Vijenac 302

Film

FILMSKA ČETVRT

Filmski programi: Njemački nijemi klasici

Filmski programi: Njemački nijemi klasici

slika


Zagreb Nasuprot ekonomskim (ne)prilikama, njemački je film nakon Prvoga svjetskog rata doživio velik uspon. Ekspresionizam, psihološki komorni filmovi i filmovi nove stvarnosti obilježili su njemačko poraće, baš kao i sineasti poput Friedricha Wilhelma Murnaua i Georga Wilhelma Pabsta. Njemački nijemi klasici na rasporedu su Filmskih programa Hrvatskoga filmskog saveza, a posjetitelji zagrebačkoga kina Tuškanac mogu vidjeti ove naslove: Tragedija prostitutke, Asfalt, Ljudi u nedjelju, Mama Krausen putuje u sreću, Nosferatu, Posljednji čovjek te Tajna jedne duše. Opus Šime Šimatovića predstavljen je pak izborom kratkometražnih filmova i igranim Pustolovom pred vratima iz 1961.


U kinima: Pulski pobjednik


slika


Zagreb U domaća kina stižu filmovi nagrađeni na ovogodišnjem 52. pulskom festivalu. Ponajprije pulski pobjednik Što je Iva snimila 21. listopada 2003. redatelja Tomislava Radića. Nagrađen Velikom zlatnom arenom za najbolji film Festivala, te Zlatnim arenama za režiju i glavne uloge Anje Šovagović–Despot i Ive Gregurevića, film je sjajna priča o djevojčici Ivi, koja digitalnom kamerom bilježi ljude i događaje iz okoline. Ivu tumači Masha–Mati Prodan. U kina dolazi i drama Snivaj, zlato moje Nevena Hitreca, nagrađena s pet Zlatnih arena i Zlatnim vratima Pule. Od stranih su filmova noviteti u kinima triler Četiri brata Johna Singletona s Markom Wahlbergom i znanstvenofantastični spektakl Doom Andrzeja Bartkowiaka.


TV–premijere: Život piše priče


slika


Zagreb Hrvatska televizija od početka jesenske sheme emitira ciklus filmova snimljenih prema istinitim događajima i objedinjenih pod naslovom Život piše priče. Uglavnom u američkoj televizijskoj produkciji, ti naslovi, među kojima su i nagrađivani radovi, govore o obiteljskim nedaćama, pravnim, socijalnim i medicinskim temama, borcima za prava čovjeka te iznadprosječnim pojedincima koji su uvelike zadužili užu i širu okolinu. U sljedećem tjednu prikazuju se filmovi Dvostruki život mog muža (HTV 2, 18. listopada, 14.30), Nitko je nije mogao zaštititi (HTV 2, 19. listopada, 14.30) i Ljubav te probudila s Rebeccom De Mornay u glavnoj ulozi (HTV 2, 20. listopada, 14.30).


Hrvatska: Dugometražni Animafest


slika


Zagreb Ovojesenska festivalska fešta u Zagrebu doživjet će vrhunac 17. svjetskim festivalom animiranog filma. No, nije riječ o premještanju termina popularnog Animafesta, nego o pokretanju njegove dugometražne dionice. Tako će od 25. do 30. listopada Zagreb ugostiti autore dugometražnih animiranih filmova, čime Animafest postaje svakogodišnja manifestacija. U konkurenciji za nagrade nalaze se radovi iz Rusije, Švedske, Republike Koreje, Estonije, Švicarske, Njemačke, Sjedinjenih Država, Mađarske, Japana, Tajlanda i Danske. Među njima su i Hair High Billa Plymptona, Aljoša Konstantina Bronzita, Nutcracker and Mouseking Michaela Johnsona i Tatyane Ilyne, te Nyocker! Aarona Gaudera. Osim najboljega filma, proglasit će se i najbolji europski film.


Velika Britanija: Wallace i Gromit


slika


London I novi dugometražni animirani film trostrukog oskarovca Nicka Parka stiže u Hrvatsku, ali ne na 17. Animafest, nego u kina, i to samo nekoliko tjedana nakon svjetske premijere. Proslavljeni se britanski animator vratio svojim omiljenim likovima, Wallaceu i Gromitu. Njih dvojica u filmu naslovljenu Wallace & Gromit: The Curse of the Were–Rabbit otkrivaju veliku vrtnu urotu, kada netko ugrozi popularnu smotru divovskoga povrća. Glasove likovima posuđuju Ralph Fiennes, Helena Bonham Carter te Peter Sallis kao Wallace. Gromit, dakako, laje, a sam je film, prema prvim ocjenama, najveći favorit za Oscara 2005. u kategoriji najboljega dugometražnog animiranog filma.


SAD / Poljska:


slika


Los Angeles / Varšava Hoće li nove strukovne nagrade pripasti i Romanu Polanskom, znat će se za nekoliko mjeseci. Zasad poljski sineast osvaja publiku u domovini i u Sjedinjenim Državama svojim najnovijim filmom. To je prilagodba klasičnog romana Charlesa Dickensa Oliver Twist, kojoj je, sudeći prema kritikama, Polanski podario ono nešto. Film je uz proračun od pedeset milijuna dolara realiziran u britansko–francusko–talijanskoj koprodukciji, snimljen je na lokacijama u Češkoj, a scenarist mu je Ronald Harwood, koji je, baš kao i sam redatelj, dobio Oscara za film Pijanist. Uz Bena Kingsleyja u ulozi Fagina, najboljim je ocijenjen dvanaestogodišnji Britanac Barney Clark kao Oliver.


Knjiga: Ebertov vodič


slika


Roger Ebert, Roger Ebert's Movie Yearbook 2006, Andrews McMeel Publishing, 2005.

Koliko je zvjezdica Oliveru Twistu dao najpoznatiji američki filmski kritičar, kolumnist »Chicago Sun–Timesa« Roger Ebert, domaći filmofili mogu provjeriti na njegovoj web–stranici. U međuvremenu, dobitnik Pulitzerove nagrade za filmsku kritiku objavio je novi godišnji vodič, koji na gotovo tisuću stranica sadrži mnogobrojne recenzije, uključujući i posljednje kinohitove, zatim intervjue s autorom te festivalske osvrte. Very good!


Boško Picula

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak