Vijenac 296

Časopisi

Kafić ili caffé

»Vijesti muzealaca i konzervatora«, gl. ur. Nada Vrkljan-Križić, br. 1 - 4, Zagreb, 2004.

Kafić ili caffé

»Vijesti muzealaca i konzervatora«, gl. ur. Nada Vrkljan-Križić, br. 1 - 4, Zagreb, 2004.


Kada neki časopis obilježava više od pola stoljeća neprekidna izlaženja, prolazeći pritom različitim sustavima i podnoseći različite postupke mjerodavnih ustanova, to je dovoljan razlog da se na njega obrati pozornost. Jedan takav su i »Vijesti muzealaca i konzervatora«, koje još od, sada već daleke, 1952. godine izlaze u izdanju Hrvatskoga muzejskog društva. U čekanju boljih vremena za muzeološku struku uredništvo osim što je nastavilo s njegovim redovitim izdavanjem radilo je i na poboljšanju kvalitete u okvirima mogućnosti.

Časopis, namijenjen ponajprije uskom stručnom krugu, ali čitljiv i svima ostalim zainteresiranim, u posljednjih nekoliko brojeva iskristalizirao je sadržajne smjernice, pa su se izdvojile rubrike posvećene vijestima iz svijeta, stručnim prilozima, izdvojenim izložbama, najavama događanja, osvrtima na stručne publikacije, a tu je i rubrika o zaštiti i restauraciji građe, a o svim tim temama pišu priznati stručnjaci s područja struke.

U posljednjem broju, u rubrici posvećenoj vijestima iz svijeta, tekstovi su o odnosu prema srednjovjekovnoj skulpturi kao objektu izlaganja, pogledu na tu problematiku iz prakse slovenskih muzeja, o izložbi našega poznatog umjetnika Ivana Kožarića u Teheranu prošle godine, o Berlinu i njegovu Muzejskom otoku, jednom od najvažnijih muzejskih kompleksa na svijetu. Stručni prilozi posvećeni su obilježavanju 110. obljetnice muzejske djelatnosti u Rijeci, teretu potopljenoga broda iz 16. stoljeća kraj otočića Gnalić, nedaleko Biograda, jednom od najvažnijih hidroarheoloških nalazišta na Jadranu, aspektima kontekstualizacije izložbe Universum sacrum, a razmatralo se i pitanje kafić ili muzejski caffe, te je donesen izvještaj o osnivanju sekcije kulturnog turizma Hrvatskog muzejskog društva, zamišljenog kao mjesto susreta i djelovanja stručnjaka raznih struka zainteresiranih za unapređenje i povezivanje turističke i baštinske ponude. U dijelu posvećenu izložbama u muzejima i galerijama dan je osvrt na Drugi hrvatski festival znanosti, izložbu Raoula Goldonija u zagrebačkom Umjetničkom paviljonu, izložbe Židovi fotografi u Gliptoteci i fotografije Stjepka Rošina, kao i kratki pregled ostalih izložbenih događaja. Od predstavljenih publikacija može se izdvojiti Zbornik I. kongresa povjesničara umjetnosti, koji obiluje nizom zanimljivih stručnih priloga.

Tu je i uvijek zanimljiv dio posvećen zaštiti i restauraciji građe, koji iz broja u broj donosi niz zanimljivih informacija, savjeta i preporuka, u ovom broju o dezinsekciji štafelajnih slika i polikromirane drvene skulpture zaražene drvnom crvotočinom i čišćenju, zaštiti i održavanju umjetničkih predmeta od olova i njegovih slitina. Kraći tekst posvećen je i seminaru i radionici održanima u Splitu s temom konzervacije kamena.

Časopis »Vijesti muzealaca i konzervatora«, zahvaljujući dugogodišnjem trudu njegovih suradnika, uspio se svih godina održati kao jedan od rijetkih na području struke koju pokriva.Antonija Vranić

Vijenac 296

296 - 7. srpnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak