Vijenac 301

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Novi njemački stadioni

Novi njemački stadioni

slika


U pripremama za Svjetsko nogometno prvenstvo 2006. u Njemačkoj je rekonstruirano i izgrađeno mnoštvo nogometnih stadiona. Pored Allianz Arene u Münchenu najviše su pozornosti izazvala ostvarenja poznatoga njemačkog ureda von Gerkan, Marg und Partner (gmp), koji su obnovili dva postojeća i sagradili jedan novi stadion. U Berlinu su rekonstruirali stadion na kojem su održane znamenite Olimpijske igre 1936, dodavši mu translucentnu krovnu konstrukciju, koja je znatno olakšala politički motiviranu monumentalnost kamene vanjštine zdanja; u Frankfurtu su sagradili Waldstadion s pomičnom membranom u središnjoj zoni krovne plohe, a u Kölnu su na mjestu staroga podigli novi nogometni stadion, čiji je najekspresivniji element lagana krovna konstrukcija zavješena na četiri uglovna 60–metarska čelična pilona, noću iluminirana poput svjetionika. Najvažniji projekti ureda gmp za Kinu, u kojoj su spomenuti njemački arhitekti iznimno aktivni, prezentirani su do 2. listopada na izložbi Idealni grad — realni projekti Arhitektonskog muzeja TU München u Pinakothek der Moderne.


BMW u Leipzigu


slika


Prema projektu Zahe Hadid sagrađen je središnji objekt u okviru Proizvodnoga kompleksa BMW–a u Leipzigu. Novi pristup automobilskoj industriji zasnovan na robotiziranoj produkciji u laboratorijskim uvjetima i zvjezdolikoj organizacijskoj shemi (za razliku od linearnosti tradicionalne proizvodne trake) dobio je arhitektonski izričaj u arhitektičinu prepoznatljivu vokabularu dinamičnih zmijolikih oblika, što materijaliziraju ideju kretanja i temeljno se razlikuju od konvencionalnih kutijastih proizvodnih hala koje ih okružuju. Iako konačni proizvod iskazuje veći stupanj pragmatizma nego što je uobičajeno kada je britanska arhitektica u pitanju, njezin radikalni pristup što ne robuje diktatu pravoga kuta ostao je neupitan i polučio visoko priznanje struke kao jedan od šest kandidata za nagradu RIBA Stirling 2005, najviše godišnje britansko arhitektonsko priznanje za realizaciju.


Sjećanje na Alda Rossija

U rujnu se navršilo osam godina od smrti arhitekta Alda Rossija. Kako bi se osvježilo sjećanje na iznimna stvaratelja i širilo znanje o njegovoj arhitekturi — sagrađenoj i pisanoj, organizirano je više događanja i izložbi koje su započele prošloga studenog, kada je Arhitektonska škola Sveučilišta u Bologni dobila njegovo ime. Prva izložba nizom Rossijevih crteža iz privatnih kolekcija, premijerno prikazanih u javnosti, nedavno je organizirala spomenuta škola, a usporedno je proizvođač pokućstva Molteni priredio izložbu iz vlastitih proizvoda koje je za njih dizajnirao Rossi u osamdesetim godinama prošlog stoljeća. Konačno se 29. rujna u milanskoj zakladi Piero Portaluppi otvara još jedna izložba crteža, na kojoj će Rossijevi biti postavljeni u zanimljivoj unutargeneracijskoj usporedbi sa crtežima Aymonina, Canella, Gabetija&Isole te Portoghesija. Izložba će potrajati do 22. prosinca.


Nagrada za visoke zgrade 2006.


slika


Grad Frankfurt na Majni i DekaBank po drugi su put raspisali Međunarodnu nagradu za visoku zgradu. Frankfurt, poznat po neboderima i jedinstvenu skylineu, nagradom želi potaknuti arhitekte i graditelje na stvaranje nebodera skrojenih po mjeri sutrašnjice, a honorirat će se vrsnoća ostvarenja po estetskim kvalitetama, pionirskom dizajnu, integraciji u urbani okoliš, održivom razvoju, inovativnoj tehnologiji i racionalnosti. Arhitekti mogu aplicirati na natječaj sa zgradama visokim 100 i više metara, koje su izgrađene i predane na uporabu vlasnicima/klijentima najkasnije do kraja svibnja 2005. godine. O pobjednicima i raspodjeli nagradnoga fonda od 50.000 eura odlučit će ocjenjivački sud sastavljen od tri međunarodno priznata arhitekta/inženjera te predstavnika grada i banke. Prijave na natječaj primaju se do 2. siječnja 2006, a sve detaljne informacije nalaze se na adresi: www.highrise–frankfurt.de.


Vinko Penezić

Vijenac 301

301 - 29. rujna 2005. | Arhiva

Klikni za povratak