarodni sajam knjige, najveća takva manifestacija arapskoga svijeta.

Na najvažnijem kulturnom sastajalištu Bliskog istoka sudjelovalo je 667 izlagača iz šesnaest arapskih i deset europskih zemalja, te iz Amerike, Afrike i Azije. Dio sajma posvećen je nedavno preminulu egipatskom nobelovcu Nagibu Mahfuzu, a ovogodišnja je zemlja gost Italija, koja na sajmu predstavlja novu Nagradu Sredozemlja za prijevod, inicijativu sa svrhom zbližavanja kultura mediteranskih zemalja. Posljednjih se godina Kairski sajam pretvorio i u platformu za političku raspravu o stanju demokracije te vjerskih i političkih sloboda na Bliskom istoku. Među brojnim gostima bio je i ovogodišnji nobelovac Orhan Pamuk.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 337

337 - 1. veljače 2007. | Arhiva

Klikni za povratak