Zagreb Retrospektivna izložba Josipa Klarice (1946), otvorena u Galeriji Klovićevi dvori, donosi pregled Klaričina rada od početka njegova djelovanja sredinom sedamdesetih godina do danas. Sa 165 fotografija u pet ciklusa (Nature morte, Gliptoteka, Sveti ljudi, Ovce, koze, svinje, konji i kokoši i Krajolici) predstavljen je osobit svijet autora koji svoje prizore traži i konstruira pažnjom staroga majstora, ostavljajući za sobom trag bezvremene nadrealnosti. Za Klaricu karakteristično bavljenje medijem, zanatski pristup izradi snimaka i ulaženje u izvornu tehnologiju čini njegov opus jedinstvenim i još prepoznatljivijim. Katalog izložbe biti će predstavljen 28. lipnja, a izložbu možete pogledati do 28. kolovoza.
Moskva Ane Bilankov
Zagreb U Galeriji Miroslav Kraljević otvorena je izložba Ane Bilankov (1968) pod naslovom Uhodeći crni kvadrat: Moskovski fragmenti. U potrazi za prostornom i duhovnom stvarnošću, za doživljajem u kojem se dotiču unutrašnji i vanjski realitet Ana Bilankov se našla, u jedno moskovsko popodne, na putu razotkrivanja vlastitih utopija i pronalaženja formalnih prizora koji su svojim ozračjem prenosili duh njene Rusije, doživljene kao poprište velikih umjetničkih ideja i društveno-političkih prevrata. Radovi su nastali za vrijeme autoričina tromjesečnog posjeta Moskvi, gdje je boravila kao stipendistica berlinskog Senata znanosti i kulture. Ana Bilankov živi i radi u Berlinu, a u Zagrebu trenutno izlaže i u sklopu 39. zagrebačkoga salona. Izložbu možete pogledati do 8. srpnja.
Lee Friedlander u MoMA-i
New York Retrospektiva velikana američke fotografije Lee Friedlandera (1934) u njujorškome Muzeju moderne umjetnosti donosi petstotinjak fotografija, a izložbom se prati njegov kompletan rad od šezdesetih godina do danas. Uz središnju temu rada koju Friedlander naziva American social landscape, izloženi su portreti, autoportreti, pejzaži, aktovi, mrtve prirode, a po prvi put je prikazana i njegova aktualna serija pejzaža snimljena na američkom zapadu. Uz izložbu je objavljen katalog kao dosad najobuhvatniji pregled Friedlanderova rada, a uz više od 800 fotografija, praćenih esejima Petera Galassia i Richarda Bensona, donosi i kataloški prikaz Friedlanderovih knjiga, specijalnih edicija i portifolia. Izložba ostaje otvorena do 29. kolovoza, a katalog možete naručiti nawww.momastone.org .
Finkova monografija
Laurie Dahlberg, Larry Fink, Phaidon Press, 2005. Američki fotograf Larry Fink (1941), dobitnik mnogobrojnih nagrada, koji je samostalno izlagao u MoMA-i, Whitney Museumu, Kunstmuseumu u Düsseldorfu, te drugim glasovitim institucijama, dobio je svoju prvu retrospektivnu monografiju koja prati četrdeset godina njegova rada. Pod utjecajem europske umjetnosti, osobito Georga Grosza i Otta Dixa te svojih kolega Brassai.a i Kertesza, svojim snimkama davao je socijalne, a nerijetko i političke komentare, naglašavajući ono groteskno u svakodnevnom životu. Knjiga donosi esej Laurie Dahlberg koja Finkov rad smješta u kontekst vremena nastanka i unutar povijesti fotografije, a kroz 55 kronološki odabranih fotografija, uz pojedinačni komentar uz svaku, prati razvoj Finkova individualnoga kretanja u suvremenome svijetu.
Tanja Masnec Šoškić
Klikni za povratak