Vijenac 333

Časopisi

»Čovjek i prostor«

1:50

»Čovjek i prostor«, mjesečnik udruženja hrvatskih arhitekata, gl. ur. Krunoslav Ivanišin, br. 7 – 8 2006. (626 – 627), god. LIII / 2006.

1:50

slika

»Čovjek i prostor«, mjesečnik udruženja hrvatskih arhitekata, gl. ur. Krunoslav Ivanišin, br. 7 – 8 2006. (626 – 627), god. LIII / 2006.

Posljednji je broj časopisa »Čovjek i prostor« zadan mjerilom izvedbenih nacrta 1:50, pri čemu, kako piše Krunoslav Ivanišin u uvodniku časopisa, tema nije »apstraktni projekt, nego procijep između njega i materijalne gradnje.« Kao jedna od okosnica čitava problema iznosi se činjenica sporosti arhitekture u vrtoglavo brzu i sve bržem tempu današnjice (Arhitektura je spora). Uz to, na djelu je redefinicija tradicionalnog odnosa naručitelj — arhitekt, između kojih se, u ulozi posrednika, javlja menadžer projekta. Cjelokupna organizacija posla prolazi bitne, sveobuhvatne transformacije i dodatno se usložnjava. Saša Randić tekstom Talking Cities, iz predavanja održana na Berlage Institutu u Rotterdamu, 21. ožujka 2006, raspravlja o stanju arhitekture i urbanizma u Hrvatskoj, uzevši u obzir njezin geopolitičko–povijesno–zakonodavni kontekst te postavlja pitanja o tome je li nered uistinu toliko loš i postoje li i prednosti zaostajanja. Osnovni je zaključak teksta da se specifičan položaj Hrvatske očituje njezinim »stanjem trajnog boravka u međuprostoru (in–betweeness) sustava«. Posebnošću hrvatskoga prinosa europskoj i svjetskoj kulturi i definiranjem našega položaja u tom smislu bavio se već Ljubo Karaman, stvorivši termine provincijske, granične i periferijske umjetnosti (gdje hrvatsku baštinu smješta u slobodu periferije). Čini mi se da tekst Saše Randića možemo promatrati kao suvremeni prinos ranijoj teoriji. Zanimljiv je razgovor Aleksandre Wagner s Michaelom Sorkinom, naslovljen snažno simbolično Pred zidom (domaći čitatelj ne može izbjeći asocijaciji na znameniti Junekov autoportret i grupu Zemlja, iako tekst, jasno, nema izravne i eksplicitne veze s navedenim, ali, egzistencijalno, operira u istoj sferi značenja). Na primjeru podizanja zida u kriznom žarištu Bliskog istoka Sorkin raspravlja o njegovim političko–socijalno–arhitektonsko–psihološkim konotacijama. Tekst Tomislava Pavelića, Pat pozicija, navodi na zaključak kako bi žurno trebalo organizirati temeljito i ozbiljno pripremljene seminare i okrugle stolove na kojima bi se našli arhitekti, povjesničari umjetnosti te konzervatori i restauratori (koji već objedinjuju obje struke) radi razjašnjenja temeljnih problema očuvanja povijesne baštine vs. interpolacija. Časopis predstavlja i prinos Vladimira Turine (vezano uz nedavnu izložbu u Muzeju grada Zagreba) te niz nagrađenih i nominiranih arhitektonskih ostvarenja u Hrvatskoj tijekom 2005. godine.


Ivana Rončević

Vijenac 333

333 - 21. prosinca 2006. | Arhiva

Klikni za povratak