Vijenac 302

Naslovnica

KULTURNA KRONIKA

Dani hrvatske kulture u Poljskoj

Dani hrvatske kulture u Poljskoj

slika


Poznanj, 2. listopada U poljskom gradu Poznanju održani su Dani hrvatske kulture tijekom kojih je prikazan presjek suvremene književne, likovne, glazbene i filmske produkcije u Hrvatskoj. Središnji događaj manifestacije bilo je predstavljanje antologije Vidjeti Hrvatsku — pregled hrvatske književnosti i kuture 1990–2005. Organizatori su Dana hrvatske kulture u Poznanju Odjel filologije sveučilišta J. J. Strossmayer iz Osijeka, Katedra slavenske filologije Sveučilišta Adam Mickiewicz iz Poznanja i Matica hrvatska Osijek, a pridružilo se i poljsko Ministarstvo kulture. Prvoga dana manifestacije predstavljena je knjiga Vlahe Bogišića Nedovršeni Europljanin, a najavljeno je i predstavljanje hrvatskih izdavača i kulturnih djelatnika Branka Čegeca i Gorana Rema. U sklopu trodnevne manifestacije održan je i znanstveni skup pod naslovom Modernizam od druge polovice XX. stoljeća — postmodernizam. Uz izložbe suvremenih hrvatskih likovnih umjetnika prikazani su i odabrani filmovi suvremene hrvatske kinematografije, a u glazbenom dijelu Dana hrvatske kulture nastupili su Bambi Molesters. U kazališnom dijelu zagrebački ZKM izveo je predstavu Ivana Vidića Bijeli zec.


Ta divna splitska noć nagrađena u Pečuhu


slika


Pečuh, 3. listopada Film Ta divna splitska noć redatelja i scenarista Arsena Antona Ostojića, u produkciji Alka filma, nagrađen je Nagradom publike na Međunarodnom filmskom festivalu, koji se održao od 28. rujna do 2. listopada u mađarskom gradu Pečuhu. Na festivalu je sudjelovalo 25 filmova iz dvanaestak zemalja središnje i istočne Europe. Češki film Prvaci redatelja Mareka Najbrta osvojio je Grand Prix, a nagrada za najbolju žensku ulogu Mirjana Karanović za bosansko–hrvatsku koprodukciju Go West Ahmeda Imamovića.


Druga konferencija NAPLE u Supetru


slika


Supetar, 7. listopada Druga konferencija NAPLE o ulozi narodnih knjižnica u nacionalnim politikama izgradnje društva znanja održana je u Supetru na otoku Braču 6. i 7. listopada. U završnom dijelu istaknuto je da je stotinjak stručnjaka iz Hrvatske i 26 zemalja svijeta brojnim primjerima potaknulo bolje korištenje narodnim knjižnicama. Uz pohvale organizatoru, Ministarstvu kulture i ministru Boži Biškupiću, najavljeno je da će se sljedeća održati u Helsinkiju 19. i 20. listopada iduće godine. U dvodnevnoj raspravi sudionici su se složili da narodne knjižnice s obzirom na proces globalizacije i nove tehnologije i načinom umrežavanja moraju postati još jači mostovi u međusobnom upoznavanju, razmjeni iskustava i stručnjaka. To se ne odnosi ponajprije na narodne knjižnice, nego i na arhive i muzeje, o kojima također skrbi Forum NAPLE. Bilo je riječi i o provođenju multikulturalnosti u narodnim knjižnicama u Hrvatskoj te sličnim primjerima u europskim zemljama. Jedna od tema Konferenci je bila je i digitalizacija kulturne baštine, osobito primjena novih tehnologija. Sudionici su se složili da je supetarska konferencija potvrdila da Hrvatska gradi društvo na znanju, čime osigurava budućnost. Uz Ministarstvo kulture organizatori konferencije bile su Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu i Gradska knjižnica Marka Marulića u Splitu. Konferencijom je obilježena i 1700. godišnjica Dioklecijanove palače u Splitu.


Francusko odličje Dragi Roksandiću


slika


Zagreb, 10. listopada Francuski veleposlanik u Zagrebu François Saint Paul uručio je visoko odličje istaknutom hrvatskom povjesničaru Dragi Roksandiću za izvanredne zasluge u razvoju francusko–hrvatskih odnosa u znanosti i kulturi.

Uručivši odličje, francuski je veleposlanik zahvalio prof. Roksandiću na velikom prinosu u povezivanju dviju zemalja, osobito u području znanosti. Dobitnik odličja, zahvalivši veleposlaniku na tom visoku priznanju, rekao je kako je Francuska zemlja vrlo visoke kulture, svjetski važna i bogata jezika, kulture koja može biti putokaz u životu. Odličje mu je dodijeljeno i kao gostujućem profesoru na uglednom francuskom sveučilištu Sorbonni. Roksandić je najavio da će francusko Ministarstvo vanjskih poslova i Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu organizirati zajedničku hrvatsko–francusku konferenciju u siječnju 2006. o temi Pamćenje i povijest. Na konferenciji će sudjelovati šezdesetak vrhunskih intelektualaca iz petnaest zemalja, među kojima će biti povjesničari, sociolozi, politolozi i drugi. Ta francusko–hrvatska suradnja počela je 1994. godine.

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak