Vijenac 330

Glazba

GLAZBENA KRONIKA

Pet godina uspona ciklusa Virtuoso

Pet godina uspona ciklusa Virtuoso

slika

Popularni ciklus koncerata studenata klavira Muzičke akademije u Zagrebu Virtuoso počeo je šestu pretplatničku sezonu u HGZ-u prvim koncertom tradicionalno posvećenim Frédéricu Chopinu. Najavljena sezona još je opsežnija i atraktivnija od prethodnih, sa čak osam koncertnih programa koji će se reprizirati i u drugim mjestima Hrvatske. Financijska potpora Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport, Ministarstva kulture i Zaklade Musik und Jugend iz Lichtensteina omogućava da se na svaki koncert pozove i gost — uspješan mladi glazbenik iz inozemstva. Tako je na tom prvom koncertu gošća bila mlada pijanistica Aleksandra Jablonska iz Poljske. Uz nju nastupili su Azra Medić iz Banje Luke, koja se usavršava na Muzičkoj akademiji u Zagrebu u razredu Đure Tikvice, zatim Splićanin Marin Limić, student Arba Valdme u Kölnu, Zadranin Mario Šoša, jedan od osnivača ciklusa Virtuoso, već gotov umjetnik s diplomom zagrebačke Muzičke akademije i magisterijem na salzburškom Mozarteumu te vrlo suptilan slijepi mladić iz Livna Perica Mihaljević s diplomom zagrebačke Muzičke akademije u razredu Ljubomira Gašparovića. Osim pijanista nastupila je i flautistica Ana Butković uz glasovirsku pratnju Ivana Pernickog.

Ciklus Virtuoso jedinstven je ne samo po visokoj umjetničkoj razini nego i po iznimnoj popularnosti u publike. Ti su koncerti vjerojatno jedini spektakli, kada u dvorani nema dovoljno mjesta za sve zainteresirane, nego se dodaju rezervni redovi stolaca i otvaraju vrata prema susjednoj maloj dvorani. Zato nije zgorega odati priznanje odličnoj organizaciji Krešimira Mihelića, koji je zaslužan i za predstavljanje toga ciklusa u inozemstvu. Tako Virtuoso u studenom sudjeluje s nekoliko koncerata u sklopu festivala Zaklade Musik und Jugend i na Festivalu hrvatske glazbe u Beču.

S velikim uzbuđenjem priprema se i svečani koncert u povodu pete obljetnice ciklusa Virtuoso i desete obljetnice Zaklade. Bit će to revija najuspješnijih mladih hrvatskih glazbenika, uz koje će 19. studenog u HGZ-u nastupiti i ugledni gost iz Moskve, violinist Ivan Pochekin, pobjednik natjecanja Paganini 2005.


Europska i američka glazba

slika

Hrvatska pijanistica Tamara Jurkić Sviben recitalom u palači Matice hrvatske predstavila je svoj prvi CD s djelima Janačeka, Dello Joia, Barbera, Coplanda i Ivane Lang. Neuobičajen i rijedak izbor proizlazi iz njezina zanimanja za skladatelje 20. stoljeća, a ljubav prema hrvatskim skladateljima usadio je pijanistici njezin profesor Jurica Murai, kod kojega je diplomirala 1995. na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Tijekom poslijediplomskoga studija u razredu prof. Vladimira Krpana, i na usavršavanju u Francuskoj, interes se proširio na istraživanje i promidžbu hrvatskih autora u usporedbi s ostalim, ponajprije američkim, skladateljima prve polovice prošloga stoljeća.

Na tom je tragu bio koncipiran i njezin recital, koji je ostvarila u suradnji s prof. Krpanom u lipnju 2002. u HGZ-u, a zabilježen je i na ovom CD-u u izdanju Croatia Recordsa. Sadrži ciklus U magli Čeha Leoša Janačeka, Četiri kompozicije (Dječja igra, Valcer, Tajanstvenim koracima i Toccata) hrvatske skladateljice Ivane Lang te tri djela vodećih američkih skladatelja — Suitu Normana Dello Joia, Nokturno Samuela Barbera i Sonatu Aarona Coplanda. Veći dio programa umjetnica je izvela i na recitalu predstavljanju, čime je pokazala da je taj nimalo jednostavan, a i tehnički vrlo zahtjevan projekt još bolje i zrelije savladala negoli prije četiri godine, kada je i snimljen.

Iako svako djelo zrcali pojedine skladateljske osobnosti, među njima ima i više dodirnih točaka. Posebno je znakovito da se tu lijepo uklopila i naša Ivana Lang, čija nepravedno zanemarena djela umjetnica sustavno predstavlja u zemlji i inozemstvu.


Salonski ugođaj u Lisinskom

slika

Zagrebački ansambl i gudački kvartet Cadenza osnovao je violinist Krešimir Marmilić 1995. Sa željom prezentiranja raznolika repertoara komorne glazbe, sastav se prema potrebi mijenja surađujući s raznim glazbenicima i pjevačkim zborovima. U ovoj sezoni kvartetu se pridružio gitarist Tvrtko Sarić umjesto druge violine, uz violisticu Nives Šimunić i violončelista Vinka Grubešića. Program održan u maloj dvorani Lisinskog bio je sastavljen od tri dua te po jednog trija i kvarteta u različitim kombinacijama, što je podsjetilo na salonski tip koncerata na zadovoljstvo lijepa broja posjetitelja .

Duet za violinu i violu br 1. u G-duru, KV 423 Wolfganga Amadeusa Mozarta, Kasacije u C-duru za violinu, gitaru i violončelo Josepha Haydna i Kvartet za violinu, gitaru, violu i violončelo D 96 Franza Schuberta, kao zahtjevniji dio programa, nisu međutim bili dovoljno precizno doneseni, dok su ležernije skladbice, poput Canzonette op. 8 za violinu i gitaru Dore Pejačević i Kapljica za violinu i violončelo Jeana Sibeliusa, koje je autor napisao sa samo devet godina — bolje odjeknule.

Kvartet Cadenza koji zanimljivo koncipiranim programima i ponekim lijepim pojedinostima svakako zaslužuje pozornost publike, morao bi više poraditi na kvaliteti tona, složnijim počecima i završecima glazbenih cjelina i na brušenju delikatnijih tehničkih problema kako bi zadovoljio i više kriterije.


Višnja Požgaj

Vijenac 330

330 - 9. studenoga 2006. | Arhiva

Klikni za povratak