Vijenac 306

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Cervantes Sergiu Pitolu

Cervantes Sergiu Pitolu

slika


Španjolska Meksički pisac Sergio Pitol dobitnik je nagrade Cervantes, objavila je u Madridu španjolska ministrica kulture Carmen Calvo.

Nagrada, dotirana s 90.000 eura, koja se smatra najvažnijim književnim priznanjem španjolskoga govornog područja, dodjeljuje se za ukupno djelo nekog autora. Dobitnik vrijednih nagrada Juan Rulfo i Herralde, Pitol je jedan od najpoznatijih latinoameričkih pripovjedača, kojega u domovini uspoređuju s Carlosom Fuentesom. Osim kao romanopisac, pjesnik i publicist, 72–godišnji Pitol poznat je i kao diplomat, s iskustvom u veleposlanstvima u Varšavi, Budimpešti i Pragu, te kao prevoditelj s poljskog, engleskog i talijanskog. Među najpoznatija djela pripadaju njegova djela Infierno de todos, Asimetría, Nocturno de bujara, La casa de la tribú i El arte de la fuga. Prošli laureat nagrade Cervantes bio je španjolski autor Rafael Sánchez Ferlosio, a među dosadašnjim dobitnicima bili su Francisco Umbral, Gonzalo Rojas i Jorge Edwards.


Dodijeljene američke nacionalne književne nagrade


slika


SAD Joan Didion dobitnica je američke Nacionalne književne nagrade za knjigu The Year of Magical Thinking, koju kritičari ocjenjuju maestralnim portretom boli. Knjiga, koja je pobijedila u kategoriji publicistike, opisuje smrt autoričina muža Johna Gregoryja Dunnea i tešku bolest njezine kćeri Quintane Roo. Na ceremoniji u New Yorku predana je i nagrada u kategoriji beletristike Williamu Vollmannu za roman o povijesti Njemačke i SSSR–a u prošlom stoljeću Europe Central. U kategoriji poezije pobijedio je W. S. Merwin sa zbirkom Migration, a u kategoriji knjige za djecu dobitnica je Jeanne Birdsall s The Penderwicks. Za ukupno djelo nagrađeni su Norman Mailer, za doprinos američkoj književnosti, i beat–pjesnik i književni kritičar Lawrence Ferlinghetti za životno djelo.


Gertu Jonkeu Kleistova nagrada


slika


Njemačka Austrijski pisac Gert Jonke na ceremoniji u Berlinu primio je Nagradu Heinricha von Kleista, dotiranu s 20.000 eura. Rođen 1946. u Klagenfurtu, Jonke je jedan od najpoznatijih austrijskih pisaca, autor romana Geometrischer Heimatroman, Schule der Geläufigkeit i Chorphantasie. Nagrada koju predaje Društvo Heinricha von Kleista najstarija je i jedna od najuglednijih njemačkih književnih nagrada. Od 1912, uz više desetljeća dug prekid od 1933. do 1984. godine, svake se godine predaje na obljetnicu smrti pjesnika, koji je 21. studenoga 1811. počinio samoubojstvo. Među dosadašnjim su laureatima bili Bertolt Brecht, Anna Seghers, Carl Zuckmayer, Robert Musil, Heiner Müller, Ernst Jandl i Diana Kempff.


Objavljeni finalisti za Whitbread

Velika Britanija Salman Rushdie i Nick Hornby nalaze se na popisu finalista za nagradu Whitbread, čiji će pobjednik biti objavljen u siječnju sljedeće godine. Hornbyjev roman A Long Way Down i Rushdiejev Shalimar The Clown u konkurenciji su za nagradu za roman, zajedno s The Accidental Ali Smith i The Ballad of Lee Cotton Christophera Wilsona. U izbor za ovogodišnje nagrade Whitbread, koje se predaju u kategorijama romana, prvog romana, zbirke poezije, biografije i knjige za djecu, te za knjigu godine, ušlo je čak 476 rukopisa, najviše ikada za nagradu, osnovanu 1971. godine. Pobjednici u kategorijama dobivaju po 5.000 funti, dok dobitnik nagrade Whitbread za knjigu godine dobiva 25.000 funti.


Grass okuplja pisce po uzoru na Grupu 47


slika


Njemačka Nobelovac Günter Grass planira redovite susrete s mladim piscima po uzoru na Grupu 47. Iako je Grass predložio da se na tim susretima ponajprije govori o književnosti i čitaju novi tekstovi, »sigurno će se razgovarati i o politici«, kako je rekao tjedniku »Die Zeit«, dodavši da mu je »u interesu da ne prestane ono što sam s autorima svoje generacije činio desetljećima, a to je politički se angažirao.« Grass je dodao da štafetu angažirana pisca želi predati mlađim autorskim generacijama. Grupa 47 organizirala je u poslijeratnom razdoblju redovite susrete pisaca njemačkog govornog područja.


Umro španjolski pjesnik de Luis


slika


Španjolska Španjolski pjesnik Leopoldo de Luis umro je u Madridu u 87. godini. De Luis je bio jedan od posljednjih pjesnika prve generacije nakon Španjolskog građanskog rata (1936–1939), a uglavnom se bavio socijalnim temama. Prije dvije godine objavio je posljednju zbirku pjesama, za koju je nagrađen Nacionalnom književnom nagradom, nakon čega je najavio da više neće objavljivati. U građanskom ratu pjesnik se borio na strani republikanaca, nakon rata tri je godine proveo u zatvoru, a za vrijeme Francove diktature, koja je trajala do 1975, bio je protivnik režima. Osim brojnih pjesničkih zbirki, objavio je biografije pjesnika Antonija Machada i Vicentea Alixandrea, a bavio se i književnom kritikom.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 306

306 - 8. prosinca 2005. | Arhiva

Klikni za povratak