Vijenac 315

Glazba

GLAZBOSKOP

Maestro u HNK Zagreb

Gostovanje čeških glazbenika u Zagrebu

slika


Janáčekova filharmonija Ostrava jedan je od pet vodećih čeških orkestara, osnovan 1954. Njihov široki repertoar obuhvaća gotovo cjelokupno češko stvaralaštvo, ponajprije Janáčekova djela, kao i brojna djela glazbe 20. stoljeća, o čemu svjedoči i vrlo bogata diskografija orkestra. Pod ravnanjem talijanskoga dirigenta Gaetana Delogua, koji je bio asistent Leonarda Bernsteina, šef dirigent Denverškoga simfonijskog orkestra te ostvario niz uspješnih turneja s Praškim simfonijskim orkestrom i Češkim nacionalnim simfonijskim orkestrom, nastupit će 11. travnja u sklopu ciklusa Svijet glazbe u Lisinskom (19.30), a na večernjem programu bit će djela Bedřicha Smetane, Carla Francka te hrvatskog autora Srećka Bradića.


Operna premijera u Splitu


slika


Glazbena tragedija u tri čina, Zajčev Nikola Šubić Zrinjski, nastala je na libreto Huga Badalića, a prema drami Zriny Theodora Körnera te praizvedena u zagrebačkom Narodnom zemaljskom kazalištu 4. studenoga 1876. Kao glazbena tragedija s nacionalnom tematikom zavrijedila je status neprijepornosti među hrvatskim opernim naslovima, a s njezinom se popularnošću može mjeriti još jedino Gotovčev Ero s onoga svijeta. U Splitu je posljednji put Zrinjski postavljen 1991, a 4. travnja ove godine (20.00) očekujemo premijeru ansambla splitskoga HNK pod ravnanjem Harija Zlodra te u režiji Stephanie Jamnicky. Scenografiju postavlja Dinka Jeričević, kostime oblikuje Irena Sušac, a koreografiju Miljenko Vikić, dok će u glavnim ulogama nastupiti Siniša Hapač, Zorica Antonić, Božena Svalina, Ivica Čikeš i drugi.


Split/Križevci — Zagreb — Varaždin — Opatija

Zagrebački solisti priredit će koncert u Splitu 31. ožujka s programom Mozarta, Rossinija, Mendelssohna i Sorkočevića te u Križevcima 5. travnja u Crkvi Majke Božje Koruške s Haydnovih Sedam posljednjih riječi. — Slovenska filharmonija pod ravnanjem Georgea Pehlivaniana nastupit će u Lisinskom 31. ožujka (19.30) s repertoarom ruskih skladatelja. — U organizaciji Hrvatskoga glazbenog centra 1. će travnja biti otvorena Pasionska baština koncertom u Dvorani Lisinski, na kojem će, uz djela Góreckog i Barbera, Opera zagrebačkog HNK i Zbor HRT pod ravnanjem Zvonimira Hačka praizvesti Hrvatsku misu Igora Kuljerića. — Slovačka filharmonija i njoj pripadni zbor gostovat će u ciklusu Lisinski subotom 8. travnja (19.30), a predvodit će ih Vladimir Valek. Uz nekoliko solista izvest će djela Janačeka, Hummla i Belle. — Uskrsni koncert Zagrebačka će filharmonija održati 12. travnja (19.30) u Lisinskom. Milan Horvat ravnat će izvedbom Brucknerove 8. simfonije. — 2. travnja Varaždinski će komorni orkestar svirati s violinistom Ivanom Dropulićem. Program: Mozart, Paganini, Mendelssohn. — U opatijskoj Villi Angiolini 7. će travnja (20.00) Zagrebački kvartet predstaviti gudačke kvartete Mozarta i Papandopula.


Glassova opera o Ghandiju


slika


Engleska nacionalna opera najavila je da će u sezoni 2006/2007. prirediti britansku premijeru opere skladatelja Philipa Glassa. Libreto opere u tri čina napisan je na sanskrtu, a opisuje Ghandijeve godine boravka u Južnoafričkoj Republici te njegove motivacije za ideju primjene nenasilnoga protesta. Upravo je sanskrt omogućio Glassu komunikaciju putem zvukovnosti bez ograničenja literarnoga značenja. Nedavno imenovan umjetnički ravnatelj Engleske nacionalne opere John Berry izjavio je da je u operi riječ o »pasivnom otporu, rasnoj diskriminaciji, mnogim temama koje su i u današnje vrijeme suvremene... Upravo je to razlog našega nastojanja da istražimo ovu operu prvi put u Velikoj Britaniji.«


Koncerti u Mozartovoj kući


slika


Riječ je o ciklusu koji se održava u samostanu njemačkog teutonskog reda gdje je Mozart 1781. živio i služio nadbiskupu. Sala Terrena najstarija je koncertna dvorana u Beču, u kojoj je i sam Mozart mnogo puta nastupio. Ukrašena je freskama u stilu kasne venecijanske renesanse, i odličan je prigodni prostor za izvedbe komorne glazbe bečke klasike 18. stoljeća. Bečki Mozart Ensemble često nastupa u tom prostoru interpretirajući gudačke kvartete majstora Mozarta, Haydna, Schuberta i Beethovena. Nastupajući u Austriji, ali i izvan njezinih granica, navedeni se ansambl potvrdio kao visoko kvalitetno izvođačko tijelo na bečkoj kulturnoj sceni. Iz tog razloga treba napomenuti da se Koncerti u Mozartovoj kući održavaju svakog četvrtka, petka i nedjelje u 19.30 te subotom u 18 sati te da ih, u ovoj Mozartovoj godini, posjetitelj Beča ne bi trebao zaobići.


Pripremila Mirta Špoljarić

Vijenac 315

315 - 30. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak