Vijenac 307

Kulturna kronika

KULTURNA KRONIKA

Spomen–ploča Blagoju Bersi u Beču

Spomen–ploča Blagoju Bersi u Beču

slika


Beč, 10. prosinca Na poticaj Društva za promicanje hrvatske glazbe i Hrvatskoga društva skladatelja u Beču je jučer otkrivena spomen-ploča hrvatskom skladatelju Blagoju Bersi, koji je u tom gradu živio od 1903. do 1919. Zoran Jašić, hrvatski veleposlanik u Austriji, podsjetio je u toj prigodi na dobre hrvatsko-austrijske odnose, posebice u kulturi, istaknuvši kako je ponosan što je otkrivena spomen-ploča velikom hrvatskom skladatelju koji je glazbenim radom obogatio ne samo hrvatsku nego i austrijsku glazbenu kulturu. Glavni urednik austrijske Nakladničke kuće Doblinger Christian Heindl istaknuo je da je Bersa glazbenim djelovanjem utjecao na konačne aranžmane za manje ansamble velikih austrijskih skladatelja toga doba, primjerice Straussa ili Stolza. Na spomen-ploči, koju je izradio kamenoklesar Branimir Nekić, nalazi se medaljon s likom Blagoja Berse, rad Zdravka Brkića, profesora na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.


U Parizu predstavljena knjiga o skladatelju Ivi Malecu


slika


Pariz, 13. prosinca U prigodi predstavljanja knjige Ivo Malec et son Studio Instrumental (Ivo Malec i njegov Instrumentalni studio) znanstvenika i skladatelja Roberta Martiala predsjednik Udruge bivših studenata hrvatskih sveučilišta (AMCA) Josip Skenderović istaknuo je da je taj kulturni događaj iskazivanje počasti, u povodu 80. obljetnice života, umjetniku, glazbeniku i čovjeku Ivi Malecu, koji s radom i djelom izaziva divljenje i poštovanje. Autor knjige Martial, doktor književnosti i društvenih znanosti, skladatelj i ravnatelj konzervatorija u gradiću Maison Alfortu pokraj Pariza, učenik Ive Maleca, oslikao je životni put glazbenika od gimnazijskih dana, studija, njegova rada kao stvaraoca-skladatelja, umjetničkog direktora Riječke opere, odlaska u Francusku, gdje se susreo s Pierreom Schaefferom 1958. i stubokom promijenio glazbenu koncepciju, postavši jedan od najpoznatijih suvremenih skladatelja. Autor u knjizi posebno obrađuje Malecovu zaokupljenost glasom, i to ženskim glasom, opisujući je kao malecovsku mitologiju. Na kraju donosi kronologiju života i rada Ive Maleca, katalog djela, katalog snimljenih ploča, ilustracije, bibliografiju, sonografiju i kazalo imena.


Mariji Sekelez i Georgiju Paru Nagrada Petar Brečić


slika slika


Zagreb, 14. prosinca Godišnja nagrada Petar Brečić, koju Hrvatska radiotelevizija i Školska knjiga dodjeljuju za kazališnu kritiku, esejistiku, dramaturgiju, a od ove godine i za prinos kazališnoj umjetnosti, svečano je uručena Mariji Sekelez i Georgiju Paru. Gradskom kazalištu Žar ptica i ravnateljici toga kazališta Mariji Sekelez nagrada je dodijeljena za zalaganje u promicanju kazališnih djelatnosti i za prinos kazališnoj umjetnosti. Od kada je u lipnju 2000. postala ravnateljicom, to je kazalište prikazalo 24 premijere, a svake godine izvede i do 270 kazališnih predstava, koje vidi 45 tisuća posjetitelja. Ona je osmislila i nekoliko dobrotvornih umjetničkih priredaba – Naj, naj festival, Osmijehom do zdravlja, Dobro došli, dragi prvoškolci, u Vaše kazalište te Nema zime u Žar ptici. Georgij Paro nagradu je dobio za uprizorenje Šenoine Ljubice, koju je preoblikovao Nino Škrabe za izvedbu Glumačkoj družini Histrioni. »Paro je unio ne samo bogato redateljsko iskustvo nego i dramaturške modele koji su toj komediji podarili društvenokritička suzvučja«, kaže se u obrazloženju nagrade. U povjerenstvu za dodjelu Nagrade Petar Brečić, koja se dodjeljuje već sedmu godinu, bili su Igor Mrduljaš, Želimir Ciglar, Gordana Ostović, Ivan Ott, Dunja Detoni-Dujmić i Miroslava Vučić.


Osniva se Istarski muzej suvremene umjetnosti


slika


Pula, 14. prosinca U Puli je održana prva sjednica inicijativnog odbora za osnivanje istarskog Muzeja suvremene umjetnosti, na kojoj je istarski župan Ivan Jakovčić ustvrdio kako je muzej prijeko potreban Istri. Po njegovim riječima Muzej suvremene umjetnosti bit će »snažan dodatak kvaliteti života u Istri i mali hram suvremene kulture«. Povjesničarka umjetnosti Gorka Ostojić-Cvajner izrazila je zadovoljstvo što je politika nakon punih dvadeset godina iskazala volju za osnivanjem takva muzeja. »Sada je naša moralna obveza, ali i strukovni izazov, da projekt provedemo do kraja jer smatram da je osnivanje Muzeja zapravo najvažniji desetljetni kulturni događaj«, kazala je Gorka Ostojić-Cvajner.

Na sjednici osnivačkog odbora, ustanovljena 15. studenoga odlukom Županijskog poglavarstva, utvrđen je program rada za iduću godinu i odlučeno kako će taj odbor odrediti tko će biti osnivači muzeja i mjesto njegova sjedišta. Kako je rečeno, izradit će se i upisnik, odnosno baza podataka muzejskih predmeta od početka 20. stoljeća u istarskoj županiji. U tijeku 2007. bit će naručena izradba muzeološke koncepcije i raspisan pozivni natječaj za izgradnju nove ili obnovu neke stare zgrade te za to pronaći novčani izvori. Po prvim procjenama Istra bi dugo očekivan Muzej suvremene umjetnosti mogla dobiti za tri godine.


Nagrada HDLU-a za životno djelo Ivanu Kožariću


slika


Zagreb, 15. prosinca Nagrada za životno djelo Hrvatskoga društva likovnih umjetnika dodijeljena je akademiku Ivanu Kožariću, kiparu. Godišnju nagradu za najbolju izložbu u protekloj godini dobila je Vlasta Žanić za izložbu Prelaženje, održanu u Gliptoteci HAZU 2005. Nagrada za mladog umjetnika ide u ruke Dubrovkinje Tine Gverović za izložbu Množina prostornih pojavnosti. Dodjela nagrada HDLU-a održana je u Staroj gradskoj vijećnici u Zagrebu, a o nagradama je odlučio odbor u sastavu Ante Kuduz, Alem Korkut, Mejra Mujičić, Dubravka Rakoci i Igor Rončević.


Potpisan sporazum o suradnji Ministarstva kulture i UNEP-a

Zagreb, 15. prosinca Od 22. do 24. veljače 2006, u organizaciji Ministarstva kulture i tajništva Sveeuropske strategije o biološkoj i krajobraznoj raznolikosti (PEBLDS Joint Secretariat), u Nacionalnom parku Plitvička jezera održat će se međuvladina konferencija Biološka raznolikost u Europi. Stoga je u Ministarstvu kulture potpisan Sporazum o suradnji između UNEP-a (programa Ujedinjenih naroda za okoliš) i Ministarstva kulture. Sporazum su potpisali ministar kulture Republike Hrvatske Božo Biškupić i direktor UNEP-a Fritz Schlingemann. Sporazum definira zaduženja koja će Republika Hrvatska kao zemlja domaćin poduzeti u svrhu što uspješnije provedbe konferencije. Međuvladina konferencija u Europi služi kao mehanizam koji omogućuje ravnopravno sudjelovanje u raspravi vlada europskih zemalja, određivanje zajedničkih prioriteta te oblikovanje zajedničkog stajališta koje predstavlja jedinstveni interes i stajalište svih zemalja Europe na konferenciji stranaka CBD-a. Na konferenciji će biti čelni ljudi iz područja zaštite prirode i biološke raznolikosti, okoliša, šumarstva, poljoprivrede, gospodarstva. Konferencija u Hrvatskoj bit će i priprema za sastanak stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti (COP8/CBD), koji će se u ožujku iduće godine održati u Brazilu.


Medalje Grada Zagreba Bobiju Marottiju i Družini Histrion


slika


Zagreb, 17. prosinca Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić uručio je medalje grada Zagreba glumcu Bobiju Marottiju, za cjelokupan doprinos hrvatskom glumištu, te Zlatku Vitezu, utemeljitelju Glumačke družine Histrion, za tridesetu obljetnicu djelovanja te kazališne družine i dvadesetu godišnjicu Zagrebačkog histrionskog ljeta. Čestitavši najzagrebačkijem glumcu Bobiju Marottiju i najhistrionu Vitezu na visokom gradskom priznanju, gradonačelnik Bandić kazao je kako su Histrioni zaštitni znak Zagreba, kao što je i Marotti zaštitni znak hrvatskog i zagrebačkog glumišta. Primajući priznanje u ime Histriona Zlatko Vitez podsjetio je na početak djelovanja Histriona i prvu predstavu koju su odigrali u Valunu na Cresu. Histrioni su u trideset godina djelovanja posjetili 275 mjesta, odigrali tri tisuće predstava koje je vidjelo oko milijun ljudi.


Pavao Ritter Vitezović za životno djelo Nadi Premerl i Zdenki Dukat

Zagreb, 19. prosinca Nagrade za životno djelo Hrvatskoga muzejskog društva Pavla Rittera Vitezovića za 2004. dodijeljene su Nadi Premerl, muzejskoj savjetnici u Muzeju grada Zagreba, i Zdenki Dukat, muzejskoj savjetnici u Arheološkom muzeju Zagreb, izvijestila je predsjednica HMD-a Dubravka Osrečki-Jakelić. Godišnju nagradu HMD-a ravnopravno dijele Vesna Jurić-Bulatović, pomoćnica ravnatelja Muzeja za umjetnost i obrt u Zagrebu, za marketinški i medijski prikaz izložbenog projekta Secesija u Hrvatskoj, te stručni tim Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja u Rijeci (Marica Balabanić-Fačini, Željka Cetinić, Margita Cvijetinović-Starac, Mirjana Kos-Nalis, Nikša Mendeš, Denis Nepokoj, Goroslav Oštrić i Melanija Štokov) za monografiju Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka. Nagrade su uručene dobitnicima na prigodnoj svečanosti u zagrebačkom Muzeju za umjetnost i obrt. Ocjenjivački sud za dodjelu nagrada HMD-a radio je u sastavu Vesna Girardi-Jurkić, predsjednica, te članovi Vedrana Gjukić-Bender, Lida Roje-Depolo, Tomislav Šola, Drago Bukovec.


Izdan Vodič kroz fondove Europske Unije


slika


Zagreb, 20. prosinca Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva izdala je hrvatsko izdanje knjige Vodič kroz fondove Europske Unije – pristup najvećem europskom donatoru, u prijevodu Zorice Benci. Izdavač engleskog izvornika je European Citizen Action Service (ECAS) iz Bruxellesa. Knjiga na jednom mjestu daje pregled gotovo dvjestotinjak proračunskih stavaka i projekata Europske komisije otvorenih za financiranje različitih sektorskih projekata udruga, a informacije su prikupljene s mnogobrojnih internetskih stranica Europske komisije. Prema riječima upraviteljice Nacionalne zaklade Cvjetane Plavša Matić izdanje Vodiča samo je jedna u nizu aktivnosti Zaklade, kojima je cilj obavijestiti i educirati organizacije civilnoga društva u Hrvatskoj o mogućnostima koje otvaraju procesi pristupanja Europskoj Uniji. Cijena Vodiča je 60 kuna, a narudžba za pretplatu nalazi se na internetskoj stranici Zaklade (http://zaklada.civilnodrustvo.hr/).


Dragan Despot ravnatelj Drame HNK u Zagrebu


slika


Zagreb, 20 prosinca Na natječaj za izbor pomoćnika intendantice — ravnatelja Drame Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu, objavljen u »Vjesniku« od 1. prosinca 2005. prijavio se jedan kandidat. Nakon razmatranja natječajne dokumentacije i priloženog četverogodišnjeg programa rada intendantica Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu Ana Lederer imenovala je Dragana Despota, prvaka Drame HNK, pomoćnikom intendantice — ravnateljem Drame na vrijeme od četiri godine. Dragan Despot dužnost će preuzeti 1. siječnja 2006.


Nagrada Iso Velikanović Josipu Tabaku i Trudi Stamać


slika


Ministarstvo kulture ove je godine utemeljilo Nagradu Iso Velikanović za najbolja ostvarenja u području književnoga prevodilaštva u Republici Hrvatskoj. Ovogodišnji su laureati Josip Tabak i Truda Stamać, koji su nagrade dobili jednoglasnom odlukom članova povjerenstva Nagrade Iso Velikanović. Predsjednik povjerenstva za dodjelu nagrade akademik Mirko Tomasović podsjetio je kako je hrvatska književnost posebno obilježena prijevodima, jer su oni bili čimbenikom europeizacije hrvatske književnosti. U sastavu povjerenstva za dodjelu nagrade radili su i Iva Grgić, Višnja Machiedo, Nada Šoljan, Jakša Fiamengo, Srećko Lipovčan i Pavao Pavličić.

Nagrada za životno djelo

Dobitnik nagrade za životno djelo Josip Tabak (rođen 1912. u Sarajevu) književnim se prevođenjem bavi od pedesetih godina dvadesetoga stoljeća. U tom je, već polustoljetnom razdoblju preveo oko osamdeset vrijednih proznih, klasičnih i modernih djela sa više germanskih i romanskih jezika. Njegove su ga rijetko razgranate jezične kompetencije (Tabak je znalac petnaestak jezika) vodile kako prema pristupu takozvanim velikim književnostima (engleskoj, francuskoj, španjolskoj), tako i prema upoznavanju književnih tradicija manjega međunarodnog odjeka. Stoga je hrvatska kultura njegovim predanim zalaganjem dobila prve, potpunije ili pak primjerenije verzije, primjerice, Melvilleova Mobyja Dicka, Daudetovih Priča iz mog mlina, De Amicisova Srca i Andersenovih Priča i bajki, A. Francea, Perraulta i J. Londona, ali i proširila obzore djelima iz portugalske, nizozemske, flamanske, norveške i brazilske književnosti, što ih je Tabak velikim dijelom samostalno otkrivao.

Godišnja nagrada

Godišnju nagradu dobila je Truda Stamać, koja je u hrvatskoj kulturi, posebice književnoj, već nekoliko desetljeća i, s pravom, ponajviše poznata po prijevodima s njemačkoga jezika. Osobito je pomno pratila razvoj austrijskoga pjesništva dvadesetoga stoljeća, pa je knjiga Jezik i svijet, austrijski pjesnici druge polovice dvadesetog stoljeća prevoditeljice i sastavljačice Trude Stamać, u nakladi Ceres, od onih antologijskih izdanja koja zasigurno čine krunu njezina dosadašnjeg truda i mara.

Biškupić o nagradama

Nagrade su dodijeljene 13. prosinca na svečanosti održanoj u Hrvatskom državnom arhivu, a nagrađenima je čestitao ministar kulture Božo Biškupić, koji je naglasio da je sretan što može posvjedočiti otvaranju još jednoga poglavlja hrvatske književnosti i kulture i uvjeren da će se stalnim dodjeljivanjem te nagrade uspjeti ostvariti njezina svrha, stvaranje što kvalitetnijih i vrednijih prijevoda književnih djela sa svih stranih jezika. Biškupić smatra da će od izrazite pomoći u provođenju spomenute zadaće i svrhe dodjeljivanja nagrade biti upravo značenje osobe čije ime ona nosi. Obogativši hrvatsku kulturu s tristotinjak prijevoda s ruskog, poljskog, češkog, francuskog, talijanskog, španjolskog i njemačkog jezika, koje odlikuje rijetko dostignuta jezična virtuoznost i znalačka inventivnost, Iso Velikanović sinonim je marljiva i eruditskoga literarnog stvaraoca, koji je majstorski nadograđivao i oplemenjivao tekstove što su utjecali na oblikovanje karaktera naše i strane književnosti, zaključio je Biškupić.

Vijenac 307

307 - 22. prosinca 2005. | Arhiva

Klikni za povratak