Vijenac 297

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Novi Milanski velesajam

Novi Milanski velesajam

slika


Novi kompleks Milanskog velesajma podignut je prema projektu Massimiliana Fuksasa na mjestu nekadašnje Agipove rafinerije u perifernoj gradskoj zoni Rho-Pero. Inovativna i futuristička struktura po uzoru na lokalnu znamenitost Galerije Vittorio Emanuele, prostire se na ukupnoj površini od milijun četvornih metara impozantne horizontalne platforme sa crvenim/narančastim aluminijskim kutijama izložbenih kontejnera i višenamjenskih dvorana, nanizanih obostrano duž kilometarskog proreza - središnje javne pasarele natkrivene čipkastim čelično-staklenim naboranim krovom. Prema riječima autora novi kompleks pokušaj je stvaranja kritične mase sposobne za generiranje urbanih efekata u bujajućem kontinuiranom megalopolisu na potezu od Torina do Trsta, u kojem se gradovi preklapaju transformirajući nekadašnji hinterland u svojevrsnu pulsirajuću magmu.


Disneyland pod Sljemenom


slika


U Galeriji Modulor trešnjevačkoga Centra za kulturu do kraja srpnja postavljena je izložba intrigantna naslova Diznilendizacija obiteljskih kuća u zagrebačkoj podsljemenskoj zoni. U žarištu interesa autora izložbe Tonija Bešlića novija je obiteljska izgradnja na rezidencijalnim zagrebačkim brežuljcima, koje se snažna ekspanzija zbiva prema modelima svojstvenim za tranzicijske zemlje nekritičkim preuzimanjem oblika bogatih i stranih uzora. Kako je zapisao Bešlić u katalogu izložbe »u novim su zagrebačkim kućama diznijevski motivi preuzeti iz jeftinih kataloga velikih trgovačkih lanaca ili pak pokupljeni dojmovi s putovanja, pomiješani u nedorečene fragmentarne slike što obezvređuju i razgrađuju ukupnu urbanu sliku«. Ilustracije na izložbi dolaze iz zagrebačkog Maksimira, no mogle bi biti iz bilo koje zagrebačke četvrti ili hrvatskoga grada s obzirom da je riječ o općehrvatskom fenomenu.


Nagrada AR 2005 za mlade arhitekte


slika


Nagrada za arhitekte što ju je u svrhu šire međunarodne afirmacije darovitih arhitekata i dizajnera mlađih od 45 godina 1999. osnovao poznati britanski časopis »The Architectural Review«, otpočela je sedmi ciklus. Tijekom godina nagrada je stekla glas najvažnijega svjetskog arhitektonskog priznanja za mlade arhitekte, koje uz novčanu nagradu od 10.000 funti osigurava pobjednicima sudjelovanje na izložbi i u seriji predavanja u londonskom sjedištu RIBA-e (Kraljevski institut britanskih arhitekata). Ovogodišnje izdanje nagrade, sponzorirano od poznate međunarodne konzultantske tvrtke Buro Happold, žirirat će ocjenjivački sud u sastavu: Sean Godsell (Melbourne, pobjednik 2002), Thom Mayne (Morphosis, Los Angeles, dobitnik Pritzkerove nagrade za 2005), Luis Mansilla (Mansilla & Tuńon, Madrid), Annette Gigon (Gigon/Guyer, Zürich) i Peter Davey (bivši urednik AR-a), a predsjedat će mu Paul Finch, sadašnji urednik. Rok za predaju radova je 13. rujna, a sve detalje i uvjete moguće je doznati na adresi: www.arplus.com.


Nouvelov manifest


slika


U danskom Muzeju moderne umjetnosti Louisiana do 18. rujna postavljena je izložba Jean Nouvel - Louisiana Manifesto, posvećena djelu najpoznatijega suvremenog francuskog arhitekta, koji je svjetsku slavu stekao zdanjem Arapskog instituta u Parizu (1987), jednim od najkolosalnijih Mitterrandovih Les Grands Projets. Izložbu je koncipirao Nouvel osobno, ne kao klasičnu retrospekciju, nego kao manifest svojih razmišljanja o arhitekturi, u svrhu demonstracije »fundamentalnih arhitektonskih principa snažna dijaloga s duhom i specifičnim karakterom mjesta kao polazištem svakoga svog projekta«. Nakon više posjeta muzeju, koji je sam po sebi duboko ukorijenjen u ideji genius loci, Nouvel je vizualizirao vlastito iskustvo mjesta kroz filmske sekvence izmiješane s pričom o svojim projektima - od poznatoga stambenog bloka Nemausus u Nîmesu (1987), Zaklade Cartier u Parizu (1995) i Kulturno-kongresnog centra u Luzernu (1998) do najnovijeg Quai Branly muzeja antropologije na obali Seine, čije je otvaranje predviđeno za 2006. godinu.Vinko Penezić

Vijenac 297

297 - 23. srpnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak