Vijenac 302

Časopisi

»Radovi studenata Odsjeka za povijest umjetnosti«

Umjetnost u studenata

»Radovi studenata Odsjeka za povijest umjetnosti«, br. 1, Klub studenata povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta, Zagreb, 2004.

Umjetnost u studenata

slika


»Radovi studenata Odsjeka za povijest umjetnosti«, br. 1, Klub studenata povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta, Zagreb, 2004.


Potkraj 1998. tiskan je četvrti broj časopisa »Patina«, koji je nakon niza godina okupio studente povijesti umjetnosti u želji da se studentska populacija potakne iznova na pisanje. Nažalost, nije potrajalo dulje od toga, iako su svi preduvjeti bili tu, od motiva i opreme pa do sve većeg broja suradnika i velike pomoći Odsjeka. Danas pak u rukama imamo prvi broj »Radova studenata Odsjeka za povijest umjetnosti«, koji na neki način nastavlja tamo gdje je »Patina« stala. U uvodnoj riječi glavnog urednika Ivana Basića piše kako je namjera časopisa motivirati užu suradnju između profesora i studenata. Jednosemestralni studentski časopis sastoji se od nekoliko cjelina: ulomci diplomskih radova, studije i ogledi, likovne kritike i prikazi, razgovor i prijevod pa se tako koncepcija časopisa uglavnom ugledala na »Patinu«, što i znači da je ugasli časopis, za koji je tvorac ovih redaka bio vezan, imao što ponuditi. U ovom broju »Radova« možete se upoznati s ulomcima iz diplomskih radova Ivane Sudarević o virovitičkoj slici Smrt sv. Josipa, slici Kermes Davida Teniersa Ml. iz Strossmayerove galerije iz diplomskog rada Ive Pasini te težnjom metamorfoze slike kroz vizuru raznih suvremenih tendencija u radu Tamare Ganoci. Uz seminarski rad Barbare Vujanović o ilustratoru Svjetlanu Junakoviću te Dürerovim autoportretima Anite Kojundžić i antičkim spomenicima Pule Josipe Škalić, u »Radovima« pročitajte i prilog za lošinjskog Apoksiomenosa Ivana Basića. Prilog časopisu dao je i Zvonko Maković, profesor s Odsjeka, koji se kratkim tekstom prisjetio pokojnoga profesora Ivančevića. Kroz prikaze nam dolaze tekstovi o predavanju sa 7. dana Cvite Fiskovića, izložbama Greenhouse Tomislava Brajinovića, Reality Check iz Doma HDLU, Tomislava Gotovca iz MSU–a te Universum Sacrum iz Hrvatskoga povijesnog muzeja. Kraj časopisa rezerviran je za razgovor sa Cvijetom Job i prijevod dijela iz knjige Helenistic Sculpture R. R. R. Smitha. Izbor pojedinih radova koji su završili u časopisu napravili su profesori sa Odsjeka, a svi su tekstovi upotpunjeni kratkim sažecima na stranim jezicima, a većina i crno–bijelim ilustracijama. U nakladi od tri stotine primjeraka, izdavanje časopisa pripomogli su Studentski zbor Zagrebačkoga sveučilišta te Odsjek za povijest umjetnosti. Studentski časopis, dakle, sadrži pregršt tema i vjerujemo da će s vremenom biti još slojevitiji i da će uvesti aktualnije rubrike prikladno današnjem digitalnom vremenu, ali i ponešto angažiranije tekstove i orginalnost u obradi. Čini mi se također, i neka to u »Radovima« prime kao konstruktivnu kritiku, da bi prijelom trebao imati više studentskog i mladenačkog jer se i sam sjećam kritika i pokuda na prvi broj »Patine«. Koliko me sjećanje služi, upravo je pokojni profesor Ivančević rekao da mu ta prva »Patina«sliči na sindikalni list. Sve u svemu, lijepo je opet vidjeti pokrenute studente povijesti umjetnosti pa se i podrazumijeva da im želimo svu sreću i čestitamo na premijeri.


Marko Kružić

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak