Vijenac 302

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Centar Paula Kleea u Bernu

Centar Paula Kleea u Bernu

slika


U Bernu je prema ideji talijanskog arhitekta Renza Piana sagrađen Centar Paula Kleea. Vanjsko je obličje muzeja rezultat prvoga arhitektova dojma o mjestu gradnje, koje određuju blago valovite linije brežuljkastog krajolika na rubu grada. Piano je zdanje modelirao kao krajobraznu skulpturu u obliku tri vala što izrastaju i poniru duž zemljišta koje se izravno nastavlja na susjedno groblje gdje počiva Klee. Istočnom stranom centar se stapa s poljem ječma, a prema zapadu široko se otvara prema gradu. Valoviti profil oblikuje tri velika kupolasta prostora varirajućih polumjera koji udomljuju različite funkcije (na 13.900 m2 korisne površine), sjedinjene ustakljenom ulicom što markira granicu između vanjskoga svijeta i skrovite unutrašnjosti namijenjene kontemplaciji umjetnosti. Uz središnji galerijski prostor za stalni postav i povremene izložbe u lateralnim su kupolama smješteni ostali sadržaji — na jednom se kraju nalazi auditorij sa tristo mjesta za kazališne i glazbene predstave (centar ima vlastiti orkestar Ansambl Paul Klee) i muzejska radionica za djecu (Creaviva), a na drugom su kraju knjižara i uredi.


Vinska arhitektura


slika


Procvat tipologije vinarija, obilježen na globalnoj arhitektonskoj sceni spektakularnim kreacijama starhitekata u simbiozi suvremene arhitekture i vinarstva, tema je izložbe Vinska arhitektura, postavljene do 6. veljače 2006. u Arhitektonskom centru Beča. Zaokupljena austrijskim stanjem, izložba iscrpno dokumentira šezdesetak projekata realiziranih posljednjih godina u regijama Donja Austrija, Burgenland, Štajerska i Beč, čiji su autori lokalni i strani arhitekti svih generacija, od Wilhelma Holzbauera i Stevena Holla do skupina propeller z i g2plus. Izloženi primjeri svjedoče o novom arhitektonskom vokabularu kao odgovoru na specifičnu tipologiju u rasponu od suptilnijih pristupa tradicionalnim formama pa do samosvjesnih interpretacija suvremenih zahtjeva. Prikaz austrijske scene s potanko obrađenom kulturnom situacijom i ekonomskim uvjetima dopunjen je primjerima dvadeset vinarija iz cijeloga svijeta s prezentacijom razvoja od tradicionalne chateau–produkcije do hipermodernih high–tech–tvornica vina.


Toyo Ito dobitnik Royal Gold Medal za 2006.


slika


Japanski arhitekt Toyo Ito (1941) dobitnik je Royal Gold Medal za 2006. godinu. Jednu od najuglednijih svjetskih arhitektonskih nagrada na prijedlog RIBA–e dodjeljuje britanska kraljica za životno djelo »osobi ili skupini ljudi čiji je utjecaj na arhitekturu bio doista od međunarodne važnosti«. U obrazloženju odluke Jack Pringle, predsjednik RIBA–e, istaknuo je kako je Ito već tri desetljeća vodeća figura u svjetskoj arhitekturi, a njegovo najvažnije novije ostvarenje, Medijateka Sendai (2001), u kojem je uporabio jedinstveno konstruktivno rješenje kako bi postigao fluidni prostor bez unutrašnjih zidova, snažno je utjecalo na mlade arhitekte širom svijeta. Visoko priznanje uručit će se japanskom arhitektu na svečanosti u londonskom sjedištu RIBA–e 15. veljače 2006. godine.


Suvremena židovska arhitektura


slika


Koliko suvremena arhitektura može pomoći u oblikovanju židovskog identiteta, istražuje putujuća izložba Vrijeme građenja. Židovski identitet u suvremenoj arhitekturi. Zajednički izložbeni projekt više europskih židovskih muzeja u organizaciji Židovskog povijesnog muzeja iz Amsterdama donosi prikaz šesnaest projekata realiziranih u posljednja dva desetljeća na raznim stranama svijeta za potrebe židovskih javnih zaklada. Izložba istražuje evoluciju arhitektonskog vokabulara i različitost pristupa u pojedinim zemljama na primjerima ostvarenim u Sjedinjenim Državama, Izraelu i europskim zemljama, gdje je (posebno u Njemačkoj) posljednjih godina proces ušao u novu fazu izgradnjom Libeskindova muzeja u Berlinu. Od tada memorijali, sinagoge, škole i društveni centri postaju žarišta svakodnevnoga života zajednice s izrazitim identitetom. Izložba koja je već posjetila Amsterdam, Osnabrück, Berlin i Beč, nakon Varšave (19. rujna — 23. listopada) putuje još u München (4. studenoga — 5. veljače 2006) i London (16. travnja — 18. lipnja 2006).


Vinko Penezić

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak