Vijenac 314

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Rast Leipziškog sajma knjige

Rast Leipziškog sajma knjige

slika


Njemačka Leipziški sajam knjige od 16. do 19. ožujka očekuje 2150 izlagača iz 33 zemlje. Ove se godine najveće zanimanje za Leipzig zapaža među malim i srednjim izdavačima, rekao je direktor Sajma Oliver Zille, koji smatra da je Leipzig stalnim rastom broja izlagača, površine sajma i broja priredbi potvrdio status »najvažnijeg proljetnoga događaja književne branše njemačkoga govornog područja«. Ovogodišnja su tematska težišta u Leipzigu mlada njemačka književnost, književnost srednje i istočne Europe te festival audioknjige. Prvi put na programu je i Autorska radionica proze, na kojoj se predstavljaju stipendisti berlinskoga Književnog kolokvija, te Književni otok mladih izdavača s jedanaest nezavisnih izdavačkih kuća. Okvir sajma i ove godine stvara festival Leipzig čita sa 1800 priredbi, na kojima će nastupati Ingo Schulze, Juli Zeh, Jakob Hein, Feridun Zaimoglu, Franz Xaver Kroetz i Marcel Reich–Ranicki. Od međunarodnih autora stižu Frédéric Beigbeder, Zeruya Shalev i Margriet de Moor. Leipzišku nagradu za europsko razumijevanje ove godine dobiva ukrajinski autor i prevoditelj Jurij Andruhovič. Nagrada je dotirana s 15.000 eura i predaje se na otvaranju, a dan poslije predaje se Nagrada Leipziškog sajma knjige.


Alfaguara peruanskom autoru Roncagliolu


slika


Španjolska Peruanski autor Santiago Roncagliolo dobitnik je ugledne španjolske književne nagrade Alfaguara za roman Abril rojo. Roman napisan u obliku političkoga krimića događa se u Peruu devedesetih godina prošloga stoljeća, u doba borbe vlade bivšega predsjednika Alberta Fujimorija protiv ustanka maoističkog pokreta Sendero Luminoso. Jedna od najpoznatijih nagrada španjolskoga govornog područja, dotirana sa 175.000 dolara, predaje se za još neobjavljena djela na španjolskom, a ove je godine u konkurenciji bilo 510 rukopisa, od toga 369 iz Latinske Amerike.


Uskoro uvid u Burroughsov arhiv


slika


SAD Njujorška gradska knjižnica javnosti od početka sljedeće godine stavlja na raspolaganje osobni arhiv Williama S. Burroughsa. U arhivu se nalaze i koncepti za Burroughsovu najpoznatiju knjigu Naked Lunch te brojni drugi rukopisi i pisma, između ostaloga i korespondencija s Jackom Kerouacom, nastali od kraja pedesetih do kraja sedamdesetih godina prošlog stoljeća. Ostavština se sastoji od više desetaka tisuća stranica, od kojih je do sada javnosti prikazan tek malen dio. Kako je »New York Timesu« rekao voditelj arhiva Isaac Gewirtz, »arhiv među ljudima koji se zanimaju za autore beat–generacije ima status legende«. Burroughs je umro 1997, a knjižnica je dokumente kupila od kolekcionara Roberta i Donne Jackson.


Predana nagrada Azorín


slika


Španjolska Španjolski autor Francisco Javier Pérez Fernández dobitnik je književne nagrade Azorín. Tridesetpetogodišnji autor dobio je sa 67.000 eura dotiranu nagradu u Alicanteu za svoj debitantski roman La crin de Damocles, triler čija se radnja događa u nacističkoj Njemačkoj. Nagrada Azorín jedna je od najstarijih španjolskih književnih nagrada, koju od 1965. zajednički predaju grad Alicante i izdavačka kuća Planeta. Nagrada nosi ime pisca Joséa Martíneza Ruiza (1873–1967), koji je pisao pod pseudonimom Azorín.


Nordijska nagrada Göranu Sonneviju


slika


Danska Švedski autor Göran Sonnevi dobitnik je Nordijske književne nagrade 2006. Sonnevi je autor brojnih zbirki poezije, a u pjesničkom djelu tematizira krivnju i odgovornost, pri čemu se orijentira prema aktualnom političkom i socijalnom trenutku, stoji u obrazloženju Nordijskog vijeća, koje će mu nagradu u studenome predati u Kopenhagenu. Nagrada se svake godine predaje jednom autoru iz pet zemalja članica Vijeća, Danske, Finske, Islanda, Norveške i Švedske.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 314

314 - 16. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak