Vijenac 328

Književnost

Književni globus

Njemačka književna nagrada Katharini Hacker

Njemačka književna nagrada Katharini Hacker

slika


Njemačka Njemačka književna nagrada, koja se predaje za suvremeni roman na njemačkom jeziku, u drugom je izdanju otišla 39-godišnjoj Katharini Hacker za Die Habenichtse.

Nagrada Burzovnog saveza njemačkog knjižarstva, dotirana s 25.000 eura, autorici je predana u Frankfurtu uoči otvaranja međunarodnog sajma knjige. Roman govori o dezorijentiranosti generacije tridesetogodišnjaka pričom mladoga para koji živi u Londonu i čiji se svijet, materijalno bogat, ali iznutra prazan, polagano počinje rasipati. Na popisu finalista za nagradu bili su Thomas Hettche, Ingo Schulze, Saša Stanišić, Ilija Trojanow i Martin Walser. Nagrada je osnovana 2005, kad je predana Arnu Geigeru za Es geht uns gut, sa svrhom predstavljanja književnosti na njemačkom, i ambicijom da postane neka vrsta njemačkoga Bookera ili Prix Goncourta.


Pronađena nepoznata Frostova pjesma


slika


SAD Nepoznata pjesma jednog od najpoznatijih američkih pjesnika, Roberta Frosta (1874-1963), autora The Road Not Taken i Stopping by Woods on a Snowy Evening, pronađena je nakon 88 godina.

Pjesmu je pronašao student Sveučilišta Virginije među nekatalogiziranim knjigama i rukopisima u ostavštini koja je pripadala Frostovu prijatelju Fredericu Melcheru, osnivaču časopisa za izdavače »Publishers Weekly«. Stilling je krenuo njezinim tragom pročitavši Melcherovo pismo iz 1947, u kojem on spominje neobjavljenu pjesmu napisanu rukom u koricama Frostove knjige North of Boston. Pjesma od 35 redaka pod naslovom War Thoughts at Home datirana je 1918, a stručnjaci vjeruju da je nadahnuta smrću Frostova prijatelja, pjesnika Edwarda Thomasa, koji je poginuo u Francuskoj 1917.


Semprúnu austrijska nagrada


slika


Austrija / Španjolska Španjolski pisac i bivši ministar kulture Jorge Semprún dobitnik je austrijske Državne nagrade za europsku književnost za 2006.

»Kao pisac, intelektualac i političar, Semprún je jedna od najvažnijih osoba 20. stoljeća«, stoji u obrazloženju nagrade, vrijedne 22.000 eura, koja se dodjeljuje svake godine i među čijim su dobitnicima Claudio Magris i Umberto Eco te Cees Noteboom i Jualian Barnes. Rođen 1923. u Madridu, Semprún je s obitelji napustio Španjolsku s početkom Francova režima, u Drugom svjetskom ratu deportiran je u logor Buchenwald, o čemu je pisao u posljednjoj trilogiji. Pedesetih je godina kao član Centralnog komiteta španjolske KP u egzilu koordinirao aktivnosti protiv Francove diktature, ali je Partiju napustio 1964. U vladi Felipea Gonzáleza od 1988. bio je ministar kulture.


Elif Safak oslobođena optužbi


slika


Turska Turska spisateljica Elif Safak oslobođena je optužbi za vrijeđanje turske nacije, za što joj je prijetila trogodišnja zatvorska kazna, na procesu koji se, nakon onoga Orhanu Pamuku, smatrao testom sposobnosti Turske za približavanje Europskoj Uniji.

Tužbu je pokrenula skupina nacionalističkih odvjetnika zbog romana Bastard of Istanbul, objavljena na engleskom, u kojemu jedan lik govori o turskom genocidu nad Armencima, a kao jednu od više desetaka koje je ta skupina proteklih mjeseci povela protiv turskih intelektualaca. Turski premijer Recep Tayyip Erdogan čestitao je spisateljici i naveo kako će u parlamentu pokušati postići sporazum vlade i opozicije kako bi se izmijenio sporni paragraf 301 na osnovi kojega se vode takvi procesi.


Umro mađarski pisac Andras Sütö


slika


Mađarska Pisac i borac za ljudska prava Andras Sütö umro je u 79. godini u Budimpešti.

Sütö je ponajprije poznat kao borac za prava mađarske manjine u Rumunjskoj, zbog čega je bio na meti progona režima Nicolaea Ceausescua i zbog čega su 1980. njegova djela u Rumunjskoj zabranjena. Za svoje drame, romane i eseje u Mađarskoj je dobio više nagrada, među njima i nagradu Kossuth i Orden za zasluge republike Mađarske. U politički simbol pretvorio se nakon pada rumunjskoga režima, kad je teško ranjen u nasilnim sukobima Mađara i Rumunja u gradu Tirgu Mures 1990.


Murakami dobitnik najvrednije nagrade za kratku priču


slika


Irska Haruki Murakami dobitnik je druge Međunarodne nagrade Franka O´Connora za kratku priču za Blind Willow, Sleeping Woman.

Nagrada vrijedna 35.000 eura, koja se dodjeljuje za zbirku kratkih priča objavljenu na engleskom u posljednjih dvanaest mjeseci, najbogatija je svjetska nagrada za kratku priču. Murakami, koji će nagradu podijeliti sa svojim prevoditeljima, Philipom Gabrielom i Jayem Rubinom, pobijedio je u konkurenciji koja je obuhvaćala autore s triju kontinenata.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 328

328 - 12. listopada 2006. | Arhiva

Klikni za povratak