Vijenac 323

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Natječaj za Palaču pravde u Cordobi

Natječaj za Palaču pravde u Cordobi

slika

Španjolska je raj za arhitekte, a osim potentnih domaćih majstora u izgradnji španjolskih urbanih krajolika snažno su prisutna i brojna svjetska imena. Najnoviji dokaz španjolske otvorenosti internacionalnoj arhitektonskoj sceni natječaj je za novu zgradu Palače pravde u Cordobi, na kojem je prvu nagradu osvojila nizozemska arhitektica Francine Houben iz skupine Mecanoo. Pobjednička ideja za kompleks ukupne površine od 50.000 četvornih metara derivirana je iz lokalne tipologije patija s mnoštvom drveća, raslinja i fontana što se šire i na krov zgrade, pri čemu njezina unutrašnjost ostaje ugodno rashlađena u vrućoj južnošpanjolskoj klimi. Projekt vrijedan 43 milijuna eura sadržavat će 23 sudnice, svečanu dvoranu za vjenčanja, forenzički institut te prateće urede, a u razradi pobjedničke ideje nizozemska grupa surađuje sa uredom Ayesa iz Seville, jednom od vodećih inženjerskih skupina u Španjolskoj.


Alvaro Siza

slika

U Muzeju umjetnosti u Santa Moniki do 19. kolovoza postavljena je izložba Alvaro Siza / arhitekt: crteži, modeli, fotografije, kojom se znameniti portugalski arhitekt, dobitnik Pritzkerove nagrade za arhitekturu (1992), prvi put predstavlja široj američkoj publici. Siza je sam oblikovao postav, koji uključuje pet najvažnijih projekata prema izboru autora: kuću Mário Bahia, Gondomar, Portugal (1983), Vodotoranj, Aveiro, Portugal (1988–1989), Crkvu Svete Marije Marco de Canaveses, Portugal (1990–1996), Galerije Paviljon Serpentine (u suradnji s Eduardo Souto de Moura) London, Engleska (2005) i Zakladu Ibere Camargo, Porto Alegre, Brazil (1998–2006), koji su prikazani izvornim skicama, radnim crtežima, nacrtima fasada i tlocrta, maketama i fotografijama, što je dopunjeno sa četrdeset izvornih skica autora poznata po virtuoznu crtežu. Instalaciju na licu mjesta koordinirao je Carlos Castanheira, Sizin dugogodišnji suradnik i prijatelj, a tekst za katalog napisao je ugledni kritičar i povjesničar Jean–Louis Cohen.


Perraultovi gradski krajolici

slika

U Arhitektonskom centru Beča do kraja listopada postavljena je izložba Dominique Perrault: gradski krajolici, koja pokazuje četiri recentna projekta francuskog arhitekta na četiri različite lokacije: nebodere blizance u Beču, Marijinski teatar u St. Petersburgu, Kampus–centar Ewha u Seulu i Teniski olimpijski centar u Madridu. Idejno osmišljeni u tijesnoj povezanosti s neposrednim okolišem, projekti oblikuju nove urbane krajolike s rubnim zonama tranzicije između unutrašnjosti građevine i javnoga gradskog prostora, zaogrnute u prozirne membrane (od tehničkog platna ili metalnog pletiva) što otkrivaju autorovu zadivljenost tehničkim napretkom i njegovu primjenu u arhitekturi. Modeli, fotografije, video, nacrti i skice te četiri središnje makete, ekskluzivno izrađene za bečku izložbu, prezentiraju različite faze projekata, a dvorište ispred izložbene dvorane predviđeno je za prostorne instalacije.


Prvih devet

slika

U svrhu oživljavanja zamrle klupske atmosfere te predstavljanja vrlo aktivne zagrebačke arhitektonske scene u Društvu arhitekata Zagreba osmislili su seriju predavanja zagrebačkih arhitekata pod naslovom Prvih 9, koja se održavaju svakoga drugog utorka u prostorijama DAZ–a na Trgu bana Jelačića. Prvo u nizu od devet predavanja održao je 30. svibnja Vladimir Kasun — Studio Urbana. Govoreći o Transformacijama Kasun je analizirao kako se oblikovanjem otvorenih sustava ispituju odgovori na moguće aspekte uporabe zgrada putem preobrazbe sadržaja, iskorištenjem potencijala i aktivnosti koje zgrada može akumulirati bez utjecaja na njezin korpus. Tijekom lipnja predavanjem pod naslovom Kuće za svaki dan predstavio se arhitekt Nenad Kondža — Studio A (13. lipnja), a Lea Pelivan i Toma Plejić prezentirali su 27. lipnja pod naslovom Studio Up: 03–06 presjek djelovanja mlada, iznimno uspješna ureda od njegova osnutka do danas. U sklopu programa na jesen redom slijede Analog (12. rujna), Robert Loher i Branimir Rajčić (26. rujna), Petar Mišković (10. listopada), Ivica Plavec — Poligon — Projekt (24. listopada), Dva arhitekta (7. studenoga) te Penezić i Rogina arhitekti (21. studenoga).


Vinko Penezić

Vijenac 323

323 - 20. srpnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak