Vijenac 315

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nacionalna skupština Walesa

Nagrada Vincent Scully

slika


Nedavno je u kratku razdoblju dva puta dodijeljena ugledna američka nagrada Vincent Scully, što nosi ime poznatoga kritičara i povjesničara arhitekture, kojom se odaje počast »neumornim međunarodnim prvacima u promicanju arhitektonskih ideala«. U studenom je nagrada (za 2005) uručena britanskom prestolonasljedniku Charlesu, a u siječnju (za 2006) dodijeljena je Phyllis Lambert, osnivačici Kanadskoga centra za arhitekturu (CCA). Dvoje laureata bitno se razlikuju prema pristupima arhitekturi — nasljednik britanske krune pobornik je tradicije i klasičnih arhitektonskih vrijednosti, koje snažno zagovara u javnim nastupima širom svijeta, dok je gospođa Lambert jedan od vodećih branitelja modernizma u Sjevernoj Americi, najpoznatija po radu u planiranju i realizaciji znamenite zgrade Seagram u New Yorku, podignute prema nacrtima Miesa van der Rohea i Philipa Johnsona nakon što je Phyllis Lambert nagovorila investitora, svoga oca, da promijeni odluku o izgradnji konvencionalnog nebodera i angažira njemačkog arhitekta, čije će ostvarenje bitno utjecati na dalji razvoj tipologije visokih zgrada.


Zračna luka u Madridu


slika


Proširenjem s dvjema novim pistama, novom terminalskom zgradom i satelitskom strukturom uz pistu povećan je kapacitet zračne luke Barajas na sedamdeset milijuna putnika godišnje, čime je Madrid postao vodeća europska zračna luka, posebno za letove prema Južnoj Americi. Proširenje je izvedeno prema prvonagrađenoj natječajnoj zamisli Richarda Rogersa, a osim novih građevina uključuje najsuvremenije sustave i uređaje poput automatskog rukovanja prtljagom i prijave leta, prijevoza putnika između glavnoga terminala i satelita, te brze željezničke veze i linije metroa do grada. S obzirom na opseg nove izgradnje, čija ukupna neto površina iznosi milijun četvornih metara, arhitekt je novi terminal zamislio kao beskonačno proširivu, repetitivnu strukturu zasnovanu na velikoformatnom rasteru osnovnog modula 18 sa 9 metara, naglašenu potezima uskih valovitih krovova, nošenih sustavom ekspresivnih drvolikih stupova kao glavnog elementa arhitektonskog izričaja. Impozantna prostornost interijera terminala okupana je svjetlom što prodire kroz velika ritmički raspoređena ovalna nadsvjetla u krovu.


Hyper – »Domus«


slika


Kako bi čitateljima pružio što stvarniji doživljaj arhitekture, poznati talijanski arhitektonski časopis »Domus« od broja za ožujak (»Domus« br. 890) omogućuje virtualno vođenu turu građevinama objavljenim u časopisu zahvaljujući prekonfiguriranom itinereru u Google Earth™. Da bi se moglo posjetiti neko od ponuđenih ostvarenja, prethodno je potrebno na računalo instalirati osnovni softverski paket, koji se besplatno može »skinuti« na adresi , a zatim se jednim klikom na odabranom mjestu kreće na virtualnu turu odabranom građevinom smještenom u stvarnom kontekstu. Na taj način moguće je posjetiti robnu kuću Mikimoto na tokijskoj Ginzi (arhitekt Toyo Ito), vidikovac Aurland u Norveškoj (arhitekti T. Saunders, T. Wilhelmsen), zdanje PalaFuksas u Torinu (arhitekt Massimiliano Fuksas) i hotel Ryugyong u Pyongyangu, u Sjevernoj Koreji.


Nova španjolska arhitektura u Momi


slika


U njujorškom Muzeju moderne umjetnosti (MoMA) pod naslovom On–Site: Nova arhitektura u Španjolskoj postavljena je do 1. svibnja retrospektivna izložba suvremene arhitekture zemlje koja je posljednjih godina postala poznata kao međunarodni centar za oblikovnu inovativnost i mjerilo arhitektonske izvrsnosti. Izložba prikazuje 35 najnovijih projekata (završetak izgradnje 2005/06) postavljenih u relaciji sa osamnaest remek–djela sagrađenih u Španjolskoj u posljednjih pet godina. Prezentirana ostvarenja karakterizira zemljopisna i generacijska raznolikost autora, kao i širok raspon mjerila i tipologija, od obiteljskih kuća do međunarodne zračne luke. Izložbom nisu prikazna samo dostignuća španjolskih arhitekata, nego i stranih autora jer otprilike trećinu izloženih djela potpisuju arhitekti iz drugih europskih zemalja, Azije i Sjeverne Amerike.


Vinko Penezić

Vijenac 315

315 - 30. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak