Vijenac 317

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nagrada Pritzker za 2006.

Nagrada Pritzker za 2006.

slika


Paulo Mendes da Rocha dobitnik je Pritzkera za 2006. Thomas J. Pritzker, predsjednik Zaklade Hyatt, prigodom objave ovogodišnjeg laureata izjavio je kako je brazilski arhitekt u svom radu »iskazao duboko razumijevanje prostora i mjerila u velikom varijetetu građevina što ih je dizajnirao... I premda je tek nekoliko djela realizirao izvan granica domovine, lekcije koje se mogu naučiti iz njegova rada, podjednako kao praktičara i učitelja, univerzalnoga su značenja.« Mendes da Rocha javlja se u pedesetima u avangardnim krugovima Săo Paula, kao protagonist paulističke brutalističke arhitekture koju obilježuje uporaba jednostavnih materijala i oblika, s naglaskom na etičkoj dimenziji, koju je brazilski arhitekt razvijao s osjećajem odgovornosti prema korisnicima i široj zajednici. Iznimno cijenjen u Južnoj Americi, Mendes da Rocha šire je međunarodno priznanje doživio tek nakon što je 2000. nagrađen nagradom Mies van der Rohe za latinskoameričku arhitekturu.


Toranj u Tirani


slika


»Mjesto gdje možete osjetiti povijest i spoznati da možete stvoriti nešto drukčije«, tim su riječima arhitekti iz belgijskog ureda 51N4E opisali iskustvo stečeno tijekom rada na projektu tornja TID u Tirani, planirana nedaleko od mauzoleja Sulejman-paše, osnivača grada. Na Bulevaru Ruga Punetoret E Riliindjes arhitekti su zamislili elegantni volumen zasnovan na superelipsi — elipsa u podnožju prelazi u pravokutnik na vrhu. Postupnom pretvorbom dvaju osno-vnih likova nastaje toranj koji hvata mediteransko svjetlo i stvara stalnopromjenjive sje-ne. Građevinu s raznolikim sadržajima (trgovine, restoran, uredi, stanovi) karakterizira neobično fasadno platno oblikovano prema estetskim i funkcionalnim razlozima — njime se građevina izdvaja iz gradskog konteksta te ujedno zasjenjuje balkone i lođe, štiteći privatnost stanovnika. Fasadna opna, satkana od drvenih lamela u jednostavnom geometrijskom uzorku, omogućuje kvalitetnu prirodnu rasvjetu i vizure na susjedni park te istovremeno štiti unutrašnjost od sunca i vjetra. Završetak izgradnje predviđa se 2008. godine.


Studio UN u DAM–u


slika


Otvaranje (u svibnju) novoga Muzeja Mercedes Benza u Stuttgartu, prve velike njemačke realizacije Studija UN, Njemački arhitektonski muzej (DAM) iskoristio je kao povod za prezentaciju stvaralaštva amsterdamskog ureda, napose njihovih teorija za »nove konstrukcije« u digitalnoj eri. Na izložbi pod naslovom UN Studio Ben van Berkel & Caroline Bos. Evolution of Space predstavljena je, do kraja travnja, osamnaestogodišnja produkcija jednog od najinovativnijih europskih arhitektonskih ureda, odnosno »ujedinjene mreže za arhitekturu, urbanizam i infrastrukturu«, čija su ostvarenja dobro poznata i izvan stručnih krugova. Tako se Most Erasmus (1996) smatra novim znamenom Rotterdama, baš kao što je Most princa Clausa (2003) novi simbol Utrechta, dok je Moebius House odavno više od obiteljske kuće, nudeći prema Niklasu Maaku »novi intelektualni pristup građevini«. Izlošci nisu postavljeni tipološkim ili kronološkim redom, nego slijede osobnu liniju razvoja, a prostor je galerije pretvoren u 3D-grafiku, opisujući razvoj stvaralaštva u odnosu sa pet oblikovnih standarda koje su izmislili u Studiju UN.


Toranj Kapsula privremeno spašen


slika


Zahvaljujući pritiscima i apelu mnogih arhitekata i profesionalnih tijela širom svijeta tokijski Nagakin Toranj Kapsula privremeno je spašen, a uprava je odgodila odluku o rušenju. Uz potporu međunarodne javnosti i arhitekata iz stotinu zemalja, Japanski arhitektonski institut i Japanska arhitektonska federacija po-dnijeli su zahtjev za očuvanje građevine koja se smatra remek–djelom arhitekture metabolizma. No to ne znači da je tokijska arhitektonska ikona, čiji je autor poznati Kisho Kurokawa, i definitivno spašena, a polemika o njezinoj budućoj sudbini nastavlja se.


Vinko Penezić

Vijenac 317

317 - 27. travnja 2006. | Arhiva

Klikni za povratak