Vijenac 327

Kazalište

Gradsko kazalište lutaka Split: Jasen Boko, Povist o’ Splita III. Ča oće reć: kuge, kolere, Turci i izbori, red. Vanča Kljaković

Povratak u velikom stilu

Simpatična lutkarska kronologija Splita za najmlađe vrlo je zabavna predstava

Gradsko kazalište lutaka Split: Jasen Boko, Povist o’ Splita III. Ča oće reć: kuge, kolere, Turci i izbori, red. Vanča Kljaković

Povratak u velikom stilu

slika

Simpatična lutkarska kronologija Splita za najmlađe vrlo je zabavna predstava

U petak 7. srpnja u Splitu je vrata otvorila obnovljena zgrada Gradskog kazališta lutaka. Nakon devet godina podstanarstva i terenskog rada splitski su se lutkari vratili pod vlastiti krov u Tončićevu ulicu. Dobili su obnovljenu, funkcionalnu zgradu, u kojoj je gledalište s dvjestotinjak sjedećih mjesta i moderna scena s pratećom suvremenom kazališnom tehnologijom. Uređeno kazalište omogućit će veće zalogaje, odnosno kazališne produkcije u večernjem terminu i za odraslu publiku. Feštu povratka svečano je otvorio ministar kulture Božo Biškupić, a zatim je praizvedena dugo očekivana predstava Jasena Boke Povist o’ Splita III. Ča oće reć: kuge, kolere, Turci i izbori (prva dva, ranije praizvedena dijela su Od ameba do svetoga Duje i Iđu ‘Rvati). Protagonist lutkarske splitske kronologije Kuge, kolere, Turci i izbori je pantagana (štakor) Duje, koji publici predstavlja najzanimljivije događaje iz prošlosti grada od srednjeg vijeka do pobjede Narodne stranke na izborima. Osim lika pantagane na sceni se iz prizora u prizor izmjenjuju veliki (Marko Marulić) i mali ljudi, tipični i prepoznatljivi, živopisni i osebujni likovi: težaci, vlaji, smetlari, mularija i ćakulone.

Pomno odabrane povijesne datume Boko je dramski dobro obradio i slikovito opisao život malog Splita tijekom nekoliko stoljeća: strah od nemilosrdnih turskih navala iz zaleđa, mletačku upravu, izolaciju, glad i siromaštvo, ali i fešte u dane mira, skandale i svađe, kulturu i politiku. A bilo je i predrasuda koje prate ljubav (ljubav Adela i Mare). Iako sama priča nije izvorna jer sve podsjeća na ozbiljne povijesne kronike i na čuvenu Smojinu TV–seriju, ipak se ne možemo oteti dojmu da će Bokova priča biti jednako dojmljiva i zanimljiva mlađoj splitskoj publici, jer sve je u njoj u žestoku movingu: izmjenjuje se skakanje i jahanje, pjevanje i atraktivni ples (trbušne plesačice), ali i stradanja u ljutom boju s ponešto jezivim prikazima kuge i začudnih ubojstava.

Simpatična lutkarska kronologija Splita za najmlađe vrlo je zabavna predstava obrazovnoga karaktera pa vjerujem da će privući publiku!

U Bokovu začudnom putovanju u prošlost maštovite lutke (čak šezdeset!) animirali su izvrsni i iskusni lutkari: Milana Buzolić–Vučica, Srđan Brešković, Sanja Vidan, Ivica Beatović, Alin Majica, Milena Blažanović, Ivan Medić i Branimir Rakić. Nije bilo teško prepoznati njihovu radost povratka pod vlastiti krov i na novu–staru scenu, kao i žar koji prati glumce na svakoj premijeri.

Glasove u predstavi posudili su još splitski glumci Trpimir Jurkić i Vladimir Davidović. Lepršavu režiju potpisao je Vanča Kljaković, a autor glazbe je Mirko Krstičević. Za izvrsno oblikovane karakterne lutke i raskošnu scenografiju zaslužan je meštar Ivica Tolić. Po svemu sudeći, izniman kazališni uradak pamtit će se ponajviše po Tolićevim lutkama, pa na neki način predstava prerasta mlađu publiku, što i nije tako loše!


Vanja Škrobica

Vijenac 327

327 - 28. rujna 2006. | Arhiva

Klikni za povratak