Vijenac 330

Glazba

GLAZBOSKOP

Ansambl Cantus u Lisinskom

Ansambl Cantus u Lisinskom

slika

Drugi koncert u svojoj prvoj sezoni Ansambl Cantus priredit će 13. studenoga u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 20 sati. Pod ravnanjem Berislava Šipuša realizirat će kombinirani program hrvatskih i inozemnih autora, istaknutih ličnosti, a i reprezentativnih djela 20. stoljeća, s osobitim naglaskom na udruživanju zvukovnosti vokalnoga solista i komornoga ansambla. Koncert će započeti skladbama hrvatskih autora, među kojima su na programu Concerto da camera, za sopran i komorni ansambl Borisa Papandopula, Karijatide, za alt triplex, komorni ansambl i elektroniku Željka Brkanovića te Musica sine nomine, za mezzosopran i komorni ansambl Mila Cipre. Potom će večer biti nastavljena skladbom Sedam ženskih plesova, za sopran i komorni ansambl Kurta Weilla te zaključena Serenadom, op. 24, za bariton i komorni ansambl Arnolda Schönberga. U tim nastupima očekujemo vrsne soliste, sopranistice Antonelu Malis Hodžić, Ivanu Kladarin i Maju Vukoja, zatim baritona Berislava Puškarića te altisticu Martu Babić.


Zanimljiva španjolska suradnja

slika

Koncertna direkcija Zagreb organizirala je u okviru ciklusa Svijet glazbe gostovanje vrlo zanimljiva vokalno-instrumentaloga spoja, a riječ je o ansamblu violončela i zboru koji u Zagreb dolaze iz srca Španjolske. Na koncertu 14. studenoga u Dvorani Lisinski s početkom u 19.30 sati nastupit će pod ravnanjem Elíasa Arizcurena te će predstaviti program sastavljen od djela F. Schuberta, K. Poppera, R. Laviste te I. Moodyja. Zbor Grada Madrida osnovan je 1984. na inicijativu Kulturnog vijeća Grada Madrida. Turnejama su obišli gotovo cijelu Europu, Kinu, Japan i Sjevernu Afriku. Oktet violončela Conjucto Ibérico jedinstven je ansambl na svijetu, koji je 1989. utemeljio Elías Arizcuren. Umjetničku potporu ansamblu uvelike su dali glasoviti Mstislav Rostropovich i Yo-Yo Ma, kao i brojni suvremeni skladatelji koji im posvećuju djela. Raznovrsni repertoar ansambl ipak najviše usmjerava djelima španjolskih i južnoameričkih skladatelja.


Koncert posvećen glazbi za marimbu

Projekt Marimba u ciklusu Lisinski subotom nastavak je ideje predstavljanja manje poznatih glazbala zagrebačkoj publici. Nakon brza razvoja tehnike i repertoara početkom 20. stoljeća u Sjedinjenim Državama i Japanu umijeće sviranja na marimbi nezaustavljivo se širi cijelim svijetom. Stoga je organizacija Dvorane Lisinski odlučila pobliže upoznati publiku s tim jedinstvenim instrumentom, posvetivši mu čitavu večer 18. studenoga u 19.30 sati. Uz Dubrovački simfonijski orkestar, nastupit će istaknuti udaraljkaši Bogdan Bácanu, Borna Šercar, Eriko Daimo, Ivana Bilić, Katarzyna Myćka, Marko Mihajlović i Tomislav Kovačić, s raznovrsnim repertoarom izvornih djela za marimbu, ali i obrada, među kojima možemo posebno istaknuti izbor iz opere Priča sa zapadne strane Leonarda Bernsteina u posebnoj, za ovu prigodu napisanoj verziji za šest marimbi i set bubnjeva.


Simpozij i koncert u organizaciji HAZU

slika

Generacija 1906: Hrvatski skladatelji Ivan Brkanović, Milo Cipra i Boris Papandopulo naslov je znanstvenoga skupa koji 17. i 18. studenoga od 9 do 13 sati organizira Razred za glazbenu umjetnost i muzikologiju HAZU u velikoj dvorani Akademije. Riječ je o svojevrsnu svečanom zaključenju ovogodišnjega obilježavanja stote obljetnice rođenja navedenih triju istaknutih hrvatskih skladatelja, čiji su autorski opusi i višestruke kulturne djelatnosti ostavili dubok trag u domaćoj glazbenoj, ali i široj kulturnoj povijesti. Znanstvenim prilozima skup će ostvariti Josip Jurčević, Eva Sedak, Sanja Majer-Bobetko, Zoran Kravar, Erika Krpan, Marija Bergamo, Dalibor Davidović, Mirjana Babić-Siriščević i Nikša Gligo, dok će navečer 17. studenoga u Preporodnoj dvorani palače Narodnoga doma biti održan prigodni koncert s odabranim djelima iz komornih opusa navedenih skladatelja.


Društvo posvećeno Bachu

slika

London Bach Society slavi ove godine šezdeset godina postojanja i aktivna djelovanja na predstavljanju i očuvanju glazbe ključne ličnosti baroknoga razdoblja, Johanna Sebastiana Bacha. Obilježavanje je započelo Bachfestom 31. listopada, a bit će završeno 19. studenoga koncertom English Voices i Steinitz Bach Players pod ravnanjem Tima Browna, koji će izvesti Bachovu kantatu Ach wie flüchtig, ach wie nichtig, BWV 26, praizvedenu istoga datuma u Leipzigu davne 1724. Također će ove godine prvi put biti priređeno Natjecanje Bachfest, posvećeno pjevačima koji će finalne večeri 10. studenoga izvesti cje-lovit program Bachovih vokalnih skladbi po vlastitom izboru, a odabranih iz mnoštva skladateljevih pasija, misa i kantata.

Bachfest je utemeljen 1990. s namjerom stvaranja festivala koji će trajno okupljati današnje znanstvenike, interprete instrumentaliste i pjevače koji se aktivno bave Bachovom glazbom. Festivalski program uvijek nastoji smjestiti izvedbe u kontekst Bachova vremena, uključujući u program i djela njegovih prethodnika, suvremenika, članova obitelji te sljedbenika, u primjerenim prostorima i s prikladnim ansamblima. Također nije slučajnost da se Bachfest održava oko 31. listopada, jer je riječ o danu koji slavi osnivanje luteranske crkve, kojoj je Bach cijeloga života služio i za čije je potrebe skladao velik broj sakralnih djela.


Priredila Mirta Špoljarić

Vijenac 330

330 - 9. studenoga 2006. | Arhiva

Klikni za povratak