Vijenac 327

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Fundacija Iberee Camargo

Fundacija Iberee Camargo

slika


Iberee Camargo bio je najvažniji brazilski ekspresionist. Muzej fun-dacije koja nosi njegovo ime prva je realizacija velikoga portugalskog arhitekta Álvara Size u nekadašnjoj portugalskoj koloniji. Građevina je dramatično izmijenila obrise Porto Alegrea, tromilijunskoga središta najjužnije brazilske pokrajine. Masivni, zatvoreni betonski volumen što se snažno izdiže ponad ravničarskoga konteksta rezultat je funkcionalno–tehničkih zahtjeva muzejske namjene, zapadne orijentacije i zaštite od buke koju proizvodi obalna prometnica uz koju je građevina smještena. Dojam zatvorenosti pojačavaju malobrojni otvori, urezani u betonski korpus, što se teleskopski sužuju prema ponutrici fokusirajući nebo, gradski kontekst i zelenilo, a snažnoj skulpturalnosti vanjštine osobito pridonose unutrašnje linije komunikacija što se u obliku zatvorenih betonskih cijevi omotavaju i stapaju s volumenom zdanja.


Novi landmark


slika


Silueta Barcelone posljednjih se godina dramatično izmijenila izgradnjom nekolicine nebodera, relativno nove tipologije u gradogradnji katalonske metropole, a sada je dobila novi izazovni landmark u obličju tornja plinare podignuta prema pobjedničkoj zamisli (na pozivnom natječaju iz 1999) studija Miralles–Tagliabue, koji nakon prerane smrti Enrica Mirallesa (2000) uspješno vodi njegova udovica Benedetta Tagliabue. Ograničeni maksimalnom visinom (80 metara) neprimjerenom tradicionalnom pojmu tornja i znatnom kvadraturom (ukupno 56.000 četvornih metara površine), arhitekti su se utekli kompoziciji složenoj od dva bloka, od kojih je jedan vitak i teži nebu, dok je drugi ispružen prema moru i obzoru. Razlomljena volumetrija kompleksa što podsjeća na oblik stijene omotana je vitoperenim reflektirajućim staklom stvarajući stalno promjenjiv i neobičan odraz barcelonskoga neba.


Park arhitekture Jinhua


slika


Internacionalna skupina od šesnaest arhitekata i dizajnera iz cijelog svijeta — pet domaćih i jedanaest stranih, koje je okupio umjetnik, dizajner i kurator Ai Wei Wei, podiglo je paviljonski mikrograd uz obalu rijeke Yiwu u kineskom gradu Jinhua, južno od Šangaja. Uprava grada Jinhua, koji s predgrađima broji 4.520.000 stanovnika, odlučila je podići novi moderni distrikt za koji su master–plan izradili Herzog & de Meuron, vrlo popularni u Kini zahvaljujući projektu stadiona za Olimpijske igre u Pekingu, a Ai Wei Wei dobio je ponudu da osmisli park i mali muzej na uskoj izduženoj parceli (80 x 2.200 metara) uz rijeku. Umjetnik se odlučio za kolektivni projekt i okupio međunarodnu skupinu arhitekata i dizajnera pa je tako na neobičnoj parceli nastao nesvakidašnji park arhitekture sa sedamnaest javnih paviljona, niskobudžetnih folliea sagrađenih uglavnom od lokalnih materijala. Najpoznatija imena među pozvanim autorima upravo su arhitekti Herzog & de Meuron, čija kompozicija iz obojenog betona ima namjenu prostora za čitanje.


Sauerbruch Hutton u Münchenu


slika


U Arhitektonskom muzeju TU München u prostorima minhenske Pinakothek der Moderne do 22. listopada postavljena je samostalna izložba poznatog ureda Sauerbruch Hutton Architects, koji su 1989. osnovali Louisa Hutton i Matthias Sauerbruch. Ured je ubrzo nakon osnutka postigao međunarodni uspjeh brojnim projektima i građevinama različitih tipologija — industrijske, administrativne i stambene namjene. Prostorne kvalitete te inovativna uporaba materijala i boja učinili su njihovu arhitekturu pre-poznatljivom i izazovnom. Na minhenskoj izložbi pod naslovom 1 2 3 4 prikazan je presjek rada studija u četiri izložbene prostorije, od kojih je svaka posvećena jednoj od četiri istaknute arhitektonske teme — obliku, sadržaju, površini i sredstvu. Množinom nacrta, maketa, fotografija i video instalacija prezentiran je opus i kreativni proces ureda na brojnim projektima i realizacijama — od zgrade njemačkoga ministarstva zaštite okoliša pa sve do najnovijega projekta zbirke Brandkorst, čije se gradilište nalazi u susjedstvu Pinakoteke.


Vinko Penezić

Vijenac 327

327 - 28. rujna 2006. | Arhiva

Klikni za povratak