Split Ovogodišnji World Press Photo u Hrvatskoj započinje u Splitu u prostorima budućeg akvarija na Bačvicama. Na postavi od ukupno dvjesto fotografija, od kojih je 65 nagrađenih, prikazana su razaranja uragana, cuna-mija, potresa, terorističkih napada te portreti poznatih i običnih ljudi. Izložena je dakako i fotografija ovogodišnjega dobitnika prve nagrade, kanadskog foto-reportera Finbarra O’Reillyja, koja prikazuje majku i dijete u Tahoui u Nigeru. Nagrade za Svjetsku novinsku fotografiju dodjeljuje neovisna, neprofitna organizacija osnovana u Nizozemskoj 1955. Izložba je otvorena do 20. svibnja, a nakon Splita seli se u Zagreb, pa u Vukovar.
Portreti na mah
Zagreb Damil Kalogjera priredio je fotografski performans u Galeriji Križić Roban. Fotografirao je posjetitelje uz jedan uvjet, morali su imati osmijeh na licu. Fotografije su odmah otisnute i posjetitelji su ih sami vješali po zidovima. Na taj je način omogućeno komuniciranje između ljudi, a portret je promatran kako ga je doživljavao Marc Auge, kao prikaz društvenih veza. Sve je sadržano u jednostavnu procesu koji se događa sada, u komunikaciji između fotografa i modela, a ujedno Damil Kalogjera prenosi atmosferu doga-đaja i pritom nastale emocije. Tako je na licu mjesta nastala izložba Osmijeh, koja se može pogledati do 26. svibnja.
Turska kupelj
Samobor Izložba Hammam (Fea s, Maroko) Williama Betcha otvorena je u Galeriji Lang, u Samoboru. Fotografije su nastale u veljači 1979, kada je autor fotografirao muslimane koji su se došli oprati i opustiti u turskoj kupelji Moulay Idriss. Tijekom Domovinskoga rata William Betch boravio je u Hrvatskoj, a njegove fotografije objavili su »The New York Times«, »Sunday Times«, »Stern«. U Fea su boravio je kao suradnik UNESCO–a. Izložba ostaje otvorena do 4. lipnja.
Kleinova kuća lutaka
Berlin U galeriji Camera Work izloženi su radovi Stevena Kleina Case Studies#13 i fotografije projekta Toma Forda Valley of the Dolls. Case Study # 13 priča je iz života obične američke obitelji, s time da su na fotografijama Angelina Jolie i Brad Pitt, koje vidimo kako plešu, piju, igraju se s djecom, svađaju. Valley of the Dolls, projekt Toma Forda, govori o modnoj industriji u kojoj ideal ljepote postaje blizak izgledu lutke. Modeli su izbrijani, muškarci bez brada i dlaka na prsima, žene s umjetnim usnicama i grudima. Tom Ford stoji među modelima u sredini svake fotografije i vidi se kao osobu koja manipulira konvencionalnom idejom ljepote, a sve je drastično naglašeno fotografijom Stevena Kleina. Izložba ostaje otvorena do 10. lipnja.
Projekcije Posljednjega suda
Chicago Posljednji sud u svemiru naslov je djela Miaa Xiao-chuna izložena u Walsh Gallery u Chicagu. Miao Xiaochun napravio je 3D–model svojeg tijela, postavio ga u različite pozicije u virtualni prostor, oslanjajući se na kompoziciju Michelangelova Posljednjeg suda. Koristeći se softverom omogućio je tako virtualno putovanje unutar okvira i izvan okvira djela, a za cijeli projekt trebalo mu je, uz pomoć triju asistenata, šest mjeseci. Pitanje »što su na Posljednjem sudu Isus, Marija, anđeli i sveci vidjeli« postavlja Miao Xiaochun, ukazujući na istovremeno kaotičan i skladan trenutak spiritualnosti. Izložba ostaje otvorena do 2. lipnja.
Dina Ivan
Klikni za povratak