Vijenac 296

Glazba

GLAZBENI GLOBUS

BBC-eva nagrada najboljoj pjevačici

BBC-eva nagrada najboljoj pjevačici

slika


Američka sopranistica Nicole Cabell dobitnica je BBC-eve nagrade za najbolju pjevačicu svijeta, koju je osvojila pobijedivši u natjecateljskom finalu održanu u St. David´s Hallu u Cardiffu. Konkurencija mladoj dvadesetsedmogodišnjoj opernoj pjevačici bili su engleski tenor Andrew Kennedy, mezzosopranistica Wendy Dawn Thompson iz Novog Zelanda, čileanski tenor Luís Olivares Sandoval te Daria Masiero, sopranistica iz Italije. Pored novčane nagrade i zlatnoga trofeja, Nicole Cabel potpisala je i nove ugovore sa BBC-em i Velškom nacionalnom operom.


MSO otkazao čitavu ljetnu sezonu

Uprava Montrealskoga simfonijskog orkestra otkazala je sve ugovorene ljetne koncerte i gostovanja na festivalima zbog štrajka glazbenika, koji traje već od 9. svibnja. Naime, sve to vrijeme uprava i glazbenici nisu uspjeli iznaći rješenje koje bi pogodovalo objema stranama, stoga se i štrajk i pregovori nastavljaju. Jedini kojima će, na neki način, to štetiti jesu ljubitelji glazbe koji su već kupili ulaznice za MSO-ove koncerte na raznim festivalima. No, uprava orkestra jamči poklonicima da će navedeni problemi biti primjereno riješeni.


Nova tehnologija

Stare snimke velikih interpreta često su obilježene brojnim površinskim šumovima ili zvukovima loše filtriranim kroz primitivne mikrofone. No, i tomu je netko odlučio doskočiti. John Walker, predsjednik Zenph Studios u Raleighju, u procesu je razvijanja nove tehnologije koja će mu omogućiti da razloži zvukove sa starih snimaka, digitalizira ih i reproducira na posebnom disklaviru, koji će moći snimati i reproducirati izvedbe putem CD-a poviše klavijature. Ukratko, više nećemo čuti uglavnom oštećenu ili loše realiziranu snimku, nego originalnu izvedbu Horowitza, Goulda, Cortota ili Theloniusa Monka na ugođenome glasoviru, izvedbu pročišćenu od svih negativnih popratnih elemenata. Prvi takvi aparati načinjeni su osamdesetih godina prošloga stoljeća, no nisu zaživjeli u uporabi. U Austrijskom istraživačkom institutu za artificijelnu inteligenciju, koji predvodi Gerhard Widmer, nastoji se još dalje odvesti računalna tehnologija kako bi se odgovorilo na pitanje: Možemo li, nakon što smo ponovo čuli originalnog Horowitza, sada čuti i njegove interpretacije nekih drugih djela (onih koje nikada nije izvodio)? Teško, jer istraživači nisu za sada uspjeli iznaći način kako prevesti glazbu u jezik koji će računalo razumjeti. No, vizije postoje.


Najave

38. svjetski kongres Međunarodnoga savjeta za tradicijsku glazbu

Kongres svjetske tradicijske glazbe ove će godine u Sheffieldu između 3. i 10. kolovoza ugostiti čak dvjesto osamdeset šest izlagača iz četrdeset sedam zemalja sa svih kontinenata. Na ukupno osamdeset četiri organizirane sesije, čiji je program oblikovao predsjednik programskog odbora Svanibor Pettan, sudjelovat će sa svojim istraživačkim projektima i nekolicina uglednih hrvatskih etnomuzikologa i etnologa, Naila Ceribašić, Gorana Doliner, Elsie Ivancich Dunin (američko-hrvatska etnomuzikologinja), Grozdana Marošević, Željka Petrović, Tihana Rubić, Tvrtko Zebec i Alma Zubović. Važno je napomenuti da će čitava jedna sesija biti posvećena našim istraživačima, i to naslovljena Ethnomusicology and Ethnochoreology at Home in Croatia During the 1990s and Early 2000s: War, Revitalization, Applied Work. Sesijom, koja će biti organizirana 4. kolovoza, predsjedat će Naila Ceribašić. Preliminarni program, kao i svi podaci o predstojećem Kongresu, mogu se pronaći na internetskoj adresi:

http://www.ethnomusic.ucla.edu/ICTM/2005uk/homepage.html.


Laus Polyphonie Festival

Ovogodišnji festival posvećen polifoniji i glazbi nastaloj na njezinim temeljima održat će se od 20. do 28. kolovoza u Antwerpenu, a usredotočit će se na umjetnost skladatelja Jacoba Obrechta. Pored čak dvadeset sedam koncerata, festivalska će organizacija prirediti i brojne druge aktivnosti, primjerice radionice, predavanja, uvodne razgovore prije koncerata, tematike okruglih stolova, akademski kolokvij te drugo izdanje International Young Artist’s Presentation pod naslovom Historical Wind Instruments, koje će biti ostvareno pod vodstvom Bartholda Kuijkena. Rezidencijalni ansambl bit će Capilla Flamenca, dok će osnovna predavanja, intervjue i radionice u okviru festivala voditi Dirk Snellings, Rob C. Wegman, Stratton Bull i Wim Diepenhorst. Detaljne informacije možete potražiti na internetskoj stranici:

http://www.festivalvanvlaanderen-antwerpen.be.


Diskografija

Glazba za lutnju

Ova snimka glazbe za lutnju Johna Dowlanda prvi

je susret Hopkinsona Smitha, vrhunskog lutnjista današnjice, s engleskom glazbom uopće. Uzevši u obzir razdoblje u kojemu su skladane Dowlandove pjesme, a kojima je autor često dodavao i stihove, Hopkinson Smith primjenjuje vrlo sofisticiranu improvizaciju na zadani notni predložak. Improvizaciju koja nikada ne prelazi načela dobra ukusa, ali koja zahtijeva od interpreta aktivan i inspirativan angažman.

Naposljetku napomenimo još da je nosač zvuka naslovljen pomalo tajnovito A Dream te snimljen za izdavačku kuću Nadi`ve (broj izdanja: E 8896).Priredila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 296

296 - 7. srpnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak