Vijenac 312

Likovnost

LIKOVNI GLOBUS

Hrvatski crtež u Ljubljani

Izložbe

Hrvatski crtež u Ljubljani


slika


Lubljana Do 26. veljače u ljubljanskoj Mestnoj galeriji otvorena je izložba Suvremenoga hrvatskog crteža. Putujuća izložba, u izboru Tonka Maroevića, gostovala je već u nekoliko zemalja, a predstavlja radove šezdesetero umjetnica i umjetnika. Panoramska je to izložba, sa svrhom predstavljanja umjetnika različitih poetika, naraštaja i regija, među kojima su umjetnici od Murtića, Kožarića, Šuteja i Lovrenčića do Ivane Franke, Ane Kadoić, Viktora Daldona i Pauline Jazvić. Nakon Ljubljane izložba putuje u Austriju. Ostalo na www.mestna–galerija.si.


Majić u Berlinu


slika


Berlin U berlinskoj Werkstatt der Kulturen, www.werkstatt–der–kulturen.de, do kraja siječnja bila je otvorena izložba Hommage a` Tin Ujević splitskog umjetnika i direktora Međunarodnoga grafičkog bijenala SplitGraphic Pave Majića. Majić je s radom iz serije grafika Pobratimstvo lica u svemiru prošle godine ušao među nekoliko nagrađenih autora na godišnjoj smotri suvremene umjetnosti Art Now u Londonu. Majiću je također pripala čast biti uvršten u knjigu Famous 100 Contemporary Artists, a berlinska je izložba imala velik odjek.


Rašićevih 3 u 1


slika


Slavonski Brod Na slavonskobrodskom Trgu Ivane Brlić Mažuranić, u Likovnom salonu Vladimir Becić postavljena je izložba Ante Rašića 3 u 1: Tisuću i jedan pogled — Hommage Miroslavu Šuteju, Nana volim te i Ulje na platnu. Tom se izložbom Rašić na neki način, nakon više od četvrt stoljeća, vraća Slavonskom Brodu, u kojemu je započeo svoje prve umjetničke korake i u kojemu je imao prve skupne i samostalne izložbe. Organizator je izložbe Galerija umjetnina grada Slavonskog Broda, a izložba je otvorena do 26. veljače.


Lichtkunst aus Kunstlicht


slika


Karlsruhe Sve do 1. svibnja u ZKM–u (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) u Karlsruheu otvorena je velika izložba Lichtkunst aus Kunstlicht, koja polazi od umjetnoga svjetla, čije je revolucionarno otkriće korjenito promijenilo mnoge društvene forme, a osobito umjetnost. Izložba predstavlja prostorne instalacije, nove prezentacije i rekonstrukcije povijesno važnih svjetlosnih objekata, kako bi pokazala tumačenja svjetlosti, boje i pokreta umjetnika druge polovice prošlog stoljeća. Među inim umjetnicima izlaže i Vladimir Bonačić. Info na www.zkm.de.


Kabinet čuda


slika


Zagreb Četvrti turnus Finalne izložbe pod naslovom Bilježenje grada — Bilježenje vremena otvoren je u zagrebačkoj Galeriji Nova u Teslinoj ulici do 14. veljače. Projekt u neprekidnom nastajanju bavi se pronalaženjem, arhiviranjem, proučavanjem i izlaganjem djela i projektne dokumentacije umjetničkih istupa u javni prostor. Taj multimedijalni urbani projekt organiziraju Bacači sjenki, BLOK — Lokalna baza za osvježavanje kulture u suradnji sa Centrom dramskih umjetnosti i Muzejem suvremene umjetnosti. Do sredine ožujka održat će se peti i šesti turnus.


Pozivi


Prvi bijenale ilustracije

U Zagrebu će se konačno održati toliko očekivana manifestacija — Prvi hrvatski bijenale ilustracije, pod pokroviteljstvom UNESCO–a i u suradnji s hrvatskom sekcijom IBBY–a. U lipnju i srpnju u Galeriji Klovićevi dvori, koja je organizator s kustosicom Koraljkom Jurčec Kos, uz domaću produkciju (pozvane autore i žirirane) predstavit će se i nacionalne selekcije Austrije, Irana, Italije, Slovačke i Slovenije. Ilustratori radove mogu prijaviti do 1. travnja 2006. Više možete saznati na adresi www.galerijaklovic.hr/biennale_ilustracije.


In memoriam


Nam June Paik


slika


Avangardni skladatelj Nam June Paik, kojega se smatra utemeljiteljem videoumjetnosti, preminuo je 29. siječnja u sedamdeset četvrtoj godini u Miamiju. Paik je imao presudnu ulogu u primjeni videa kao oblika umjetničkog izričaja. Član pokreta Fluxus, Paik je kombinirao uporabu glazbe, videosnimaka i skulptura. Dobio je brojna međunarodna priznanja, primjerice Muzeja Guggenheim u New Yorku i Muzeja elektronskih komunikacija u Chicagu, a velik dio njegova opusa izložen je u Muzeju Nama Junea Paika u južnokorejskom gradu Kyonggiju. Njegov rad nedavno smo imali prilike vidjeti i u Zagrebu. U Japanu je završio studij glazbe i estetike, a potom i filozofije. Široj umjetničkoj javnosti predstavio se 1963. samostalnom izložbom u Wiesbadenu nazvanom Exposition of Music–Electronic Television. Za Olimpijske igre u Seulu 1988. Paik je izradio medijski toranj nazvan Što više, to bolje, koji se sastojao od 1003 monitora.


Marko Kružić

Vijenac 312

312 - 16. veljače 2006. | Arhiva

Klikni za povratak