Vijenac 302

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Andrea Levy, najbolja od najboljih

Andrea Levy, najbolja od najboljih

slika


Velika Britanija U posebnom jubilarnom izdanju nagrade Orange roman autorice Andreje Levy Small Island proglašen je najboljim u povijesti nagrade. Nagradom Najbolje od najboljega obilježeno je prvih deset godina Orangea, nagrade koja se svake godine dodjeljuje najboljem proznom djelu na engleskom jeziku, pri čemu u konkurenciju mogu ući spisateljice iz cijeloga svijeta, a čija je svrha promocija —književnoga rada žena. Kad je nagrada lansirana prije deset godina, kao neka vrsta ženskog Bookera, izazvala je brojne kontroverze, no u međuvremenu postala je jednom od najuglednijih britanskih književnih nagrada. Small Island, priča o imigrantima s Jamajke u Britaniju, nagradom Orange nagrađen je 2004. godine, a u siječnju je dobio i nagradu Whitbread.


Umro August Wilson


slika


SAD Američki dramatičar August Wilson, uz Mayu Angelou, Alice Walker i Toni Morrison jedan od najvažnijih afroameričkih autora, umro je u šezdesetoj godini u Seattleu. Autora politički angažiranih, izravnih drama o životu crnaca u SAD u 20. stoljeću, Wilsona se stavlja u tradiciju Eugenea O´Neilla i Arthura Millera. Za djela Fences i The Piano Lesson Wilson je 1987. i 1990. nagrađen Pulitzerovom nagradom, a nedugo prije smrti završio je i posljednji kazališni komad u ciklusu od deset drama o Afroamerikancima u prošlom stoljeću. Početkom rujna, nakon što je objavljeno da je Wilson obolio od raka, odana mu je počast promjenom imena brodvejskog kazališta Virginia u August Wilson Theater.


Dodijeljena Nagrada Josephea Breitbacha


slika


Njemačka Georges–Arthur Goldschmidt dobitnik je Nagrade Josepha Breitbacha, s 50.000 eura najviše dotirane njemačke književne nagrade. Pisac, prevoditelj i esejist Goldschmidt potječe iz židovske obitelji koja je tijekom nacizma emigrirala u Francusku, a žiri nagrade posebno je naglasio njegovu ulogu »posrednika između materinskog njemačkoga i francuskog jezika«. Romani 77–godišnjeg autora Die Absonderung i Die Aussetzung te autobiografija Über die Flüsse, prema mišljenju žirija pripadaju u »velika djela suvremene književnosti«. Nagradu Josepha Breitbacha od 1998. predaje Akademija znanosti i književnosti u Mainzu.


Predana najbogatija nagrada za kratku priču

Irska Prvo izdanje Međunarodne nagrade za kratku priču Frank O´Connor, najbogatije nagrade za kratku priču na svijetu, dodijeljena je autorici Yiyun Li. Spisateljica kineskoga podrijetla, koja je prije deset godina emigrirala u SAD, u konkurenciji od šest finalista osvojila je nagradu koja se predaje u Corku, a vrijedna je 50.000 eura. Njezina nagrađena debitantska zbirka A Thousand Years of Good Prayers bavi se životom kineske zajednice u SAD, ponajprije pitanjima mitologije, obitelji, povijesti i klase. Nagradu je prošle godine osnovao Munster Literature Centre u čast irskoga pisca, redatelja i književnog kritičara O´Connora, a koncipirana je unutar književnoga programa u godini Corka kao europskoga grada kulture, pri čemu je cilj da se etablira kao jedna od važnijih europskih književnih nagrada.


Yahoo konkurira Googleu s online–knjižnicom

SAD Internet portal Yahoo ulazi u novi projekt stvaranja internetske knjižnice, koja bi uključivala knjige, znanstvene radove i multimedijske sadržaje. Open Content Alliance (OCA), Savezu otvorenog sadržaja, svrha je omogućiti slobodan pristup različitim vrstama materijala, poštujući istodobno autorska prava. Projekt se razlikuje od ambicioznoga Googleova portala Print Library Program, koji je naišao na otpor autora i izdavača što tvrde da Google krši autorska prava. S Yahooom u projektu OCA sudjeluju i britanski Nacionalni arhiv, sveučilišta Kalifornije i Toronta te drugi partneri.


Film po novom Houellebecqu


slika


Francuska Po romanu Possibilité d’une île Michela Houelle-becqa bit će snimljen film, najavio je to sam autor pri predstavljanju knjige u Milanu. Kako je dodao francuski autor, on sam napisat će scenarij i režirati film, čije bi snimanje trebalo početi u proljeće. U međuvremenu, Houellebecqov novi roman i dalje je u središtu polemika u Francuskoj, a najnovija se vodi između autora i predsjednice organizacije Unadfi, koja se bavi borbom protiv sekti, Catherine Picard, koja mu predbacuje besplatnu reklamu za sektu raelijanaca. Roman, čija se radnja odvija u bliskoj budućnosti, u kojoj žive neohumani klonovi, predviđa pobjedu sekte Elohim i smrt tradicionalnih religija. Sekta raelijanaca, koja tvrdi da je klonirala dva djeteta, pozdravila je objavljivanje knjige.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 302

302 - 13. listopada 2005. | Arhiva

Klikni za povratak