Vijenac 302

Glazba

GLAZBOSKOP

Koncert Kronos Quarteta

Koncert Kronos Quarteta

slika


U četvrtak, 13. listopada, u 20 sati u KD Vatroslava Lisinskog održat će se koncert u sklopu festivala . Od početaka 1973. Kronos Quartet istražuje glazbene izričaje s naglaskom na eksperimentu i improvizaciji. Njihova je produkcija stilski i izražajno vrlo heterogena, a do sada su aranžirali i skladali više od 450 skladbi. Kronosov repertoar obuhvaća drukčija viđenja glazbe Albana Berga, Alfreda Schnittkea, Georga Crumba, Sofije Gubajduline, Mortona Feldmana, Hildegard von Bingen, Charlesa Mingusa, Astora Piazzolle, Harrija Partcha i Carlosa Paredesa. Kvartet je osvojio brojne nagrade, primjerice Grammy Award za najbolju izvedbu komorne glazbe, tri puta Edisonovu nagradu (Nizozemska), Godišnju nagradu njemačke diskografske kritike, nagradu Rolf Schock (Švedska), osam puta nagradu ASAP (SAD), zatim Australsku nagradu za najbolju snimku klasične glazbe i nagradu Les Diapason d’Or de Mai (Francuska).


Operna videoprojekcija


slika


Širokoj javnosti poznata i već više puta prikazivana opera Pelléas i Mélisande Claudea Debussyja bit će prikazana u okviru ciklusa opernih videosnimaka Videoklub Lisinski 19. listopada u Maloj dvorani KD Vatroslava Lisinskog, i to s početkom u 19 sati. Riječ je o interpretaciji i snimci Orkestra i zbora Lyonske opere pod ravnanjem istaknutoga dirigenta svjetskoga glasa Johna Eliota Gardinera te u režiji Pierrea Strossera. Kao solisti, u ovoj su izvedbi nastupili Colette Alliot Lugaz, François Le Roux, José van Dam, Roger Soyer, Jocelyne Taillon. Projekciju će voditi Nenad Turkalj, a ostvarena je u produkciji Koncertne dvorane Lisinski.


Lisinski u Lisinskom


slika


Nakon opsežnih priprema 28. ožujka 1846. praizvedena je prva hrvatska nacionalna opera Ljubav i zloba, deset godina nakon nastanka prve slavenske nacionalne opere Ivana Susanjina Mihaila Glinke i dvadeset prije Smetanine Prodane nevjeste. Veliku uspjehu praizvedbe, osim povoljnih društvenih i kulturnih okolnosti, pridonijeli su i njezini protagonisti: Sidonija Rubido, rođena grofica Erdödy, glazbeno školovana u Beču, dvadesetdvogodišnji Franjo Stazić, koji će pod imenom Franz Steger postati vodeći tenor Bečke dvorske opere i neumorni Albert Ognjen Štriga, koji je bio corpus movens ilirske glazbene misli. Nakon gotovo punih sto pedeset godina od praizvedbe, imat ćemo priliku čuti i vidjeti koncertnu izvedbu Lisinskijeve opere, upravo u dvorani posvećenoj istaknutome hrvatskome skladatelju. Ljubav i zlobu 22. listopada, s početkom u 19.30 sati, interpretirat će Simfonijski orkestar i Zbor HRT pod ravnanjem Pavla Dešpalja, dok će dramatski dio ponijeti solisti Adela Golac–Rilović, sopran, Alen Ruško, bariton, Ivica Čikeš, bas, Nikša Radovanović, tenor, Siniša Hapač, bariton i Zrinko Sočo, tenor.


Gostovanje ruskih glazbenika


slika


Ruska dirigentica Veronika Dudarova, laureat Državne ruske glazbene nagrade, osnovala je 1991. orkestar sastavljen od ponajboljih mladih glazbenika, među kojima su i brojni laureati međunarodnih natjecanja. Tako je Ruski simfonijski orkestar, zaslugom umjetničke direktorice i šefa dirigenta Igora Shtegmana, u kratku razdoblju ostvario izniman uspjeh i popularnost kako u Rusiji, tako i u inozemstvu. Osim u domovini, gdje godišnje održe i više od četrdeset koncerata, gostovali su u Španjolskoj, Argentini, Peruu, Ekvadoru, Japanu, Kini i Turskoj. U ciklusu Svijet glazbe uz navedeni će orkestar nastupiti Akademski zbor Ivan Goran Kovačić te dvije solistice, Olga Alekseeva, mezzosopran, i Vedrana Kovač, glasovir. Program koncerta 25. listopada, u Dvorani Lisinski s početkom u 19.30 sati, obuhvatit će djela ruskih skladatelja S. Prokofjeva, S. Rahmanjinova i P. I. Čajkovskog te našega Ive Josipovića.


Međunarodni dani jazza

Tijekom četiri dana, od 25. do 28. listopada, u dvoranama Lisinski bit će održani petnaesti po redu Međunarodni dani jazza. Mali jubilej manifestacija će proslaviti dvama većim projektima te gostovanjima četiriju istaknutih jazz–sastava. Festival će otvoriti najstariji aktivni jazz–orkestar u ovome dijelu svijeta, Big Band RTV Slovenije, koji će nastupiti u povodu šezdesete obljetnice postojanja. Orkestrom će ravnati Alojz Krajnčan i Tomaž Grintal, a na programu će biti djela slovenskih skladatelja svih generacija. Interpretacijama će se pridružiti dvije vokalne solistice, Mia Žnidarič i Kristina Oberžan. Iduće večeri, 26. listopada, švedska jazz–glazba ispunit će prostor Velike dvorane Lisinski. Djelo za zbor, jazz–orkestar i soliste, Markings, nastalo je u povodu stote obljetnice rođenja bivšega generalnog tajnika UN–a, čiji su tekstovi i uglazbljeni. Autorski je dvojac Dag Hammarskjöld, tekst, i Örjan Fahlstrom, glazba. Djelo će izvesti vodeći švedski jazz–orkestar Norrbotten Big Band pod vodstvom šefa dirigenta Tima Hagansa, potom zbor Barents kammarkör te solisti Annika Skoglund, vokal, i Hans–Ola Eriksson, orgulje. Možemo još navesti da će 27. listopada nastupiti austrijski ansambl Criss–Cross i sastav talijanskoga pijanista Antonio Faraó Trio, dok će 28. listopada manifestaciju zatvoriti Joe Pandur i prijatelji te James Carter Organ Trio, čiji je ovo prvi nastup u Hrvatskoj.


Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak