Vijenac 300

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Tjedan posvećen Thomasu Mannu u Lübecku

Tjedan posvećen Thomasu Mannu u Lübecku

slika


Njemačka Njemački Lübeck jednotjednim manifestacijama obilježava pedesetu godišnjicu smrti Thomasa Manna. Vrhunac proslave bila je dodjela Nagrade Thomasa Manna Walteru Kempowskom. Autor romana Tadellöser & Wolf i zbirke Echolot, nagradu dotiranu s 10.000 eura dobiva kao »detaljem opsjednut promatrač u tradiciji Thomasa Manna«. Nagrada se od 1975. predaje svake tri godine, a među njezinim su laureatima Uwe Johnson, Siegfried Lenz, Marcel Reich–Ranicki i Günter Grass. Na programu tjedna posvećena Thomasu Mannu još su tematske izložbe, forumi i zasjedanje Njemačkog društva Thomasa Manna, a vrhunac je priredba na kojoj sudjeluju njemački predsjednik Horst Köhler i književni kritičar Marcel Reich–Ranicki. Thomas Mann, koji je rodnom gradu romanom Buddenbrookovi podigao književni spomenik, ondje je rođen 6. lipnja 1875. Njemački nobelovac nakon Drugoga svjetskog rata donirao je honorare za obnovu u ratu srušene crkve u Lübecku, a rodni grad je posljednji put posjetio tri mjeseca prije smrti 1955. u Švicarskoj.


Tomas Segovia dobitnik nagrade Juan Rulfo


slika


Meksiko Meksički pjesnik španjolskoga podrijetla Tomás Segovia dobitnik je ugledne nagrade za latinoameričku književnost Juan Rulfo 2005. Kako stoji u obrazloženju, Segovia je nagrađen kao »središnji glas hispanoameričkog humanizma«. Pjesnik, dramaturg i romanopisac Segovia rođen je u španjolskoj Valenciji. U Meksiko je stigao 1940, a danas živi na relaciji Madrid — Ciudad de México. Nagrada koja se predaje u čast meksičkog autora Juana Rulfa dotirana je sa 100.000 dolara, a dobitniku će biti predana u studenome na Međunarodnom sajmu knjige u Guadalajari. Među dosadašnjim dobitnicima nagrade bili su Brazilci Nélida Pińón i Rubem Fonseca, Kubanac Cintio Vitier, Meksikanac Juan García Ponce i Augusto Monterroso iz Guatemale.


Pasternak je htio objavljivanje Doktora Živaga


slika


Rusija/Italija Ruski pisac Boris Pasternak je, suprotno navodima sovjetskih vlasti, htio da njegov roman Doktor Živago bude objavljen. »Napisao sam ovaj roman da bi bio objavljen i čitan, to mi je jedina želja«, napisao je Pasternak u lipnju 1958. u dosad neobjavljenu pismu upućenu talijanskom prevoditelju. Pismo je sačuvao njegov sin Jevgenij, a sada ga je objavio dnevnik »Corriere della Sera«. Sovjetske vlasti nisu dopustile objavljivanje Doktora Živaga uz argument da je Pasternak u rujnu 1957. napisao da je riječ o nacrtu rukopisa, a ne završenom djelu. Pasternak je 1958. dobio Nobelovu nagradu za književnost, a roman je u Sovjetskom Savezu izašao tek 1988. godine.


Dan Brown dobio sudski proces


slika


SAD Sud u New Yorku presudio je u korist Dana Browna na procesu koji se vodio zbog tužbe da je njegov svjetski bestseler Da Vincijev kod plagijat. Sudac je ustanovio da, iako dijele zajedničke teme, »nema stvarne sličnosti« između Brownove knjige, koja je na vrhovima popisa najprodavanijih u cijelome svijetu i romana Daughter of God Lewisa Perduea, objavljena 2000. godine. Perdue je tužio Browna i tražio 150 milijuna dolara odštete. Da Vincijev kod jest kvazipovijesni triler koji tvrdi da Posljednja večera Leonarda Da Vincija sadrži ključ za traženje svetog grala. U knjizi se također navodi da je Isus oženio Mariju Magdalenu, s kojom je imao dijete, te da njegova loza ide do današnjih dana, što Katolička crkva taji. Knjiga koju su kritičari pokopali, ali je publika obožava, u internetskoj knjižari Amazon.com postala je naprodavanija beletristička knjiga za odrasle svih vremena.


Objavljuje se prvi roman Marlona Branda


slika


SAD Godinu dana nakon smrti holivudske legende Marlona Branda najavljeno je objavljivanje njegova romana, više od trideset godina otkad ga je napisao. Knjiga Fan–Tan početkom rujna stiže na tržište, javljeno je iz izdavačke kuće Knopf u New Yorku. Roman govori o doživljajima gusara Anatolea Doultryja, koji početkom 20. stoljeća harači južnim morima od Filipina do Šangaja. Brando je knjigu, koja je isprva bila zamišljena kao predložak za film, sedamdesetih godina napisao zajedno sa scenaristom Donaldom Cammellom. Tijekom rada na tekstu odlučili su tekst pretvoriti u roman, a čak su dobili i predujam od 100.000 dolara za objavljivanje, oko kojega se na kraju zbog razlika u mišljenjima nisu mogli dogovoriti. Njihovi nasljednici odlučili su objaviti roman nakon što je Cammell 1996. počinio samoubojstvo, a Brando umro 1. srpnja prošle godine.


Mađarski izdavač kažnjen zbog cigarete

Mađarska Izdavačka kuća iz Budimpešte mora platiti oko 1600 eura kazne jer je na koricama objavila sliku mađarskoga autora bestselera Andrása Réza s cigaretom. Mađarska udruga za zaštitu potrošača odredila je kaznu pozivajući se na zabranu reklama cigareta, koja je na snazi u cijeloj Europskoj Uniji, pogotovo jer je izdavačka kuća sliku rabila i na reklamnim plakatima za Rézov najnoviji roman Orr. U romanu Réz priča priču nepušača čiji njuh nakon neke nezgode na čudesan način postaje tako profinjen da može namirisati i teroriste.


Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 300

300 - 15. rujna 2005. | Arhiva

Klikni za povratak