Vijenac 313

Kulturna kronika

KULTURNI INFO

Andriani Škunca Goranov vijenac

Andriani Škunca Goranov vijenac

slika


Zagreb, 13. veljače Ovogodišnji Goranov vijenac za ukupan prinos pjesničkoj umjetnosti dobila je pjesnikinja Andriana Škunca, dok je nagradu Goran za mlade pjesnike dobio pjesnik Branislav Oblučar za rukopis Mačje pismo. Nagrade Goranova proljeća, koje se ove godine održava 43. put, bit će tradicionalno uručene 21. ožujka u Lukovdolu, na dan rođenja pjesnika Ivana Gorana Kovačića. Na natječaj za mlade pjesnike ove je godine pristiglo 79 rukopisa, a uz nagrađenog Oblučara žiri je posebno izdvojio i pohvalio rukopis Marije Andrijević. U obrazloženju žirija u sastavu Krešimir Bagić, Tea Benčić Rimay, Tonko Maroević, Miroslav Mićanović i Ivan Rogić Nehajev stoji da je pjesnikinja Andriana Škunca prisutna već četiri desetljeća u hrvatskom pjesništvu s potpuno individualnim, samosvojnim pjesničkim izrazom (Do neba bijelo — prva zbirka iz 1969; Kratka sjena podneva; Pomaci, tišine; Druga strana zrcala; Korijen zid kutija; Zeleni prah; Novaljski svjetlopis; Predivo sve užih dana — izabrane pjesme iz 1999). Škunca u potpunosti podastire poetiku otočnosti, ali njezin način prebivanja i opisivanja mikrosvijeta (otok Pag — otok pao s Mjeseca — zapisat će u feljtonskom zapisu) u makrosvijetu dotiče se najintimnijih pitanja sagledavanja bića u suludim prostorima kako prirode, tako i kozmosa, ali i najogoljenije vlastitosti. Prema obrazloženju žirija koji su činili Miroslav Kirin, Delimir Rešicki i Tvrtko Vuković, rukopis Mačje pismo Branislava Oblučara obilježava konceptualna domišljenost, tematska, motivska, stilska i problemska inovativnost te upućenost u goruća pitanja poetika.

Brošura i umrežavanje parkova


slika


Zagreb, 14. veljače U Ministarstvu kulture predstavljena je brošura Hrvatski parkovi – nacionalni parkovi i parkovi prirode, koja na jednom mjestu objedinjuje sve vrijednosti bogate prirodne baštine Hrvatske, a svojevrstan je vodič za turiste sa svim detaljima i podacima. Državni tajnik u Ministarstvu kulture Jadran Antolović najavio je da se u sklopu bolje turističke promidžbe za 2007. planiraju uvesti uniformirane i standardizirane ulaznice za svih osamnaest parkova u Hrvatskoj te umrežavanje i informatizacija parkova, kako bi se mogao nadzirati broj posjetitelja, zadržavanje i interesi. Prototipovi službenih odora čuvara osamnaest hrvatskih nacionalnih parkova i parkova prirode, koje bi od 22. svibnja, Dana zaštite prirode, trebalo početi nositi petstotinjak djelatnika parkova koji su u neposrednu kontaktu s turistima, također su predstavljene Ministarstvu kulture. Prototipove uniformi predstavio je njihov idejni dizajner Tonči Vladislavić. Odore za boravak vani imaju zaštitnu i praktičnu ulogu, a one za zatvorene prostore posebno su elegantne. Turisti, kojih je lani u svih osamnaest parkova bilo više od dva i pol milijuna, zahvaljujući novim odorama ubuduće će u svakom trenutku znati komu se mogu obratiti za informaciju i uslugu.


Don Frane Bulić Božidaru Čečuku


slika


Nagrade Hrvatskoga arheološkog društva dodijeljene su 14. veljače u palači Matice hrvatske. Nagrada Don Frane Bulić za životno djelo dodijeljena je Božidaru Toniju Čečuku, iz Zagreba, a Godišnja nagrada Josip Brunšmid Helgi Zglav–Martinac iz Splita i Hermini Goricke–Lukić iz Osijeka. Na istoj svečanosti za počasne članove Hrvatskoga arheološkog društva proglašeni su: Vesna Girardi–Jurkić iz Pule, Radoslav Katičić iz Zagreba, Franko Oreb iz Splita, Aleksandar Stipčević iz Zagreba i Ivan Tušek iz Maribora. U glazbenom dijelu programa nastupila je pijanistica Tamara Jurkić Sviben.


Dobitnici nagrada Grigor Vitez


slika


Zagreb, 14. veljače Godišnja nagrada Grigor Vitez za najuspješnija književna i likovna ostvarenja, za prošlu godinu, pripala je Darku Macanu za knjigu Žuta minuta te za ilustracije u slikovnicama Marseli Hajdinjak Kreč i Vjekoslavu Voji Radoičiću, izvijestio je osnivač nagrade. Odluku o nagradama donijeli su članovi stručnog povjerenstva, predsjednik Ivan Vitez te Maja Matković, Sanja Pilić, Branko Vujanović, Zvonko Todorovski i Snježana Krpes. Povjerenstvo je odlučilo o nagradama pregledavši i ocijenivši 55 knjiga i slikovnica 37 autora književnih tekstova i 29 ilustratora, koje je kandidirao 21 nakladnik iz Hrvatske. Nagrada će biti dodijeljene 24. veljače u Zagrebačkom kazalištu lutaka, a sastoje se od novčanog iznosa, diplome i statue Ptica, akademske slikarice Ksenije Kantoci. U 39 godina postojanja nagradu je dobilo 46 književnika za tekstove te 28 likovnih umjetnika za ilustracije za više od sto knjiga za djecu i mlade.


Kreće obnova zgrade Ferimporta za Muzičku akademiju


slika


Zagreb, 15. veljače Potpisom Sporazuma o sufinanciranju obnove i dogradnje Ferimportove zgrade za potrebe zagrebačke Muzičke akademije u Zagrebu dogovorena je gradnja novoga prostora, u kojem će Muzička akademija održavati nastavu nakon punih 85 godina podstanarstva. Sporazum su potpisali ministar znanosti i obrazovanja Dragan Primorac, rektorica Sveučilišta u Zagrebu Helena Jasna Mencer, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić i dekan Muzičke akademije Frano Parać, a na svečanosti je bio i premijer Ivo Sanader. Riječ je o prostoru od ukupno deset tisuća četvornih metara, koji obuhvaća Ferimportov kompleks triju zgrada, smještenih na Trgu maršala Tita i Prilazu Gjure Deželića. Jedna od njih, zgrada bivšega Ferimporta, djelomično će biti rekonstruirana, dok će preostale dvije zgrade biti srušene i zamijenjene novima. U financiranju projekta sudjeluju Grad Zagreb, koji je Sveučilištu darovao zgradu i osigurao dio novca, dok su Ministarstvo znanosti i Sveučilište osigurali zajam od 51 milijun kuna. Gradnja novih zgrada Muzičke akademije počet će u ljeto iduće godine, a u funkciji bi trebale biti 2009. godine.

Preminula prevoditeljica Karmen Milačić


slika


Zagreb, 15. veljače U Zagrebu je u 84. godini preminula Karmen Milačić (Trogir, 1921), vrsna prevoditeljica i književna urednica koja je dugi niz godina prevodila antologijska djela talijanske književnosti, osobito 20. stoljeća (Itala Calvina, Elija i Demetrija Vittorinija, Enza Bettizu, Orianu Fallacci). Kao književna urednica uređivala je zbirke poezije najvećih hrvatskih pjesnika, među kojima su i Vesna Parun i Dragutin Tadijanović. Među više od četrdeset prijevoda s talijanskog i rumunjskog jezika pokazuje osobito zanimanje za likovnu umjetnost (monografije o Picassu i Le Corbusieru, Opća povijest umjetnosti G. Pischela). U Italiji je 1986. dobila književnu nagradu Citta di Mozara del Vallo.


Ugovor o financiranju HNK u Zagrebu


slika


Zagreb, 20. veljače Ministarstvo kulture, Grad Zagreb i Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu potpisali su ugovor o financiranju HNK u 2006, u iznosu od 75 milijuna kuna. Ugovor su u Gradskom poglavarstvu potpisali ministar kulture Božo Biškupić, gradonačelnik Milan Bandić i intendantica HNK Ana Lederer. Kao i do sada, Grad će izdvajati sredstva u iznosu od 49 posto, a država, odnosno Ministarsvo kulture, 51 posto. Potpisivanju ugovora nazočan je bio i predsjednik Vlade dr. Ivo Sanader. Ministar Biškupić izrazio je zadovoljstvo da se prvi put ovako rano potpisuje ugovor, što će uvelike pomoći uspješnu radu kazališta. Apelirao je na čelne ljude HNK da budu dobri gospodari u okviru financija kojima raspolažu. U tome će im, dodao je, pomoći vijeća koja će sastaviti Ministarstvo kulture i Grad Zagreb, dok se, kako je kazao, ne donese zakon o kazalištu koji je najavljen do sredine godine.

Izložba o Konavlima u sklopu projekta UNESCO–a

Split, 20. veljače U Konzervatorskoj galeriji u Splitu, Porinova 2, otvorena je izložba Konavle – arhitektura i krajolik (izložba Međunarodne radionice konzervatora i studenata arhitekture). Međunarodne ljetne radionice Konavle pokrenute su godine 1997. u sklopu projekta UNESCO–a Poratna obnova u svjetlu kulturnoga napretka. Njihova je svrha bila proučavanje i priprema relevantne dokumentacije za obnovu ratnih šteta i očuvanja kulturnih i prirodnih vrijednosti najjužnijega dijela Hrvatske. Dosad je u aktivnostima radionica sudjelovalo 139 polaznika iz Hrvatske, Njemačke, Poljske, Italije, Bosne i Hercegovine i Francuske. Inventarski je snimljeno i dokumentirano pedesetak objekata, a pomoću više analitičkih metoda obrađena je arhitektura krajolika rijeke Ljute, Molunta i poluotoka Prevlaka. Rezultati radionice predstavljeni su na izložbama u zemlji (Dubrovnik, Zagreb, Cavtat, Osijek) i inozemstvu (Pariz — UNESCO, Maymooth — Irska, Stuttgart i Leipzig — Njemačka, Sarajevo — BiH, Tivat — Srbija i Crna Gora).


Konferencija o biološkoj raznolikosti u Europi


slika


Plitvička jezera, 22. veljače Činjenica što Hrvatska organizira 4. međuvladinu konferenciju Biološka raznolikost u Europi govori da Hrvatsku u svijetu i Europi doživljavaju kao zemlju koja se brine o očuvanju prirode i zaštiti okoliša, izjavio je premijer Ivo Sanader nakon otvaranja konferencije u Nacionalnom parku Plitvička jezera. »S jedne strane to je priznanje Hrvatskoj, a s druge i obveza da još više uložimo u zaštitu prirode«, rekao je premijer. Podsjetio je da je prvi put u povijesti Hrvatske Vlada, kojoj je na čelu, na početku mandata osnovala Državni savjet za prostorno uređenje Hrvatske, što kao prioritet uključuje očuvanje prirodne baštine i prirodne raznolikosti. Izvršni tajnik konferencije Ahmed Djoghlaf rekao da će se od 20. do 31. ožujka ove godine u Curitibi, u Brazilu, na svjetskoj konferenciji o biološkoj raznolikosti okupiti dvije tisuće delegata i stotinjak resornih ministara, a prisustvovat će i glavni tajnik UN–a Kofi Annan. Poziv je uputio i premijeru Sanaderu. Konvencija o biološkoj raznolikosti jedan je od najopsežnijih međunarodnih sporazuma vezanih uz prirodu i okoliš u svijetu. Donesena je na Zemaljskom samitu u Rio de Janeiru 1992, trenutačno ima 187 zemalja stranaka, kao i Europsku Uniju, i sve su se obvezale da će težiti trima glavnim ciljevima: očuvanju biološke raznolikosti, održivoj uporabi njezinih dijelova i pravednoj diobi koristi proizašlih uporabom genetskih resursa. Tajništvo se nalazi u Montrealu, u Kanadi. Informacije: www.biodiv.org.


Porin za životno djelo Gabi Novak, Stipišiću, Neraliću i Britviću


slika


Zagreb, 28. veljače Gabi Novak, Ljubo Stipišić Delmata, Tomislav Neralić i, posthumno, Drago Britvić dobitnici su Porina 2006. za životno djelo. Predstavnici Instituta hrvatske glazbene industrije najavili su će se trinaesta dodjela hrvatske diskografske nagrade drugi put održati u Osijeku, 22. travnja u sportskoj dvorani Zrinjevac, uz izravni prijenos HTV–a. Ovogodišnji Porin bit će realiziran u trima etapama — Porin classic predviđen je za 20. travnja u osječkom HNK, sama dodjela priznanja laureatima dva dana poslije, dok će se 24. travnja u dvorani Zrinjevac prirediti i koncert u počast opusu pokojnoga Drage Britvića. Gabi Novak prva je žena koja će primiti Porina za poseban prinos hrvatskoj zabavnoj glazbi. Nedavno je proslavila pedesetu obljetnicu karijere, a njezin posljednji album osvojio je četiri Porina. Dobitnik Porina za poseban prinos vrednovanju narodne glazbe u hrvatskoj kulturi Ljubo Stipišić Delmata ugledan je melograf, obrađivač, aranžer, skladatelj, voditelj klapa i dirigent. Operni pjevač Tomislav Neralić ostvario je vrhunsku šezdesetogodišnju karijeru sa oko četiri tisuće nastupa. Prošle godine preminuli Drago Britvić pisao je brojne sjajne tekstove za skladatelje raznih glazbenih žanrova.

Vijenac 313

313 - 2. ožujka 2006. | Arhiva

Klikni za povratak