Vijenac 322

Glazba

GLAZBOSKOP

Viški festival u znaku viških bojeva

Viški festival u znaku viških bojeva

slika


Spojiti glazbu, kazalište, povijest i arhitekturu u povijesnim prostorima otoka Visa, afirmirati postojeće i upozoriti na nove izvedbene lokalitete, nadovezati se na bogatu i zanimljivu prošlost i tradiciju otoka te pružiti njegovim stanovnicima i sve brojnijim gostima cjelovit i autohton kulturni događaj, ideja je vodilja ovogodiš-njega Viškoga ljeta. Festival se odvija u znaku viških pomorskih bojeva iz 1811. i 1866, a tijekom srpnja i kolovoza Vis i Komiža ugostit će vrsne predstavnike hrvatske glazbene scene: legendu jazza Boška Petrovića s njegovim triom i divu jazza Zdenku Kovačiček, Zagrebački kvartet (s praizvedbama djela Irca Franka Corcorana i Talijana Giampaola Corala), Zagrebački puhački ansambl, Kvartet tuba XL, violinista Ivu Dopulića i Akademski kvartet saksofona pod vodstvom Tomislava Žužaka. Tu su i jazz-sastav Disneyland s trubačem Davorom Križićem te Dubravko Vorih i njegov sastav New Tribe. U središtu pozornosti opusi su Borisa Papandopula i W. A. Mozarta. Nositelj festivala je HGU, a program uz pomoć i potporu državnih ustanova, grada Zagreba, sponzora i lokalne zajednice ostvaruje G.A.D. produkcija iz Zagreba.


Osorske glazbene večeri

U bivšoj katedrali Uznesenja Marijina i na trgu pred katedralom 31. osorske glazbene večeri ugostit će vrh domaćih interpretativnih snaga, među kojima su Zagrebački solisti, Zagrebačka filharmonija, Ansambl Cantus, kao i Brass ansambl Ad gloriam te komorni sastavi sa zajedničkim predznakom Zagrebački kvartet, kvartet saksofona, gitarski trio i gitaristički kvartet. Među nastupima brojnih solista posebno naglasimo cjelovečernje recitale uglednih umjetnika, Pavice Gvozdić za glasovirom i Darka Petrinjaka na gitari. Na osorskim će večerima koncertirati inozemni interpreti čija je suradnja na glazbenim događanjima u Hrvatskoj već ustaljena pojava: članovi gudačkog ansambla I cameristi italiani, Ansambl Florestano Rossomandi te Klarinetski trio Arcimboldo, gosti iz susjedne nam Italije. U središtu su obilježavanja obljetnice Borisa Papandopula, Ivana Brkanovića i W. A. Mozarta, ali ne zaboravimo praizvedbe djela hrvatskih autora Rubena Radice, Nikše Njirića, Massima Brajkovića, Ivana Josipa Skendera i Sanje Drakulić. Svečano otvaranje 10. srpnja posvećeno je nedavno preminulome Igoru Kuljeriću, dok je čitava manifestacija u znaku Blagoja Berse, čija će bista biti otkrivena u Aleji hrvatskih skladatelja.


LAUS, Ljetna umjetnička akademija Dubrovnik


slika


Poviješću, prirodnim ljepotama i jedinstvenom atmosferom u ljetnim mjesecima Dubrovnik pruža idealne uvjete za slušanje i stvaranje glazbe. To je razlog da su ovaj grad i Umjetnička škola Luke Sorkočevića i ove godine odabrani za mjesto održavanja u naslovu navedene manifestacije. Akademija je osmišljena sa zamisli da se hrvatskim mladim glazbenicima ponudi mogućnost usavršavanja u njihovoj vlastitoj sredini. LAUS, stoga, ugošćuje najbolje hrvatske i nekolicinu svjetski priznatih profesora, a među pravim pedagoškim zvijezdama ove su godine Zakhar Bron, Leonid Sorokow, David Grigorian te Radovan Vlatković. Organizatori posebno najavljuju prvo gostovanje Marjane Lipovšek, slovenske primadone koja nastupa na najvećim europskim opernim pozornicama. Ciklus koncerata pedagoga i studenata organizira se u reprezentativnim prostorima Dubrovnika i okolice, a Akademija se svečano otvara 6. srpnja u Kneževu dvoru nastupom Zakhara Brona i njegove učenice Mayuko Kamio uz Dubrovački simfonijski orkestar pod ravnanjem Ivana Dražinića. Nositelj manifestacije je HUOKU, a Akademija se održava pod pokroviteljstvom grada Dubrovnika.


Ne zaboravimo

Lubeničke glazbene večeri (7. srpnja – 18. kolovoza)

Koncerti u Eufrazijevoj bazilici (7. srpnja – 1. rujna)

Festival komorne glazbe Rijeka (8. srpnja – 19. kolovoza)

Dubrovačke ljetne igre (10. srpnja – 25. kolovoza)

Glazbene večeri u Sv. Donatu (12. srpnja. – 9. kolovoza)


Festival rane glazbe u Urbinu

Talijanski grad Urbino ovoga će ljeta od 19. do 27. srpnja prirediti trideset osmi po redu Festival rane glazbe, koji od 1971. organizira Fondazione Italiana per la Musica Antica sa sjedištem u Rimu. Pored osam koncerata istaknutih talijanskih glazbenika, koje će otvoriti izvedba Misse Sancti Jacobi Guillaumea Dufayja u interpretaciji Ansambla Reverdie, organizatori su priredili niz majstorskih tečajeva s radionicama raznih glazbala, pjevanja, plesa i muzikološke tematike, koje će voditi tridesetak profesora. Također je organiziran i sajam za graditelje instrumenata.


Barokna opera u Francuskoj

Na povijesno važnim francuskim lokalitetima, od versajskih vrtova do palače Fontainebleau, ovoga će srpnja glazba 17. i 18. stoljeća zasjati u izvornu kontekstu. Koncerte operne glazbe, kao i majstorske tečajeve baroknoga pjevanja i glume, od 21. do 28. srpnja organizirat će Michel Verschaeve, osnivač i voditelj The Compagnie Baroque, organizacije koju je utemeljio 1995. te s kojom osmišljava slične aktivnosti u suradnji s brojnim konzervatorijima i sveučilištima.


Pripremila Mirta Špoljarić

Vijenac 322

322 - 6. srpnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak