Vijenac 295

Književnost

KNJIŽEVNI GLOBUS

Međunarodni Booker Ismailu Kadareu

Međunarodni Booker Ismailu Kadareu

slika


Velika Britanija Albanski pisac Ismail Kadare dobitnik je prvoga međunarodnog izdanja nagrade Man Booker.

Booker, jedna od najčuvenijih svjetskih književnih nagrada, u međunarodnoj je verziji dotirana sa 60.000 funti, dodjeljivat će se svake druge godine, a otvorena je autorima svih nacionalnosti, pod uvjetom da su im djela prevedena na engleski jezik. Ismail Kadare piše prozu i liriku, u domovini je postao poznat 1963. s knjigom General mrtve vojske. Albaniju je napustio 1990. nekoliko mjeseci prije kraja komunističkoga režima, a od tada živi u Parizu. Prije toga njegov francuski izdavač Editions Fayard krijumčario je Kadareove rukopise iz Albanije. Unatoč tome što je pola života proveo raskrinkavajući represivni režim Envera Hoxhe, autor Velike zime, Albanskih proljeća i Tri elegije za Kosovo naglašava da sam sebe ne smatra političkim piscem. Za prvo izdanje međunarodnog Bookera bilo je nominirano još dvadesetak autora, među njima nobelovci Günter Grass, Nagib Mahfuz i Gabriel García Márquez, zatim Philip Roth, Ian McEwan, Milan Kundera.


Dodijeljena nagrada Georga Büchnera

Njemačka Brigitte Kronauer dobitnica je ovogodišnje Nagrade Georga Büchnera, jedne od najvažnijih njemačkih književnih nagrada. Brigitte Kronauer rođena je 1940. u Essenu, a prve prozne tekstove počela je objavljivati već šezdesetih godina. Proboj je postigla 1980. romanom Frau Mühlenbeck im Gehäus. Šest godina poslije uslijedio je hvaljeni roman Berittener Bogenschütze, a s Die Frau in den Kissen završila je 1990. trilogiju započetu 1983. romanom Rita Münster i nastavljenu s Bogenschützen. Dobitnica je brojnih nagrada, između ostaloga nagrade Fontane grada Berlina, Nagrade Heinricha Bölla, Nagrade Josepha Breitbacha. Osim romana objavila je i niz zbirki priča i proznih minijatura, među ostalim Schnurrer, Die Einöde und ihr Prophet i Verlangen nach Musik und Gebirge. Nagrada koju predaje Njemačka akademija za jezik i

književnost, a dotirana je s 40.000 eura, bit će joj službeno predana na svečanosti 5. studenoga u Darmstadtu.


Orange Lionel Shriver

Velika Britanija Američka autorica Lionel Shriver dobitnica je britanske književne nagrade Orange, dotirane s 30.000 funti.

Autorica je nagrađena za svoj kontroverzni roman We Need To Talk About Kevin. Roman 48-godišnje autorice priča priču zaposlene žene koja odlučuje roditi, da bi shvatila da nije kadra voljeti dijete. Njezin sin Kevin zatim u dobi od šesnaest godina ubija devetoro razrednih kolega. Riječ je o sedmom romanu autorice koja živi u Londonu i New Yorku i koja je s 15 godina ime Margaret Ann promijenila u Lionel smatrajući da će se u književnom svijetu lakše probiti s muškim imenom. U ovogodišnjoj konkurenciji za Orange bile su Jane Gardam, Joolz Denby, Marina Lewycka, Maile Meloy i Sheri Holman. Nagrada, koju je 1996. osnovala kompanija mobilne telefonije Orange, predaje se samo autoricama.


Obnavlja se Hemingwayeva kuća na Kubi

Kuba Kuća na Kubi u kojoj je 22 godine živio Ernest Hemingway i u kojoj je napisao knjige Starac i more i Kome zvono zvoni našla se na popisu ugroženih američkih spomenika kulture.

Zbog neulaganja u obnovu i tropske klime kuću hitno treba sanirati, pa je ekipa američkih arhitekata, unatoč američkom embargu protiv Kube, dobila vladinu dozvolu za pokretanje projekta restauracije kuće. Finca Vigia, koja se nalazi na brdu iznad Havane, ostala je kubanskoj državi nakon Hemingwayeve smrti 1961, a danas je muzej u kojemu se nalazi devet tisuća knjiga, rukopisa, pisama i lovačkih trofeja američkog nobelovca. U kući, gdje je Hemingway najdulje živio, osim bogate ostavštine, gostinjska je soba u kojoj je jednom odsjeo Jean-Paul Sartre i Hemingwayev brod Pilar. U njegovoj kući u Key Westu na Floridi više nema izvorna pokućstva iz Hemingwayova doba, a na farmi u Ketchumu u Idahu živio je tek kratko prije nego što je počinio samoubojstvo.Iva Krtalić Muiesan

Vijenac 295

295 - 22. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak