Vijenac 322

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Kathrin Passing pobjednica Klagenfurta

Kathrin Passing pobjednica Klagenfurta

slika


Njemačka / Austrija Njemačka spisateljica Kathrin Passing dobitnica je ugledne nagrade Ingeborg Bachmann, koja se predaje na Danima književnosti njemačkog jezika u austrijskom Klagenfurtu. Kratka priča Sie befinden sich hier 39–godišnje autorice pobijedila je u konkurenciji sedamnaest pisaca koji su na poziv žirija, ove godine pod vodstvom kritičarke Iris Radisch, na trodnevnom natjecanju u glavnom gradu Koruške čitali svoje neobjavljene tekstove pred publikom i žirijem. Godišnje predstavljanje nove književnosti, čiji je vrhunac dodjela nagrade Ingeborg Bachmann, smatra se rasadištem novih talenata njemačkoga govornog područja, pa je bilo i odskočna daska za brojne autore poput primjerice Petera Handkea, a istodobno je obično i poprište književnih polemika. Nagrada Ingeborg Bachmann dodjeljuje se u Klagenfurtu od 1977. u čast pjesnikinje, koja je 1973. poginula u Rimu u požaru izazvanu cigaretom.


Tóibín dobitnik nagrade Impac


slika


Irska Irski autor Colm Tóibín dobitnik je novčano najvrednije svjetske književne nagrade za pojedinačno djelo, međunarodne dublinske književne nagrade Impac, za roman The Master. Za portret romanopisca i kritičara Henryja Jamesa Tóibín, među čijim su dosadašnjim djelima The South i The Blackwater Lightship, dobio je nagradu vrijednu 100.000 eura, pobijedivši ostalih devet finalista. On je ujedno prvi Irac dobitnik nagrade koju su osnovali gradska vlada Dublina i američka tvrtka Impac, koja se predaje već jedanaestu godinu za redom, a za koju sedamnaest velikih biblioteka iz cijeloga svijeta nominira ukupno deset finalista. Prošle je godine nagrada otišla Amerikancu Edwardu P. Jonesu za The Known World, a među dosadašnjim su dobitnicima David Malouf, Tahar Ben Jelloun, Orhan Pamuk i Michel Houellebecq.


Konačno nagrada McEwanu


slika


Velika Britanija Posljednji roman Iana McEwana Saturday nagrađen je jednom od najstarijih britanskih književnih nagrada, Memorijalnom nagradom Jamesa Taita Blacka, vrijednom 10.000 funti. To je prva nagrada ljubimcu britanske kritike i publike za roman o londonskom neurokirurgu, čija se radnja odvija jedne subote, na dan najvećih demonstracija u Velikoj Britaniji uoči početka iračkoga rata, nakon što su ga zaobišle i Booker i Whitbread. McEwan je pobijedio u konkurenciji u kojoj su bili i Ali Smith s The Accidental i Kazuo Ishiguro s Never Let Me Go. Osnovana 1919, nagrada je jedna od najuglednijih britanskih nagrada, među čijim su dobitnicima i D. H. Lawrence, E. M. Forster, Graham Greene, Nadine Gordimer, William Golding, a predaje se, osim za beletristiku, i za biografiju. Dobitnica je u toj kategoriji Sue Prideaux za studiju Edvarda Muncha Behind the Scream.


Umrla suosnivačica »New York Review of Books«


slika


SAD Barbara Epstein, jedna od osnivačica i urednica časopisa »The New York Review of Books«, umrla je u 76. godini u New Yorku. Zajedno s Jasonom Epsteinom, Robertom Silversom, Robertom Lowellom i Elizabeth Hardwic, ona je tijekom izdavačkoga štrajka zbog kojega je prestao izlaziti »The New York Times Book Review« osnovala časopis u čijem su prvom broju objavljeni tekstovi Normana Mailera, W. H. Audena i Mary McCarthy. U više od četrdeset godina časopisa, Barbara Epstein bila je ključna osoba u afirmaciji brojnih pisaca, među njima i Gorea Vidala i Joyce Carol Oates.


Novi sajam knjiga u Cape Townu

JAR U južnoafričkom Cape Townu održan je prvi međunarodni književni sajam, najveći takve vrste na kontinentu, na kojem je sudjelovalo 209 izlagača iz 26 zemalja, i koji je posjetilo tridesetak tisuća gostiju. Pod motom Celebrate Africa u četiri je dana održan niz autorskih čitanja, predstavljanja knjiga i rasprava, a uz afričke autore i izdavače predstavili su se i literati iz Njemačke, Indije, Švicarske, Švedske i Nizozemske. Sajam, u čijoj organizaciji sudjeluje Frankfurtski sajam knjige, a koji bi se ubuduće trebao održavati svake godine, zamjenjuje sličan sajam koji se godinama održavao u Harareu, ali je izgubio na važnosti zbog gospodarskih i političkih problema Zimbabvea.


Márquezovo rodno mjesto ipak ne postaje Macondo

Kolumbija Rodno mjesto kolumbijskog nobelovca Gabriela Garcíje Márqueza Aracataca ipak neće biti preimenovano u čast najpoznatijega građanina. Na referendum na kojemu se odlučivalo hoće li mjesto dobiti ime Macondo, kao fiktivan grad u kojem se odvija radnja Márquezovih Sto godina samoće, izašlo je naime premalo građana, te je on proglašen nevažećim. Pristaše promjene imena Aracatake, u kojoj je pisac rođen 1927, i gdje je proveo djetinjstvo, promjenom imena nadali su se oživljavanju turizma u gradiću sa 53.000 stanovnika na karipskoj obali.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 322

322 - 6. srpnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak