Vijenac 313

Likovnost

LIKOVNI GLOBUS

Obuća tijekom povijesti

Izložbe

Obuća tijekom povijesti


slika


Zagreb U zagrebačkom Etnografskom muzeju otvorena je izložba Koje dobre šuze — šetnja kroz povijest obuće. Autorice izložbe Aida Brenko i Vesna Zorić predstavljaju nam povijesni razvitak obuće, od arheoloških nalaza preko stilskih razdoblja do suvremenoga dizajna, kao i razvoj izrade obuće za vlastite potrebe do pojave obrtnika i postolarskih cehova, manufakture i tvorničke proizvodnje. Umjesto ulaznice dobit ćete žlicu za obuvanje cipela. Više informacija potražite na www.etnografski-muzej.hr.


Hrvatska naiva


slika


Tokio U tokijskoj Galeriji Svjetske baštine otvorena je zajednička izložba najpoznatijega japanskog naivnog slikara Taizija Harade i osmorice hrvatskih naivnih umjetnika pod naslovom Harada Taizi i kolege slikari iz Hrvatske. Na izložbi, koja je otvorena do 19. ožujka, predstavljena su djela Ivana Generalića, Emerika Feješa, Matije Skurjenija, Ivana Rabuzina, Ivana Večenaja, Mije Kovačića, Ivana Lackovića i Josipa Generalića. Nakon Tokija izložba će biti postavljena u Osaki i Fukuoki, a njezini su organizatori novine »Asahi Shimbun«, Club Tourism International te Hrvatski muzej naivne umjetnosti.


Bog i kralj


slika


Zagreb Do početka travnja u Klovićevim dvorima pogledajte izložbu Simbol boga i kralja — prvi europski vladari, čiji je autor Aleksandar Durman, najvrsniji stručnjak za vučedolsku kulturu. Izložba višeslojno predstavlja najveće dosege vučedolske kulture, koja je obilježila izvorni identitet Europe. Vučedol, jedno od najbogatijih arheoloških nalazišta u Hrvatskoj, ukazuje na činjenicu da je upravo na tom području započela serijska proizvodnja sjekira —simbola boga i prvih europskih vladara. Izložbu je arhitektonski uredio Željko Kovačić.


Iranke u Mimari


slika


Zagreb Do 1. je ožujka u zagrebačkom Muzeju Mimara bila postavljena izložba suvremene iranske umjetnosti koja je predstavila slikarske, kiparske i videoradove dvanaest iranskih umjetnica. Nizu izložbi kojima se u Muzeju Mimara prikazuje recentna iranska umjetnost pridodane su redom slikarice Iran Jahanshahi, Jila Kamyab, Soudabeh Mirfasih, Susan Nasr, Sharareh Salehi, Farah Seyed Abolgha-ssemi, Fereshteh Yamini–Sharif, Haideh Zarrinbal, kiparice Fatemeh Asaadi, Setareh Barirani, Maryam Salour i umjetnica Farideh Shahsavarani, koja se predstavila videoinstalacijama.


Stoljeće austrijske umjetnosti


slika


Klosterneuburg U Klosterneuburgu kod Beča, u Zbirci Essl, otvorena je izložba Österreich: 1900 — 2000 Konfrontationen und Kontinuitäten. Gotovo 270 djela stotinjak austrijskih autora pokazuje razvoj austrijskoga slikarstva, skulpture, crteža i novih medija u cijelom prošlom stoljeću. Izložba je kronološki podijeljena u pet dijelova među kojima su djela Klimta, Schielea, Gerstla, Kokoschke, Oppen-heimera, Mosera, ali i Brusa, Rainera, Nitscha. Koncept izložbe temeljen je na umjetničkim suprotstavljanjima i kontinuitetu. Izložba je otvorena do 21. svibnja. Ostalo na www.sammlung–essl.at.


Kippenberger u Tate Modernu

London Prva velika izložba u Velikoj Britaniji njemačkoga umjetnika Martina Kippenbergera otvorena je do 14. svibnja u Tate Modern. Izložbu sačinjavaju četrdesetak slika, četiri velike instalacije, deset skulptura i brojni radovi na papiru. Bogat i različit opus Martina Kippenbergera, koji se umjetnički bavio svim sferama života, predstavljen je u suradnji s K21 iz Düsseldorfa. Informacije potražite na www.tate.org.uk/modern. Veliki broj djela iz privatnih je zbirki i rijetko je pokazivan u javnosti.


Tijelo. Grad.

New York U njujorškoj Gallery MC, a u organizaciji The Doors Art Foundation, izborom Branka Franceschija, do 1. ožujka bila je otvorena multimedijska izložba šesnaest suvremenih hrvatskih umjetnika body. city. — within a croatian perspective. Na izložbi su radove predstavili Ante Božanić, Predrag Dubravčić, Vlatka Horvat, Božidar Jurjević, Zlatko Kopljar, Kristian Kožul, Andreja Kulunčić, Kristina Leko, Leo Modrčin, Dario Šolman, Sandra Sterle, Olja Stipanović, Goran Tomčić, Ksenija Turčić, Mio Vesović te Danijel Žeželj. Više na www.doors–art.com.


Marko Kružić

Vijenac 313

313 - 2. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak