Vijenac 321

Glazba

GLAZBOSKOP

Nagrade Hrvatskoga društva skladatelja za 2005.

Nagrade Hrvatskoga društva skladatelja za 2005.

slika


Nagrada Boris Papandopulo za autorsko stvaralaštvo u području ozbiljne glazbe pripala je Mladenu Tarbuku za balet Tramvaj zvan čežnja, praizveden 15. travnja 2005. u okviru 23. MBZ/ISCM. Nagrada Vatroslav Lisinski za izvedbene umjetnosti i promociju hrvatske glazbe pripala je Ansamblu Cantus za koncert održan 22. listopada 2005. u Preporodnoj dvorani u okviru ciklusa Gradovi glazbe Europske radiotelevizijske unije. Nagrada Josip Andreis za glazbenu publicistiku, muzikologiju i srodne znanosti dodijeljena je dvama autorima, Siniši Škarici za knjigu Kad je rock bio mlad – priča s istočne strane (1956 – 1970) u nakladi VBZ-a te Daliboru Pauliku za Hrvatski operni libreto u nakladi Goldenmarketinga i Tehničke knjige. Nagradu Milivoj Koerbler za autorsko stvaralaštvo u području zabavne glazbe dobio je skladatelj, dirigent, pijanist i aranžer Stjepan Mihaljinec za cjelokupni životni opus. Nagrada Miroslav Sedak Benčić za autorsko stvaralaštvo u području jazza također je dodijeljena dvama projektima, Damiru Dičiću (posthumno) i Krešimiru Hercegu za zajednički nosač zvuka Moonglow Serenade u nakladi Oktave d.o.o. te Saši Nestoroviću za skladbu Četiri reminiscencije za big band, praizvedenu 25. studenog 2005. u Kazalištu Kerempuh u okviru ciklusa Gradovi glazbe Europske radiotelevizijske unije.


ZABAF


Zagrebački barokni festival od utemeljenja 2004. postao je temelj ljetnoga zagrebačkog života, a domaći i strani ljubitelji barokne glazbe i ovoga ljeta očekuju na Kaptolu i Gradecu vrhunske interprete barokne glazbe. Ovogodišnji će festival biti posvećen talijanskom baroku. Prvoga dana srpnja u zagrebačkoj će katedrali Festival otvoriti Hrvatski barokni ansambl i Zbor HRT pod ravnanjem Tončija Bilića. Izvest će ciklus Madrigali Guerrieri et Amorosi Claudia Monteverdija, a u solističkim će ulogama nastupiti Martina Matić Borse, alt, Martina Gojčeta Silić, mezzosopran, Miroslav Živković, bariton, i Ivana Kladarin, sopran.

Potom očekujemo tri koncerta raznovrsne glazbe talijanskih baroknih majstora. U Crkvi sv. Katarine 4. srpnja nastupit će violončelist Krešimir Lazar i čembalist Krešimir Has, potom će u Atriju Klovićevih dvora 5. srpnja gostovati peteročlani instrumentalni Ansambl L’Astrée iz Torina te 7. srpnja Accademia Bizantina pod umjetničkim vodstvom Ottavija Dantonea. Svi koncerti započet će u 21 sat.


Zadar – Omiš – Zagreb


Dvanaesto zadarsko kazališno ljeto svečano će biti otvoreno 26. lipnja na Trgu pet bunara opernom izvedbom Nikole Šubića Zrinjskog Ivana pl. Zajca, u interpretaciji osječkog HNK pod ravnanjem Zorana Juranića, u režiji Ivana Ivice Krajača te scenografiji Zlatka Kauzlarića Atača. – Jubilarni četrdeseti po redu Festival dalmatinskih klapa svečanim će koncertom s nastupima istaknutih domaćih klapa biti otvoren 30. lipnja u Omišu, nakon čega će slijediti natjecateljska zbivanja do 22. srpnja. Umjetnički je voditelj festivala Miljenko Grgić. – Zagrebačke ljetne večeri započet će 6. srpnja nastupom orguljaša Ante Knešaureka u Zagrebačkoj katedrali s programom skladbi za orgulje O. Messiaena, M. Regera, J. S. Bacha, J. J. Grunnenwalda te A. Knešaureka.


Preminuo György Ligeti


slika


Nakon duge bolesti u Beču je u osamdeset trećoj godini preminuo György Ligeti, jedna od nekolicine ključnih skadateljskih ličnosti 20. stoljeća. Kompoziciju je studirao na Akademiji u Budimpešti od 1945. do 1949. godine. Mađarsku je napustio 1956. te otišao u Beč, gdje se susreo s novim tendencijama i idejama europske avangarde, upoznavši Karlheinza Stockhausena i Gottfrieda Michaela Koeniga. Godinu poslije na poziv Herberta Eimerta odlazi u Njemačku u Studio elektroničke glazbe pri WDR-u u Kölnu, a 1958. prvi put održava predavanje na Internationales Musikinstitut Darmstadt. Njegova fascinacija harmonijskim, ritamskim i zvukovnim odnosima rezultirala je dubioznim proučavanjima pojmova poput elektroničke glazbe, zvukovne boje, orkestralnih klastera i mikropolifonije, a sedamdesetih i osamdesetih godina posebno se zanimao za etnomuzikološke izvore, elemente afričke i indonezijske tradicijske glazbe. Od 1973. bio je profesor na Hamburškoj muzičkoj akademiji.


Zaboravljena Vivaldijeva opera


Ovogodišnji Spoleto Festival, koji će biti održan od 30. lipnja do 16. srpnja u talijanskoj pokrajini Perugia u organizaciji umjetničkog direktora Francisa Menottija, ponudit će posjetiteljima modernu svjetsku premijeru Vivaldijeve opere koja je ostala zaboravljena već 283 godine. L’Ercole su’l Termodonte, premijerno izvedena 1723. u Rimu na libreto Giacoma Francesca Bussanija, ponovo će oživjeti u produkciji Alana Curtisa, umjetničkoga voditelja ansambla Il Complesso barocco te u režiji Johna Pascoea. Curtis je na produkciji radio punih deset godina, stoga bi realizacija trebala biti vrijedna pozornosti.


INmusic festival: Rock–zvijezde u Zagrebu


slika


Ovoga ljeta u Zagrebu se prvi put održava INmusic festival koji za headlinere ima zaista velika rock-imena: Franz Ferdinand (4. srpnja) i Morrissey (6. srpnja) — popularni škotski art–rock sastav koji je trenutno jedna od najvećih koncertnih atrakcija te kultni vokalist legendarnih Smithsa, koji se sjajnim novim albumom Ringleader of the Tormentors ponovno našao u središtu pozornosti. U dva dana festivala na zagrebačkoj Šalati uz te zvijezde nastupit će još mnogi drugi domaći i strani izvođači. Ulaznice su u prodaji u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku, Puli i Rovinju (oba dana: 400 kn, jedan dan: 280 kn). Detaljnije informacije: www.inmusicfestival.com.


Pripremila Mirta Špoljarić

Vijenac 321

321 - 22. lipnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak