Vijenac 332

Kritika

Hrvatska književna kritika

TRAŽENJE DOSTOJANSTVA

Božidar Prosenjak, Čitanje tragova, DHK, Zagreb, 2006.

Hrvatska književna kritika

TRAŽENJE DOSTOJANSTVA

slika

Božidar Prosenjak, Čitanje tragova, DHK, Zagreb, 2006.

U knjizi znakovita naslova Čitanje tragova nadahnuti pisac romana Divlji konj, književnik Božidar Prosenjak, iščitao je pomno, savjesno i kritički hrvatsko književno stvaralaštvo za djecu i mladež u razdoblju od 1979. do 2005. Koračajući tragovima odabranih pisaca i njihovih djela, Božidar Prosenjak znalački je i s osjećajem za mjeru istaknuo ono ponajbolje u prijašnjoj i tekućoj književnoj produkciji hrvatskih književnika, ne zazirući od kritičkih valorizacija. Moglo bi se reći da je knjiga Čitanje tragova, mozaik od pedesetak osvrta, prikaza i recenzija, koja osim afirmiranih književnih imena donosi i one autore koji tek trebaju steći književnu afirmaciju.

Prosenjakova radost čitanja neafirmiranih i manje poznatih pisaca upućuje (bez težnje za usporedbom) na čuvenu Barčevu knjigu Veličina malenih. Oduhovljenim književnim nastojanjima i poticajnim sugestijama upućenim stvaralaštvu pisaca koji tek stječu ime Prosenjak je proširio raspon kritičarskih vizura, pokazujući interes i za teme koje su kritičari i pisci recenzija mimoilazili.

Uostalom, kritičarski izbor stvar je osobnog senzibiliteta, a taj je uglavnom subjektivan te je tako i Prosenjak okupio one pisce koji ulaze u žarište njegovih književnih afiniteta, uključujući u svoje književne rasprave i prosudbe triju dominantnih pristupa: ulogu pisca u društvu, stvaralački postupak književnika te smisao književnog djelovanja, uopće. Dosljedan tim ciljevima Prosenjak je savjesno obavio svoj posao. Štoviše (neka mi bude dopušteno), stječe se dojam kao da je sebi kao kritičaru dao neka obećanja koja je skrupulozno nastojao ispuniti. Već su i stari Rimljani znali Da obećanja padaju u dug (Promissa cadunt in debitum), tako je i Prosenjak htio vratiti dug recentnoj hrvatskoj književnosti za djecu. Poznato je, naime, kako se općenito o knjigama piše malo ili nikako i kako su, uglavnom, kulturne rubrike u novinama ugašene ili svedene na marginu! Otpisujući dugove u knjizi Čitanje tragova Prosenjak je unio stvaralačku dimenziju i u osmišljene naslove. Tako će, na primjer, za knjigu Josipa Laće Dobri duh rijeke odabrati simboličan naslov Vrijeme kojem knjiga čuva ljepotu, a za knjigu Nade Iveljić Dimnjačar i bijela golubica odabrat će sintagmu koja obećava: Između redaka obilja. Uostalom, i naslovi mogu privući čitateljevu pozornost.

Književnik Božidar Prosenjak zaslužuje da ovaj dobronamjerni prikaz Čitanja tragova završim rečenicom iz njegova teksta Korist uz radost čitanja: »Književnost bi prije svega trebala biti u službi čuvanja, održavanja, obogaćivanja i oplemenjivanja ljudskoga života i zdravlja, fizičkoga, čuvstvenoga i duhovnoga, a ona to najbolje čini kad je okrenuta istini i, naravno, kad je motivirana ljubavlju.«


Ljerka Car Matutinović

Vijenac 332

332 - 7. prosinca 2006. | Arhiva

Klikni za povratak