Vijenac 333

Kulturni info

Susret ministra kulture s novinarima u Gornjoj Stubici

Najbogatiji kulturni proračun

Proračun Ministarstva kulture u sljedećoj godini bit će milijardu i osamdeset milijuna kuna, što je povećanje za 23 posto u odnosu na 877 milijuna kuna od prošle godine, a milijun i devedeset i dvije tisuće kuna podijelit će se izravno piscima u četrdeset stipendija

Susret ministra kulture s novinarima u Gornjoj Stubici

Najbogatiji kulturni proračun

slika

Proračun Ministarstva kulture u sljedećoj godini bit će milijardu i osamdeset milijuna kuna, što je povećanje za 23 posto u odnosu na 877 milijuna kuna od prošle godine, a milijun i devedeset i dvije tisuće kuna podijelit će se izravno piscima u četrdeset stipendija

Ministar kulture Božo Biškupić sa suradnicima je u Muzeju seljačkih buna u Gornjoj Stubici u sklopu tradicionalnoga susreta s novinarima, 18. prosinca, govorio o radu Ministarstva kulture u 2006. te najavio nove projekte.

Proračun Ministarstva kulture u sljedećoj godini bit će 1.080.771.000,00 kuna što je povećanje za 23 posto u odnosu na 877.565.062,00 kuna od prošle godine Ministarstvo je kulture za poticanje književnoga stvaralaštva u 2006. odobrilo dodatnih deset milijuna kuna, naglasio je Biškupić. Milijun i devedeset i dvije tisuće kuna podijelit će se izravno piscima u četrdeset stipendija, odnosno u tri kategorije putem godišnje, polugodišnje i tromjesečne potpore. Dodijeljena je jedna godišnja potpora u iznosu od 84.000 kuna književniku Josipu Mlakiću za rukopis Kako ubiti zmiju, devet polugodišnjih potpora u iznosu od 42.000 kuna Slavku Jendričku, Marinku Koščecu, Zlatku Kriliću, Milanu Miriću, Simi Mraoviću, Tahiru Mujičiću, Jurici Pavičiću, Krešimiru Pintariću i Delimiru Rešickom te tromjesečne potpore po 21.000 kuna za trideset pisaca (Tomislav Marijan Bilosnić, Višnja Biti, Luka Boršić, Slađana Bukovac, Ljiljana Domić, Branimir Donat, Boris Greiner, Fadil Hadžić, Dorta Jagić, Pero Kvesić, Slađan Lipovec, Katarina Luketić, Irena Lukšić, Miroslav Mađer, Dušan Marinković, Vanda Mikšić, Boris Perić, Frane Plančić, Toma Podrug, Božidar Prosenjak, Borivoj Radaković, Igor Rajki, Predrag Raos, Davor Rostuhar, Vladimir Stojsavljević, Silvija Šesto, Marina Šur-Puhlovski, Maja Tančik, Tatjana Tarbuk i Borben Vladović).

Ministar Biškupić također je istaknuo da su zasad riješeni svi preostali dugovi u financiranju knjiga, što se odnosi na potpore i otkupe. Biškupić je podsjetio na sve važnije djelatnosti Ministarstva u ovoj godini. Što se tiče djelokruga Uprave za zaštitu kulturnih dobara, istaknuo je da je Ministarstvo financiralo obnovu franjevačkoga samostana u Karinu, Radovanov portal katedrale u Trogiru te portal zagrebačke katedrale. Izrazio je zadovoljstvo restauriranjem antičke statue Apoksiomena, koja je nakon Zagreba postavljena u Firenci i koju svaki dan vidi više od tisuću ljudi. Također je kazao da će se iduće godine otvoriti Muzej Narona u Vidu pokraj Metkovića te da je odobren novac za izgradnju centra za zaštitu podvodnih spomenika kulture u Zadru. Najavio je održavanje UNESCO-ove konferencije ministara kulture u Hrvatskoj u idućoj godini te svjetski kongres arheologa.

Od spomeničkih djelatnosti Ministarstvo je u ovoj godini završilo izgradnju Memorijalnog muzeja Nikole Tesle u Smiljanu, stalni postav Memorijalnog muzeja Spomen-područja Jasenovac, Galeriju Vidović u Splitu, Lapidarij u Novigradu u Istri.

Što se tiče knjižnične djelatnosti, ministar je kazao da je izrađen nacionalni program digitalizacije knjižnične i arhivske građe te da je ovih dana otvorio i knjižnicu za slijepe u Zagrebu.

Što se tiče arhiva rekao je da bi se do kraja ove godine trebao otvoriti državni arhiv u Sisku te da je uređen prostor u vojarni u Kerestincu za potrebe Hrvatskoga državnog arhiva.

Ministar je spomenuo i vrlo intenzivnu međunarodnu suradnju te je podsjetio na hrvatski nastup na Venecijanskom bijenalu te nedavni nastup hrvatskih umjetnika na Bijenalu u Kairu. Tijekom ove godine brojne zemlje imale su prilike vidjeti suvremeni europski crtež te izložbu hrvatskih lokaliteta na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine.

Vrlo važnim ministar smatra i ratificiranje UNESCO-ove Konvencije o zaštiti kulturnih raznolikosti te je dodao da je Hrvatska među prvim zemljama koja je tu konvenciju ratificirala u lipnju ove godine. Što se tiče filmske djelatnosti, Biškupić je rekao da će Ministarstvo financirati među ostalim deset dugometražnih igranih filmova.

Ministar se osvrnuo i na djelatnost Uprave za zaštitu prirode koja djeluje u sklopu Ministarstva rekavši da je ove godine parkom prirode proglašeno lastovsko otočje, zatim otoci Cres i Lošinj. Također je napomenuo da Ministarstvo vodi računa o svim nacionalnim parkovima i parkovima prirode.

Nakon ministra kulture o svojim su resorima govorili ministrovi pomoćnici. Susret je završio zajedničkim objedom dužnosnika Ministarstva kulture i novinara, uz tradicionalnu zagorsku hranu i glazbu te prigodne ministrove božićne darove novinarima.

Vijenac 333

333 - 21. prosinca 2006. | Arhiva

Klikni za povratak