Vijenac 312

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Natječaj za sjedište europske vlade

Natječaj za sjedište europske vlade

slika


Na natječaju za rekonstrukciju i dogradnju Résidence Palace u Bruxellesu, budućega sjedišta Vijeća Europe i Vijeća ministara Europske Unije, pobijedio je autorski tim sastavljen od belgijske tvrtke Samyn i partneri, talijanskog Studija Valle i njemačkog Büro Happold. Projekt, koji obuhvaća ukupnu povšinu od 40.000 četvornih metara nad zemljom i 30.000 četvornih metara pod zemljom, osim obnove nekadašnjeg elitnog apartmanskoga bloka, predviđa i dogradnju novoga polutransparentnog volumena, čije oblikovanje teži »transmisiji neretoričke slike Europske Unije kao institucije«. Dvostruka staklena fasada dograđenoga kubusa izvest će se kao patchwork recikliranih prozora iz svih europskih zemalja što će simbolizirati jedinstvo kulturnih varijacija europskih nacija. Unutar staklene kocke zamišljen je obli volumen u obliku amfore s konferencijskim dvoranama što noću postaje impozantan svjetleći objekt.


Torino 2006.


slika


Olimpijske igre uobičajeno mijenjaju lice grada domaćina. Tako je i Torino, u zajedništvu s lokacijama u obližnjim Alpama, domaćin Zimske olimpijade od 10–26. ve-ljače, transformiran u veliku pozornicu sportskih natjecanja i pratećih kulturnih događanja. Za potrebe igara oblikovan je brand Look of the Games, iskorišten za medijske i promotivne akcije, te za vizualne komunikacije i slike/dekoracije u interijeru i eksterijeru olimpijskih borilišta. Drugu razinu temporalnih intervencija čini sustav olimpijskih instalacija Look of the City razasutih na više stotina strateških točaka u gradu i na olimpijskim rutama, u obliku jednostavnih dinamičnih metalnih struktura, nositelja elektronskih vijesti i podataka. Od novih arhitektonskih ostvarenja uz olimpijsko selo, povezano s obližnjim Lingottom pješačkim mostom preko željezničke pruge, zavješenim na čelični luk visine 65 metara, treba izdvojiti i nove palače sportova — stadion za hokej (autor Arata Isozaki i suradnici) te Oval, zatvoreni stadion za brzo klizanje (autorska skupina pod vodstvom ureda HOK Sport).


David Adjaye izlaže u Londonu


slika


U londonskoj galeriji Whitechapel do 26. ožujka izlaže David Adjaye, jedan od vodećih britanskih arhitekata mlađega naraštaja, koji u radu kombinira sen-zualno i emotivno s konceptualnim pristupom temeljnim arhitektonskim elementima. Rođen u Tanzaniji, Adjaye nalazi izvorišta nadahnuća podjednako u zapadnoafričkoj umjetnosti i arhitekturi kao i u suvremenoj glazbi, a istraživanje mjerila, prostora, svjetla i materijala dovelo ga je do suradnje s brojnim umjetnicima. Poznat po interijerima i stambenoj tipologiji, Adjaye izložbom Making Public Buildings pokazuje projekte i realizirane građevine javne namjene. Modelima, nacrtima i filmovima dokumentirano je deset građevina različitih tipologija u rasponu od edukacije do suvremene umjetnosti i stanovanja, uključivo paviljon za Venecijanski bijenale 2005, Nobelov centar mira u Oslu i robnu kuću Idea u Londonu, a dopunjuju ih fotografije s autorovih putovanja širom svijeta. Izložba završava filmom o Adjayeovim realizacijama, koji prati glazba što ju je skladao njegov brat, kompozitor Peter Adjaye.


Javni prostor Chicaga


slika


U galeriji Čikaške arhitektonske zaklade do 7. svibnja postavljena je izložba Otvoreno: novi projekti za javni prostor, koja istražuje razvoj novih uvjeta javnoga prostora grada, od spektakularnoga Milenijskog parka do ulica i vrtova u gradskim stambenim susjedstvima, prikazanih sa više sto-tina crteža, fotografija i modela. Globalnu perspektivu temi daje izbor od dvadeset suvreme-nih projekta javnih prostora, razasutih na svim kontinentima. Najinova-tivnije zamisli koje po-vezuju arhitekturu, krajolik i urbani dizajn potpisuju vodeći svjetski arhitekti Will Alsop, Elizabeth Diller i Ricardo Scofidio, Peter Eisenman, Norman Foster, Kathryn Gustafson, Zaha Hadid... Projekti su podijeljeni u pet tema koje čine vodeće trendove u oblikovanju javnih prostora: nepovezana plaza, informacija u mjestu, otvaranje grada, aktivna memorija, nova područja susreta, a međunarodni segment realizirao je njujorški Institut Van Alen.


Vinko Penezić

Vijenac 312

312 - 16. veljače 2006. | Arhiva

Klikni za povratak