Vijenac 312

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Regionalna nagrada Commonwealtha Zadie Smith

Regionalna nagrada Commonwealtha Zadie Smith

slika


Velika Britanija Zadie Smith dobitnica je Književne nagrade Commonwealtha za euroazijsku regiju za roman On Beauty.

Tridesetogodišnja autorica pobijedila je u oštroj konkurenciji u kojoj su bili i Shalimar The Clown Salmana Rushdieja, A Long Way Down Nicka Hornbyja i Never Let Me Go Kazua Ishigura. On Beauty time ulazi u konkurenciju za ukupnoga pobjednika nagrade Commonwealtha, uz pobjednike iz kategorija Kariba i Kanade, jugoistočne Azije i južnog Pacifika te Afrike, koja se predaje 14. ožujka. U kategoriji prvoga romana nagrađena je Donna Daley-Clarke za Lazy Eye. I njezin, kao i roman Zadie Smith, bave se pitanjima rase i identiteta. Radnja romana On Beauty govori o sukobu bijeloga liberalnog i jednog crnog konzervativnog profesora na kampusu američkog sveučilišta. Lazy Eye prati odrastanje sina jednog od prvih crnih profesionalnih nogometaša u Engleskoj sedamdesetih godina. Nagrada je osnovana prije dvadeset godina i predaje se najboljem autoru beletristike na engleskom jeziku iz neke od zemalja Commonwealtha.


Petnaest kandidata za Leipcišku nagradu

Njemačka Za ovogodišnju nagradu Leipciškog sajma knjige za novo izdanje na njemačkom jeziku nominirano je petnaest knjiga, autora i prevoditelja. Među nominiranim djelima, izabranima iz sedamsto pristiglih prijedloga, nalaze se najnoviji roman Judith Kuckarts Kaiserstraße, Am Seil Thomasa Langa i Die Intrige. Theorie und Praxis der Hinterlist Petera von Matta. Nagrada, dotirana sa 45.000 eura, predaje se u kategorijama esejistike, prijevoda i beletristike na početku Leipciškog sajma knjige, koji se održava od 16. do 19. ožujka. Sajam se ove godine našao u središtu polemike oko slobode tiska, nakon što je iz popisa izlagača isključio desničarski tjednik »Junge Freiheit«, koji tvrdi da je riječ o političkoj odluci, a ne o sigurnosnim razlozima u slučaju mogućih prosvjeda, koje navodi sajam.


Umrla spisateljica Karin Struck


slika


Njemačka Spisateljica Karin Struck umrla je u Münchenu u 58. godini. Autorica je sedamdesetih godina postala poznata romanom Klassenliebe, u kojemu obrađuje vlastitu mladost i studentsko doba, djelom hvaljenom zbog neposredna stila i svrstavanom u trend nove subjektivnosti. Heinrich Böll njezin je sljedeći roman Die Mutter iz 1975. proglasio »vrlo njemačkom knjigom, koja i zadivljuje i plaši«. Slabije su prošli njezini kasniji romani Lieben, Kindheitsende – Journal einer Krise ili Zwei Frauen. Karin Struck u posljednje je vrijeme uglavnom bila poznata kao aktivistica protiv prava na pobačaj.


Umrla Wendy Wasserstein


slika


SAD Američka dramatičarka i dobitnica Pulitzerove nagrade Wendy Wassertein umrla je u New Yorku u dobi od 55 godina.

Nagradu Pulitzer te Nagradu Tony dobila je za komad The Heidi Chronicles iz 1991. godine, u kojemu je stvorila tip žene o kojemu je često pisala: inteligentnu i neovisnu, ali neuspješnu u potrazi za ljubavlju i romantikom. Sličnim se temama bavila i u komadima The Sisters Rosensweig, Isn´t It Romantic i Uncommon Women and Others, dok je njezin posljednji komad Third na Broadwayju premijerno izveden 2005. godine. Osim desetak kazališnih komada, Wendy Wasserstein autorica je i romana Elements of Style, koji će izaći u travnju.


Dodijeljene nagrade Casa de las Américas

Kuba Peruanski, kubanski i brazilski autori dobitnici su nagrada Casa de las Américas, koje pripadaju među najčuvenije nagrade za latinoameričku književnost, a dodjeljuje ih istoimena kubanska kulturna ustanova. Peruanac Arturo Corcuera nagrađen je u kategoriji poezije za zbirku El bordo del arca, dok su Kubanci Angel Santiesteban i Abel Sierra nagrađeni za kratku priču i esej. Gvajanac Marc McWatt dobitnik je u kategoriji karipske književnosti na engleskom s knjigom Suspended Sentences, dok je Ricardo Rezende Figueira nagrađen za brazilsku književnost za Pisando fora da própria sombra. Nagrada se dodjeljuje već 47 godina, a u ovogodišnjoj konkurenciji bilo je 546 neobjavljenih rukopisa.


Riješena tajna Shakespeareova izgleda?


slika


Velika Britanija Tajna izgleda Williama Shakespearea možda je riješena, nakon što je za izložbu u londonskoj National Portrait Gallery prvi put novim znanstvenim metodama analizirano nekoliko Shakespeareovih portreta. Prema analizi, velika je vjerojatnost da je samo jedna slika stvorena za Shakespeareova života i za nju je pjesnik možda pozirao. Riječ je o takozvanom Chandos–portretu, ulju na platnu nastalu između 1603. i 1610. godine, nazvanu po jednom prijašnjem vlasniku. Izložba Searching for Shakespeare bit će otvorena od 2. ožujka do 29. svibnja.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 312

312 - 16. veljače 2006. | Arhiva

Klikni za povratak