Vijenac 306

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Muzej Reina Sofia u Madridu

Muzej Reina Sofia u Madridu

slika


Nakon eksplozije izgradnje novih muzeja čini se da sada na međunarodnoj sceni slijedi poplava proširenja postojećih muzeja, a jedan od recentnih već dovršenih i otvorenih jest Nacionalni umjetnički centar Reina Sofía u Madridu, smješten u blizini druge dvije muzejske ustanove — Paseo del Arte i Muzej Thyssen Bornemisza, također u procesu proširenja. Rekonstrukcija kojom se Reina Sofía, dom slavne Guernike, udvostručila izvedena je prema zamisli Jeana Nouvela, pobjednika na natječaju u konkurenciji, između ostalih, Zahe Hadid i Santiaga Calatrave. Tri diferencirane građevine, koje udomljuju prostore za izložbe, auditorij, dvije konferencijske dvorane, javnu knjižnicu, kafić i restoran, objedinjene su jedinstvenim cink–aluminijskim krovom trokutastog oblika. Posebna je vrijednost projekta njegova gradotvornost. Dinamična kompozicija povezuje prizemnu etažu muzeja s neposrednim susjedstvom u prostrani natkriveni trg, trajno pokrećući javni prostor.


Hotel u crkvi


slika


Kruisherenhotel novi je hotel de charme iz lanca Camillea Oostwegela (koji otprije čine četiri adaptirana dvorca u južnoj Nizozemskoj) smješten u kompleksu nekadašnje gotičke crkve i samostana u središtu Maastrichta. Neobičnu ideju prenamjene crkve u hotel autori Henk Vos i Ingo Maurer materijalizirali su množinom začudnih rješenja i detalja. To se osobito odnosi na glavni ulaz, zamišljen kao inicijacijski put u središnju crkvenu lađu (s recepcijom i hotelskim lobijem, osvijetljenim sa devet divovskih tanjura, svaki 230 cm u promjeru) u obliku skulpturalnog aluminijskog tunela, izvana lakirana a iznutra obložena pločama poliranog bakra, koji stvara dojam prijelaza u drukčiji, raskošno osvijetljen svijet. I uređenje je dvorišta nesvakidašnje, a pozornost najviše privlači središnji stakleni cilindar (promjera jednog i visine četiri metra), koji sadrži tri tisuće litara pjenušave vode u spiralnoj vrtnji, te stablo od žičanog pletiva kao rešetka za penjanje puzavica. Spektakularan dizajn ima i svoju cijenu. Naime, noćenje za dvije osobe u hotelu u tzv. Kruisheren–paket–aranžmanu stoji 415 eura.


Eileen Gray


slika


U londonskom Muzeju dizajna do 8. siječnja 2006. postavljena je retrospektivna izložba stvaralaštva Eileen Gray (1879–1976), nedvojbeno najvažnije arhitektice/dizajnerice s početka prošlog stoljeća, koja je snažno utjecala podjednako na modernizam i art deco. Vođena humanističkim načelom oblikovanja po mjeri čovjeka, Gray je u svojim ostvarenjima industrijsku estetiku modernog pokreta prožela kakvoćama obilja i senzualnosti. Njen dizajn namještaja poput Bibendum naslonjača i stolića E–1017, izvorno oblikovanog za sestru koja je uživala doručkovati u krevetu, spadaju u red najpopularnijih primjera produkt dizajna međuratnog perioda, a (malobrojna) arhitektonska ostvarenja i dalje inspiriraju generacije arhitekata. Unatoč današnjoj slavi Eileen Gray je veći dio karijere bila prešućivana kao žena u svijetu pod dominacijom muškaraca, koja se još k tome i samoobrazovala te svojevoljno napustila svoju bogatu irsku obitelj kako bi živjela u Parizu.


Paolo Soleri 3x u Rimu


slika


Arhitekt Paolo Soleri, ovjenčan Zlatnim lavom za životno djelo na 7. venecijanskom bijenalu arhitekture 2000, najpoznatiji je po ostvarenjima Cosanti i Arcosanti u Arizoni. Ti alternativni urbani krajolici u stalnu procesu nastajanja funkcioniraju kao laboratoriji rada i obitavanja, gdje arhitekti i studenti imaju prilike istraživati principe arkologije, Solerijeve discipline nastale fuzijom eksperimentalne arhitekture i ekologije. Autorovo kompletno stvaralaštvo dato je sada na ogled putem čak tri usporedne izložbe postavljene u Rimu pod zajedničkim naslovom Paolo Soleri. Etike i urbana invencija. U Institutu grafike u Palazzo della Fontana di Trevi, u Galeriji Acquario Romano te u Muzeju suvremene umjetnosti MAXXI do 8. siječnja 2006. mogu se razgledati izložbe koje crtežima, modelima, fotografijama i videom prezentiraju bogati opus rođenjem talijanskog, a obitavanjem i djelovanjem američkog arhitekta.


Vinko Penezić

Vijenac 306

306 - 8. prosinca 2005. | Arhiva

Klikni za povratak