Vijenac 314

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Nacionalna skupština Walesa

Nacionalna skupština Walesa

slika


Nakon Škotske prošle godine sada je i Wales dobio novo zdanje Nacionalne skupštine, što ga je na Dan sv. Davida 1. ožujka svečano otvorila britanska kraljica. Djelo lorda Richarda Rogersa, locirano na istaknutu mjestu u zaljevu Cardiffa, ima oblik elegantna ostakljena paviljona nad kojim lebdi valovita krovna membrana s podgledom u oplati od crvenog cedra, vizualno komplementarna namreškanoj vodi zaljeva. Uz široku uporabu lokalnog materijala, niz inovativnih rješenja na principima održivog razvoja te propisani vijek trajanja od sto godina jedan od osnovnih programskih zahtjeva bila je pristupačnost i uključivi dizajn za ljude svih naraštaja i sposobnosti. Vizualno transparentno zdanje što simbolizira suvremenu demokraciju doslovno je otvoreno posjetiteljima. Glavni je naglasak unutrašnjeg otvorenog plana drveni zvonolik oblik glavne sabornice što funkcionira kao izvor svjetla i ventilacijski dimnjak. S tom realizacijom Cardiff je dobio arhitektonsko remek–djelo što zadivljuje čistoćom izraza i jednostavnošću te u kojem su velški zastupnici dostojno udomljeni.


Izložba UN Studia u Philadelphiji


slika


Nizozemski arhitektonski ured UN Studio (iza kojeg stoji životno–profesionalni tandem Ben van Berkel i Caroline Bos) recentnom izložbom Holiday Home preoblikovao je cijeli drugi kat philadel-phijskog Instituta suvremene umjetnosti u nastanjivi ambijent. Njihova izložbena instalacija provocira istraživanje i doživljaj prostornosti suvremenoga doma za odmor, koji više nije omeđen tradicionalnom kompozicijom ortogonalnih površina, nego dinamičnim skulpturalnim okruženjem što simbolizira bijeg od rutine. Kretanjem kroz izložbeni postav posjetitelji bivaju zaskočeni neočekivanim panoramskim vizurama i dinamičnom igrom sjena što zamagljuje granice između realnog i virtualnog. Varijacije u atmosferskim kvalitetama modificiraju percepciju vremena, tako da koncepti dnevnih i sezonskih mijena postaju više apstraktni. Izložba u Philadelphiji traje do 26. ožujka.


KM3


slika


KM3 koncept je idealnoga grada nizozemske skupine MVRDV, nastao na osnovi njihova sedmogodišnjeg interdisciplinarnog istraživa-nja odnosa prostora i čovjeka u eri globalizacije i potrebe za raznolikošću. KM3 trodime-nzionalni je grad (»3D je esencijalni element arhitekture«) bez granica, sposoban apsorbirati stalno umnažanje broja programa, entitet čije ime samo po sebi proglašava nužnost promjene mjerila od prostornoga metra u prostorni kilometar. O mogućoj urbanoj teoriji sami su autori zapisali: »KM3 je priča o svijetu koji se progušćuje. KM3 je grad u stanju kontinuirane izgradnje s prostorima neograničenih mogućnosti za neograničenu populaciju; grad koji nastavlja služiti svim našim željama i koji povećava naše kapacitete.« Izazovni teorijski projekt o mogućem urbanom modelu za 21. stoljeće opširno je dokumentiran u knjizi KM3 što ju je objavio poznati španjolski izdavač arhitektonske literature Actar.


Monografija o Fuksasovu opusu


slika


Vodeći talijanski suvremeni arhitekt Massimiliano Fuksas, autor brojnih izazovnih građevina širom svijeta, među kojima se spektakularnim dimenzijama i oblikovanjem ističe kilometarski kompleks Milanskoga velesajma, ne-davno je proslavio trideset i pet go-dina uspješne karijere, što je po-znata milanska izdavačka kuća Skira popratila opsežnim mono-grafskim izdanjem jednostavna naslova Massimiliano Fuksas, Djela i projekti 1970–2005, koje potpisuje kritičar Luca Molinari. Pregršt ilustracija, skica, crteža i fotografija trasira put kroz prezentaciju Fuksasovih projekata i realizacija, stavljajući naglasak na eksperiment kao jedno od ključnih načela za njihovo razumijevanje i interpretaciju.


Vinko Penezić

Vijenac 314

314 - 16. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak