Vijenac 300

Naslovnica

KULTURNA KRONIKA

Preminuo leksikograf Zdenko Šenoa

Preminuo leksikograf Zdenko Šenoa

Zagreb — U 88. godini preminuo poznati hrvatski leksikograf Zdenko Šenoa, dugogodišnji djelatnik i urednik u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža. Rođen je 1918. u Zagrebu u poznatoj obitelji hrvatskih intelektualaca — sin je Milana, sveučilišnoga profesora i književnika, te unuk književnika Augusta Šenoe. U Leksikografskom zavodu proveo je Zdenko Šenoa cijeli radni vijek. Tek je kraće vrijeme nakon studija radio kao kustos u Muzeju grada Zagreba i Galeriji HAZU–a. Došavši u Zavod, uključen je u rad tada zavodskoga projekta Enciklopedije likovnih umjetnosti, koja je od 1960. do 1966. izišla u četiri sveska, na gotovo tri tisuće stranica, što je do danas ostala referentna podloga zavodskih izdanja.

Jednak uspjeh postiglo je i njegovo veliko djelo Jadran, vodič i atlas, koje je, premda tzv. komercijalno izdanje iz daleke 1965. odnosno 1971, i danas nezaobilazni priručnik mnogim povjesničarima umjetnosti, konzervatorima i istraživačima. Pokretanjem višesveščanoga Hrvatskoga biografskoga leksikona (1975), najzahtjevnijega zavodskoga izdanja u njegovoj povijesti, Šenoa je od samih početaka u radnom uredništvu, a od njegova drugoga sveska (1989) bio je urednik struke, odnosno od šestoga sveska (2005) član uredničkoga vijeća.


Umro Slavko Kovač

Zagreb — 10. rujna Dugogodišnji glavni urednik ilustriranoga časopisa za umjetnost i kulturu »15 dana« umro je u Zagrebu u 73. godini.

Slavko Kovač u časopisu »15 dana« od 1965. do 1997. objavljivao je i svoje ilustrirane feljtone pod zajedničkim (nad)naslovom Pješčane ure naše kulture. Manji dio tekstova objavio je pod pseudonimom Martin Feldman u rubrici Kroz sito i sitnozor. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu filozofiju i povijest. Prije tri godine objavio je knjigu tekstova Daleko od Bostona — Trešnjevačke teke. Na poziv uredništva tadašnjeg III. programa Radija Zagreb sudjelovao je u ciklusu emisija pod zajedničkim naslovom Hrvatski esej 1990–1991. Kovačev esej Novo pokoljenje objavljen je 1991. u posebnoj publikaciji Radija Zagreb, a preveden je i na njemački jezik te objavljen u časopisu Društva hrvatskih književnika »Most — The Bridge«.


slika


Laboratoriumu jedanaest dizajnerskih oskara

Hannover — 2. rujna U zgradi hannoverske operi uručene su nagrade najboljima na međunarodnom natjecanju iF Communication Design Award 2005. U impresivnoj konkurenciji od 1211 radova prijavljenih iz 31 zemlje svijeta napravljen je uži izbor od 323 dizajnerska rješenja, kojima su dodijeljene nagrade, dok je samo trideset dizajnerskih rješenja osvojilo najveće priznanje — Zlatnu statuetu. Jedanaest nagrada na tom natjecanju pripalo je zagrebačkom studiju za oblikovanje vizualnih komunikacija Laboratorium, odnosno njegovim autorima i osnivačima Orsatu Frankoviću i Ivani Vučić. Zlatnu statuetu osvojili su za rad pod naslovom Goat Island, posebno izdanje časopisa »Frakcija« nastalo u suradnji s Čikaškom kazališnom skupinom, a nagrađeni su i za projekte: Dubrovački muzeji (dvije nagrade — nagrada za korporativni identitet i pojedinačne vizualne identitete šest dubrovačkih muzeja te nagrada za jedinstveni koncept dizajna u rješavanju problema oblikovanja), PM (katalozi/plakati Galerije proširenih medija, HDLU), The Volume Collection (ogledni katalog papira, IGEPA Plana), Growing Christmas Card (božićna čestitka, Laboratorium), Unframed Landscapes (pozivnica i plakat za izložbu, HDLU), Yammat (omot za CD), Out of Focus (katalog izložbe Ksenije Turčić), Iz zemlje (katalog izložbe Lidije Boševski) i Femina (vizualni identitet / serija naslovnica Profilove biblioteke). iF Design Award međunarodna je nagrada za vizualno oblikovanje s tradicijom duljom od pola stoljeća. Etablirala se kao jedna od cjenjenijih i poznatijih nagrada iz područja dizajna, tako da je često nazivaju dizajnerskim oskarom.


slika


Tjedan hrvatskog filma u Chicagu

Chicago — Od 3. do 26. rujna u dvoranama filmskog centra Gene Siskel, koji je dio Umjetničkog instituta Chicaga, održava se Tjedan hrvatskoga filma. Gene Siskel osnovan je 1972. i od tada se nametnuo kao jedan od najvećih promotora novih američkih i stranih filmova, nezavisnih producenata i međunarodnih filmskih festivala. U sklopu Tjedna hrvatskoga filma bit će prikazani filmovi Konjanik redatelja Branka Ivande; Oprosti za kung–fu Ognjena Sviličića; Kraljica noći Branka Schmidta, Ta divna splitska noć Arsena Antona Ostojića, Što je Iva snimila 23. listopada 2003. Tomislava Radića, a tu vrijednu prezentaciju hrvatskih filmova zatvorit će film Duga mračna noć Antuna Vrdoljaka. Organizatori su Tjedna hrvatskoga filma Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija, Generalni konzulat RH u Chicagu te The School of the Art Institute of Chicago u suradnji s American Cinematheque.


Pet Gavranovih inozemnih premijera

Najizvođeniji hrvatski dramatičar Miro Gavran u iduća će četiri mjeseca imati čak pet inozemnih premijera. U Narodnom kazalištu u češkom Brnu 24. rujna bit će premijerno izvedena drama Ljubavi Georgea Washingtona, a potkraj listopada u Parizu će Teatar Cheminis Paralle` les premijerno izvesti dramu Zaboravi Hollywood. Za 5. studenoga u Volkstheateru Bautzen u njemačkom Bautzenu zakazana je premijera komedije Traži se novi suprug, dok će u siječnju iduće godine dva kazališta premijerno izvesti dramu Sve o ženama Teatro das Artes u brazilskom Rio de Janeiru i Teatar Ludovy u poljskom Krakovu. Tekstovi hrvatskoga dramatičara Mire Gavrana dosad su prevedeni na 25 jezika, njegove drame i komedije premašile su broj od stotinu i trideset premijera, a vidjelo ih je više od milijun i pol gledatelja.

Vijenac 300

300 - 15. rujna 2005. | Arhiva

Klikni za povratak