Vijenac 312

Kulturna kronika

KULTURNA KRONIKA

Poticanje hrvatskoga glazbenog stvaralaštva

Poticanje hrvatskoga glazbenog stvaralaštva

slika


Zagreb 27. siječnja Stručno povjerenstvo Ministarstva kulture u sastavu: akademik Anđelko Klobučar, Adalbert Marković, Zlatko Tanodi, Tomislav Fačini i Dragan Sremec, na temelju Javnoga poziva za poticanje hrvatskoga glazbenog stvaralaštva, dodijelilo je financijske stimulacije za deset djela u pet kategorija.

U kategoriji orkestralnog djela potporu je dobio Sanctus Srećka Bradića, dok su u kategoriji komornih djela potporu dobili A tre Marka Ruždjaka, disORDER Krešimira Seletkovića, Milonga para Luis Borges Igora Kuljerića, Scherzo Frana Đurovića, Pro bono Tomislava Uhlika te Unity na odmoru Mirele Ivičević. U kategoriji za elektroničko djelo potporu je dobilo Rheyngaerde Chronicles Vjekoslava Nježića, u kategoriji djela za solističko glazbalo Diptih za glasovir Dubravka Detonija, dok je u kategoriji zbornoga djela potporu dobila Božja ljubav sveta Nikše Njirića. U kategorijama glazbenoscenskih i vokalno-instrumentalnih djela novčane stimulacije nisu dodijeljene.

Na natječaj, na koji su se mogli javiti autori ili skupine autora s djelima nastalima 2004, pristiglo je 58 djela, a ukupni fond iznosi 142.500 kuna.


U Ljubljani otvorena izložba Suvremeni hrvatski crtež


slika


Ljubljana, 30. siječnja U Mestnoj galeriji u Ljubljani u nazočnosti ministra kulture Republike Slovenije Vaska Simonitija ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić otvorio je izložbu Suvremeni hrvatski crtež, na kojoj se sa sto dvadeset crteža predstavlja šezdesetak hrvatskih likovnih umjetnika. Ljubljana je prva europska stanica Suvremenoga hrvatskog crteža, a izložba je prije toga predstavljena u Jordanu, Egiptu, Pekingu, Šangaju i Kantonu te Hong Kongu. Izložba ostaje otvorena do 26. veljače 2006.


Usvojen program 57. dubrovačkih ljetnih igara


slika


Zagreb, 1. veljače Program ovogodišnjih, 57. po redu, Dubrovačkih ljetnih igara sastojat će se od tridesetak koncerata i tridesetak kazališnih (premijernih i repriznih izvedbi) te desetak plesnih programa. Takav pretprogram jednoglasno je prihvaćen na sjednici Festivalskog vijeća, koja je pod predsjedanjem ministra kulture Republike Hrvatske Bože Biškupića održana u Ministarstvu kulture. U skladu s ustaljenom tradicijom objavljivanja programa uoči fešte Svetog Vlaha program je svečano objavljen 2. veljače u Dubrovniku. Ministar je izrazio zadovoljstvo predloženim programom te činjenicom da su Dubrovačke ljetne igre i prošlu godinu završile poslujući financijski vrlo uspješno te je pozvao i druge kulturne ustanove da se u poslovanju ugledaju na Igre.

U suradnji s Hrvatskom turističkom zajednicom program 57. ljetnih igara predstavljen je 8. veljače u Bruxellesu, a početkom ožujka bit će predstavljen i na Berlinskoj turističkoj burzi, a tom će prigodom početi i prodaja festivalskih ulaznica putem interneta.


Preminuo Stane Leben


slika


Zagreb, 6. veljače U Zagrebu je u 68. godini preminuo Stane Leben, dugogodišnji član Baleta HNK u Zagrebu, solist i baletni majstor. Baletnu školu završio je u rodnoj Ljubljani, gdje je dobio prvi angažman u Operi i Baletu SNG-a. Član Baleta Hrvatskoga narodnog kazališta postao je 1962. godine, a u njemu ostaje sve do odlaska u mirovinu 1985. godine.

Najznačajnije interpretacije ostvario je u Pulcinelli Stravinskoga u koreografiji Ivana Sertića, gdje je plesao naslovnu ulogu, a istaknuo se i u ulogama kraljevića Albrechta u Giselle Adama u koreografiji Gradimira Hadžislavkovića, kraljevića Désiréa u Trnoružici Čajkovskoga u koreografiji Françoise Adret i Dvorske lude u Labuđem jezeru Čajkovskoga u koreografiji Rostislava Zaharova. Sjajan je bio u Pas de deux u Don Quijoteu Minkusa u koreografiji Pavela Rotarua, zatim kao Mirko u Lhotkinu Đavlu u selu u koreografiji Pije i Pina Mlakara te u glavnoj muškoj ulozi u baletima Čovjek pred zrcalom i Napuštene Kelemena u koreografiji Ivana Sertića. Sa zagrebačkim je Baletom gostovao diljem Europe i u Americi.


Sastanak Savjeta ministara kulture


slika


Tirana, 8. veljače Ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić prisustvovao je sastanku Savjeta ministara kulture zemalja jugoistočne Europe, na kojem je usvojen program aktivnosti savjeta za 2006. godinu. Riječ je o prvom susretu ministara kulture nakon što su u Kopenhagenu u ožujku prošle godine potpisali Povelju o suradnji zemalja jugoistočne Europe u svrhu stvaranja foruma slobodne kulturne razmjene i realizacije zajedničkih kulturnih projekata. Tijekom boravka u Tirani ministri Biškupić i albanski ministar kulture, turizma, mladeži i športa Bujar Leskaj potpisali su bilateralni Program kulturne suradnje za 2006, 2007. i 2008. godinu. U Nacionalnoj umjetničkoj galeriji u Tirani ministar Biškupić otvorio je izložbu Hrvatski spomenici na UNESCO-ovoj listi zaštićene svjetske baštine, koja ostaje otvorena do 28. veljače.


Memorijalni centar Nikole Tesle u Smiljanu


slika


Zagreb 10. veljače Provedbeni odbor za gradnju Memorijalnoga centra Nikole Tesle zaključio je da bi radove na izgradnji Teslina Memorijalnog centra i tematskog parka u Smiljanu trebali biti završeni do 10. srpnja, kada je u Smiljanu predviđena središnja svečanost obilježavanja Tesline godine. Podsjetimo, Hrvatski je sabor ovu godinu proglasio godinom Nikole Tesle u povodu 150. godina njegova rođenja. Tematski park trebao bi se prostirati na 14.000 četvornih metara, a uz njegovo uređenje riješili bi se i brojni drugi infrastrukturni problemi, poput prilaznih cesta, sustava obrane od poplave, elektrifikacije. No, glavni projekti odnose se na obnovu Tesline rodne kuće i obližnje pravoslavne crkve te tamošnjega groblja. Ukupni troškovi uređenja parka procjenjuju se na 46 milijuna kuna. Još nije definitivno odlučeno hoće li spomenik Tesli, koji bi se smjestio u središtu parka, biti replika Kršinićeva ili Meštrovićeva spomenika velikom izumitelju.


Zoran Mužić izbornik 21. Gavellinih večeri


slika


Zagreb, 13. veljače Festivalsko vijeće 21. Gavellinih večeri, u sastavu Vanja Drach (predsjednik), Dora Ruždjak Podolski, Tomislav Zajec, Sibila Petlevski i Željka Turčinović, imenovalo je izbornika ovogodišnjih Gavellinih večeri. To je kazališni redatelj Zoran Mužić, čija je zadaća da izabere najbolja ovosezonska kazališna ostvarenja javnih nacionalnih i gradskih kazališta, koja s vlastitim profesionalnim ansamblom njeguju dramski repertoar, kao i Teatra ITD iz Zagreba te najviše tri produkcije ostalih kazališta ili kazališnih zajednica, koja će biti prikazana na 21. Gavellinim večerima, koje će se održati u drugoj polovici listopada.


Potpisan sporazum o rekonstrukciji buduće zgrade Muzičke akademije


slika


Zagreb, 14. veljače U auli rektorata Sveučilišta u Zagrebu svečano je potpisan Sporazum o sufinanciranju rekonstrukcije i dogradnje građevine Ferimporta, za potrebe Muzičke akademije u Zagrebu. Sporazum su potpisali ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, rektorica Sveučilišta u Zagrebu Helena Jasna Mencer i dekan Muzičke Akademije Frane Parać. Potpisivanju sporazuma prisustvovao je predsjednik Vlade Republike Hrvatske Ivo Sanader.


Hrvatski autori u knjizi svjetskoga pregleda dizajna


slika


U knjizi o svjetskom dizajnu Worldwide Identity: Inspired Design from Forty Countries Roberta L. Petersa Hrvatska je zastupljena s trideset izvornih radova. Bivši predsjednik Icograde Robert L. Peters pod pokroviteljstvom te međunarodne dizajnerske udruge napravio je stručni izbor znakova, logotipova i simbola koji su uvršteni u knjigu. Ukupno četrdeset država, od Austrije do Južnoafričke Republike, pregledno je i dosljedno predstavljeno na 256 stranica knjige. Svaka od zemalja izvučena je na globalnoj karti svijeta i predstavljena svojim osnovnim vizualnim obilježjem, zastavom, te je kratko opisana njezina novija povijest. Hrvatsku uz ostale predstavljaju i autori Danko Jakšić, Tony Adamić, Boris Ljubičić, Igor Stanišljević, Orsat Franković, Ivana Vučić, Igor Manasteriotti, Davor Bruketa, Nikola Žinić, Dubravko Papa, Melina Mikulić. Hrvatska je zauzela deset stranica sa čak trideset izvornih radova i svrstala se među prve tri zemlje u tvrdoukoričenom Petresovu izboru nakladnika Rockporta. Svaki rad ima opis koji su autori poslali uz grafičke predloške kako bi se vidio odnos između vizualnog i pisanog dokumenta pojedine zemlje i radova.

Vijenac 312

312 - 16. veljače 2006. | Arhiva

Klikni za povratak