Vijenac 311

Fotografija

U FOKUSU

Kleinova retrospektiva

Kleinova retrospektiva

slika


Pariz U Centru Pompidou otvorena je retrospektivna izložba Williama Kleina (1928), umjetnika širokog spektra djelovanja, filmskog stvaraoca, slikara, grafičkoga dizajnera i fotografa koji je svojedobno proglašen jednim od najutjecajnijih autora u povijesti medija. Slučajno, zrnato, mutno i pomaknuto odavno je već sastavni dio njegova vizualnog jezika, uporaba širokokutnog objektiva, filmskih ubrzanja i novoga načina kadriranja, fragmentiranost i anarhičnost naglašavali su sirovu neposrednost i fotografovu prisutnost u sceni. Izložba isprepleće rane i nove radove, od fotografija, knjiga, isječaka filmova do slika, crteža i postera, a možete je vidjeti do 20. veljače.


Vučemilović analogno


slika


Samobor U Fotogaleriji Lang u Samoboru otvorena je izložba snimatelja i fotografa Fedora Vučemilovića (1956) pod naslovom Analogni motivi. Izložba se sastoji od dokumentacijskog i fotografskog dijela, gdje je u doku-mentacijskom dijelu iz-ložena koresponden-cija između tvrtke Kodak, koja je predstavništvo imala u Zagrebu, s fotografom Dragom Antolićem iz Benkovca, iz davne 1936. i 1937. godine. Potaknut tom izvornom prepiskom Vučemilović je krenuo u Benkovac u potrazi za tragovima kulture koja se u tom malom mjestu događala prije Drugog svjetskog rata, a traganje se nastavilo pronalaskom motiva tog podneblja. Fotografije se kreću između bezvremene i vintage atmosfere, a na izložbi se mogu vidjeti i veliki negativi od kojih su izrađene. Izložbu možete pogledati do 12. veljače.


Zatamnjenje i otkrivanje


slika


London White Space Gallery ugostila je por-tugalskoga fotografa Josea Pedra Cortesa (1976) čija je ovo prva samostalna izložba u Velikoj Britaniji. Svoje je radove predstavio unutar site–specific instalacija u koje su uključeni njegovi recentni ciklusi I will not revel you i Silence, te videorad Platform. Njegov interes zaokupila su tri europska grada, London, Berlin i Lisabon, gdje je tražio elemente urbanoga života, oslikavajući samoću i anonimnost, fragmentarnost i nepostojanost gradskoga življenja. Svoj izraz pronašao je u stvarnosti polutamnih ili polusvijetlih područja u kojima se otkrivaju samo djelići prostora i zbivanja. Jose Pedro Cortes održao je zapaženo predavanje na izložbi Photo London 2005. Izložba ostaje otvorena do 25. veljače, a prati je njegova nova knjiga fotografija Silence. Više radova možete vidjeti na www.whitespacegallery.co.uk.


Portreti bliskih srodnika


slika


Liverpool Više od četiri godine James Mollison je obilazeći skloništa za majmune u Africi, Aziji, Europi i SAD–u, snimao gorile, orangutane, čimpanze i babune, mahom siročad čije su roditelje ubili lovci. Uz pomoć stručnjaka za ponašanje majmuna uspio je s tim traumatiziranim životinjama uspostaviti blizak odnos iz kojeg su iznikli sjajni portreti, sasvim neposredni u izrazu i osobni u pristupu. Trideset portreta koji su izloženi u World Museum Liverpool pod naslovom Face to Face dio su ciklusa objavljena u knjizi James &Other Apes. James Mollison (1973) rođen je u Keniji, školovan u Engleskoj (studij dokumentarne fotografije i dizajna), a od 1998. živi i radi u Veneciji. Izložba traje do 26. ožujka, a više fotografija možete vidjeti na www.liverpoolmuseums.org.uk/wml/exhibitions


Tanja Masnec Šoškić

Vijenac 311

311 - 2. veljače 2006. | Arhiva

Klikni za povratak