Vijenac 318

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Sergiu Pitolu predana Nagrada Cervantes

Sergiu Pitolu predana Nagrada Cervantes

slika


Španjolska / Meksiko Meksičkom autoru Sergiu Pitolu predana je u Madridu Cervantesova nagrada, čime je ujedno započelo redovito godišnje maratonsko javno čitanje Don Quijotea. »Pitol je obogatio španjolski jezik«, rekao je kralj Juan Carlos na svečanosti kojoj su prisustvovali i španjolski premijer José Luís Zapatero i ministrica kulture Carmen Calvo. Bivši diplomat, pisac, profesor književnosti i prevoditelj, Pitol je, nakon Octavija Paza 1981. i Carlosa Fuentesa 1978, treći Meksikanac koji je dobio najvredniju književnu nagradu španjolskoga govornog područja. Među njegova najpoznatija djela spadaju Juegos florales, El desfile del amor i La vida conyugal. Nakon predaje nagrade Pitol je pročitao prvu rečenicu Cervantesova remek–djela, čime je otvorio već deseto po redu trodnevno čitanje pod pokroviteljstvom ministarstva kulture, u kojemu sudjeluje više stotina ljudi, povezanih videolinkom s Madridom.


Umro indonezijski pisac Pramoedya


slika


Indonezija Indonezijski pisac i kritičar režima Pramoedya Ananta Toer preminuo je u 81. godini. Rođen 1925. kao sin uzgajivača riže, prvi put je zatvoren 1947. zbog antikolonijalističkog stava u doba nizozemske vlasti. Nakon nezavisnosti bio je jedan od najglasnijih kritičara autoritarnih režima, a samo pod predsjednikom Suhartom proveo je četrnaest godina u zatvoru. Borbu protiv nizozemske kolonijalne vlasti opisao je u četirima romanima iz tzv. Buru–serije, objavljivanih u inozemstvu, kamo su sa zatvorskog otoka Buru, gdje se pisac nalazio, krijumčareni komadići njegovih rukopisa. Nakon puštanja iz zatvora 1979. autor je u kućnom pritvoru bio do svrgavanja Suharta s vlasti dva desetljeća poslije. Njegove 34 knjige dugo su cenzurirane u Indoneziji, ali su prevedene na 37 jezika. Pramoedya je više puta predlagan za Nobelovu nagradu, a od 2000. radio je na sastavljanju indonezijske enciklopedije.


Philip Roth nagrađen za životno djelo


slika


SAD Philip Roth dobitnik je ovogodišnje nagrade PEN–a / Nabokov za životno djelo, dotirane s 20.000 dolara. Autor klasika poput Portnoy’s Complaint i The Plot Against America te najnovijega romana Everyman PEN–ovu nagradu dobio je kao autor čiji opus, kako stoji u obrazloženju, »u nizu književnih žanrova posjeduje trajnu originalnost i visoku umjetničku razinu«. Među ostalim su dobitnicima PEN–ovih godišnjih nagrada Linda Gregg, dobitnica Voelckera za poeziju, te Adrienne Kennedy i Stephen Adly Guirgis, dobitnici Nagrade Zaklade Laure Pels za dramu.


Jelinek protiv Comédie Française


slika


Francuska / Austrija Austrijska dobitnica Nobelove nagrade za književnost 2004. Elfriede Jelinek sa skupinom autora i filmaša napala je odluku najpoznatijega francuskog teatra da ne postavlja komad njezina zemljaka Petera Handkea.

Comédie Française je naime objavila da neće postavljati najavljeni Handkeov komad zbog autorova divljenja Slobodanu Miloševiću. »Užasava nas to da je Comédie Française postupila kao cenzor, u tradiciji kulturnih ustanova pod diktaturama... Takvo ponašanje najgori je način da se žrtvama Miloševićeva režima učini pravda«, stoji u izjavi Elfriede Jelinek, čiji su supotpisnici i Švicarac Paul Nizon, Austrijanac Michael Haneke, ali i Emir Kusturica. Handkeov komad Das Spiel der Fragen oder Die Reise ins sonore Land trebao je biti postavljen sljedećega siječnja, ali ga je intendant Marcel Bozonnet povukao nekoliko dana prije objavljivanja s repertoara za sljedeću godinu, nakon što je, prema vlastitim riječima, pročitao da je Handke bio na Miloševićevu sprovodu 18. ožujka.


Márquez dobio nagradu »L.A. Timesa«


slika


SAD Kolumbijski nobelovac Gabriel García Márquez dobitnik je godišnje nagrade »Los Angeles Timesa«, koja se predaje u devet kategorija, čime je otvoren 26. godišnji »Timesov« festival knjige. Márquez je nagrađen za roman Memoria de mis putas tristes, dok je Hilary Spurling nagrađena u kategoriji biografije za drugi svezak knjige o Henriju Matisseu. Novinarka, dramatičarka i autorica memoara The Year of Magical Thinking, Joan Didion, nagrađena je posebnom Nagradom Roberta Kirscha za životno djelo. U kategoriji aktualne publicistike pobijedio je Anthony Shadid, dobitnik Pulitzera kao strani dopisnik »Washington Posta«, s Night Draws Near: Iraq’s People in the Shadow of America’s War, nagradu za književni debi dobio je Uzodinma Iweala za Beast of No Nation: A Novel o građanskom ratu u zapadnoj Africi, a u kategoriji povijesti nagrađen je Adam Hochschild za Bury the Chains. U kategoriji kriminalističkog romana pobijedio je Robert Littell s Legends: A Novel of Dissimulation, poezije Jack Gilbert s Refusing Heaven, znanosti Diana Preston s Before the Fallout: from Marie Curie to Hiroshima, a u kategoriji književnosti za mlade švedski autor Per Nilsson s You & You & You.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 318

318 - 11. svibnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak