Vijenac 328

Glazba

GLAZBOSKOP

Gostovanje švedskog orkestra

Gostovanje švedskog orkestra

slika


Švedski nacionalni simfonijski orkestar u Göteborgu utemeljen je 1905. Za prvoga šefa dirigenta imenovan je 1906. švedski skladatelj Wilhelm Stenhammar, čije će djelo Excelsior orkestar izvesti na zagrebačkome koncertu 17. listopada u KD Vatroslava Lisinskog s početkom u 19.30 sati. Pored navedenoga na programu će biti Mozartov Koncert za klarinet, Sibeliusova Sedma simfonija te uvertira Verdijevoj operi Moć sudbine. Orkestar, koji broji više od stotinu glazbenika, s Neemom Järvijem kao šefom dirigentom do 2004, nametnuo se kao jedan od najsnažnijih orkestralnih tijela u Europi, koji redovito izvodi skandinavska djela širom svijeta, a svjetsku glazbenu produkciju dovodi u Göteborg. Time se istaknuo kao važan ambasador švedske glazbe i kulture uopće, što je razlog imenovanja 1997. švedskim nacionalnim orkestrom. Od 2004. šef dirigent orkestra je Mario Venzago, švicarski dirigent i pijanist, koji veliku pozornost posvećuje djelima Schumanna i Brucknera, zatim skladatelja 20. stoljeća kao što su Janáček, Schönberg, Stravinski i Bartók te djelima suvremenih švedskih skladatelja.


Münchenska filharmonija u Zagrebu


slika


Dana 18. listopada u 19.30 sati ljubitelji glazbe moći će uživati u koncertu Münchenske filharmonije, jednoga od najpoznatijih europskih orkestara, koja će nastupiti u Lisinskom u sklopu ciklusa Lisinski subotom. Osnovan 1893. na inicijativu Franza Kaima, sina graditelja glazbala, orkestar je postao nezaobilazan dio münchenskoga kulturnog života. Među njegovim prvim dirigentima bili su Hans Winderstein i Feliks Weingartner, kao i Ferdinand Löwe, učenik skladatelja Antona Brucknera. Löwe je ravnao i praizvedbom Brucknerove 5. simfonije, čime je začeta tradicija njegovanja i izvođenja Brucknerovih djela. Na njihovu će prvom zagrebačkom gostovanju orkestrom ravnati Lorin Maazel, dirigent i violinist rođen 1930. u Parizu. Već je tridesetak godina aktivan na svjetskim opernim i koncertnim podijima surađujući s vrhunskim orkestrima i solistima, a 2002. postao je šef dirigent Njujorške filharmonije. Snimivši više od tri stotine kompaktnih diskova te brojne radijske i televizijske snimke, primivši mnoge nagrade, počasne doktorate i odličja, danas se smatra jednim od najistaknutijih svjetskih dirigenata.


Zajčevi dani u Rijeci


slika


Manifestacija Zajčevi dani već se godinama tradicionalno održava u Rijeci, a ove će jeseni biti svečano otvorena 19. listopada u 19.30 sati riječkom premijerom opere Judita Frane Paraća, koju će, uz ansambl Opere riječkog HNK, prirediti dirigentica Nada Matošević i redatelj Petar Selem. »S jedne strane imamo Marulića i njegovo staro djelo, klasika koji pripada u relativno daleku prošlost, dok je s druge strane Parać, moderni skladatelj koji čita to staro djelo suvremenim glazbenim jezikom. Ta kombinacija klasičnog i suvremenog stvara posve nov doživljaj i traži dodatnu suptilnost i invenciju. Slično je i s odnosom nacionalne i internacionalne komponente u djelima dvaju autora. Ni Marulića ni Paraća nije potrebno prodavati svijetu — oni mu već pripadaju«, riječi su Petra Selema.

U okviru Zajčevih dana ove će godine biti obilježena stogodišnjica rođenja Borisa Papandopula, i to organizacijom simpozija na kojemu će sudjelovati i o Papandopulu govoriti Erika Krpan, Vladimir Benić, Nedjeljko Fabrio, Mirna Marić, Marija Riman, Diana Grgurić i Lovorka Ruck. Također spomenimo i ostala događanja Zajčevih dana, a bit će to izložba u povodu šezdeset godina riječkoga HNK, potom dva koncerta Riječke filharmonije, izvedba opere La Gioconda Amilcarea Ponchiellija te 2. međunarodno natjecanje mladih opernih pjevača Rijeka belcanto i svečani koncert nagrađenih pod ravnanjem Ive Lipanovića.


»Gramophonove« godišnje nagrade


Na svečanosti održanoj 28. rujna u Londonu snimka Mahlerove Šeste simfonije u izvedbi Claudia Abbada i Berlinske filharmonije osvojila je nagradu časopisa »Gramophone« za 2006. u kategoriji najbolje snimke godine. Odluku o nagradi donio je konzorcij sastavljen od kritičara i radijskih urednika, koje je odabrao časopis »Gramophone«. Nagradu za izdavača godine dobio je Virgin Classics zbog »uspješnog kombiniranja rijetkoga repertoara s repertoarnim klasicima, uravnotežujući vrhunske umjetnike interprete s glazbom čija je kvaliteta usporediva s tek malobrojnom drugom«, izjavio je glavni urednik »Gramophona« James Jolly. Nagradu urednikova izbora dobila je snimka pjesama Sir Charlesa Villiersa Stanforda u interpretaciji kanadskoga baritona Geralda Finleyja i BBC Nacionalnog velškog orkestra pod ravnanjem Richarda Hickoxa, dok je nagradu za životno djelo primio Sir Charles Mackerras. Ove su godine prvi put uvedene nagrade za američke glazbenike koji izvode američku glazbu, a njih su primili Peter Lieberson i snimka njegovih Rilke Songs u izvedbi Lorraine Hunt Lieberson za Bridge Records, potom ciklus pjesama Ayre Osvalda Golijova u izdanju Deutsche Grammophona te You Are Stevea Reicha koje je objavio Nonesuch Records. Posebna nagrada dodijeljena je Marku Morrisu za »neprocjenjiv prinos klasičnoj glazbi i glazbenicima«.


Pripremila Mirta Špoljarić

Vijenac 328

328 - 12. listopada 2006. | Arhiva

Klikni za povratak