Vijenac 295

Arhitektura

ARHITEKTONSKI GLOBUS

Walker Art Center

Walker Art Center

slika


U Minneapolisu otvoren je obnovljeni Walker Art Center, jedan od najdinamičnijih američkih muzeja, čija je 67 milijuna dolara vrijedna rekonstrukcija izvedena prema zamisli švicarskih arhitekata Herzoga i de Meurona. Proširenjem muzeja postojećem je masivnom kutijastom obliku od cigle, podignutu 1971. prema projektu Edwarda Larrabee Barnesa, pridodan paviljon sličnih dimenzija, ali obložen naboranom metalnom kožom što lebdi iznad tla. Konačni je rezultat multidisciplinarni centar umjetnosti koji uključuje izložbeni prostor u tri tisuće četvornih metara nove galerije, kazalište sa 385 mjesta, novi restoran i proširenu knjižnicu. Prema izvornoj zamisli arhitekata dograđeni toranj trebao je biti omotan svjetlećim teflonskim tkanjem u obliku velike papirnate lanterne, što muzejska uprava nije prihvatila zbog visine troškova, pa je naposljetku izveden u oblozi od aluminijskih panela oblikovanih tako da izgledaju poput nježno zgužvana papira. Dogradnja muzeja sjajan je primjer kako majstorsko oblikovanje može pridodati novo značenje starim istrošenim strukturama.


Nagrade UHA-e


slika


U prostoru budućeg akvarija na splitskim Bačvicama 9. lipnja otvorena je Godišnja izložba ostvarenja hrvatskih arhitekata u 2004. koja će potrajati do kraja mjeseca. Istom prigodom dodijeljene su nagrade UHA-e za najuspješnija arhitektonska ostvarenja u protekloj godini. Nagrada Viktor Kovačić za životno djelo dodijeljena je zagrebačkom arhitektu i urbanistu Josipu Uhliku, a istoimenu nagradu za najbolju realizaciju podijelili su Veljko Olujić i Tonči Žarnić za Industrijsko-obrtničku i tehničku školu u Zadru te Leo Modričin za 59E59 Theaters u New Yorku. Nagrada Drago Galić za najbolju stambenu zgradu ostala je u Splitu autoru Nikoli Popiću i koautorici Dini Ožić Bašić za kuću Dimov na Braču, dok je Bernardo Bernardi za oblikovanje i interijer dodijeljen autoru Nikoli Bašiću i koautoru Ivici Stamaću za Morske orgulje u Zadru. Konačno Neven Šegvić za znanstvenoistraživački, publicistički, kritički i teorijski rad na području arhitekture u 2004. ide profesoru emeritusu dr. sc. Bruni Miliću iz Zagreba za ukupan prinos na tom području.


Kongres UIA u Istanbulu


slika


U Istanbulu se od 3. do 10. srpnja održava 22. kongres Međunarodne unije arhitekata (UIA). Na kongresu posvećenu temi Gradovi: veliki bazar arhitekture okupit će se svi koji su odgovorni ili participiraju u oblikovanju suvremenog okoliša - arhitekti, studenti, klijenti, političari, industrija, poizvođači računalne tehnologije, pojedinci i institucije kako bi prezentirali svoje ideje i razmijenili iskustva s ostatkom svijeta. U žarištu interesa sudionika bit će suvremeni gradovi kao mjesta pluraliteta i društvenih interakcija. Sudjelovanje na kongresu najavila je krema svjetske arhitekture: Rem Koolhaas, Shigeru Ban, Charles Correa, Peter Eisenman, Massimiliano Fuksas, Zaha Hadid, Kengo Kuma, Fumihiko Maki, Glenn Murcutt, Joseph Rykwert, Moshe Safdie, Robert Venturi, Ken Yeang i mnogi drugi. Takva koncentracija arhitektonskih zvijezda sigurno će početkom srpnja privući velik broj arhitektonske publike u grad na Bosporu.


Japanska izložba u Grazu


slika


U zajedničkoj produkciji Kunsthausa iz Graza i Camera Austria u gracerskoj je galeriji do početka rujna postavljena izložba koja prezentira razvoj japanske umjetnosti u posljednjih nekoliko desetljeća, presudno obilježen temama iz naslova izložbe Chikaku, vrijeme i memorija u Japanu (chikaku je japanska riječ za percepciju). Izložba donosi radove suvremene umjetnosti, fotografije, videa/filma, media arta i arhitekture, bacajući novo svjetlo na složene nijanse japanske umjetnosti, povezujući radove iz različitih epoha i žanrova te otkrivajući nove relacije i međuovisnosti koje su dosad bile prikrivene. Moderna japanska umjetnost nastaje pod utjecajem dinamične modernizacije i ubrzana tehnološkog napretka, reflektirajući probleme suvremenog društva u vezi s tehnologijom i okolišem, danas od globalne važnosti. Postav izložbe osmislio je Makoto Sei Watanabe, jedan od vodećih japanskih arhitekata i sam zastupljen na izložbi dvama radovima. Njegova prostorna instalacija u obliku spektakularne zavojite trake simbolizira brojna pregibanja i zavojite putove suvremene umjetničke ekspresije.


Vinko Penezić

Vijenac 295

295 - 22. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak