Vijenac 295

Glazba

GLAZBOSKOP

Barokna glazba u Zagrebu

Barokna glazba u Zagrebu

slika


Od 30. lipnja do 1. kolovoza u prostorima grada Zagreba primjerenima vrsti izvođene glazbe održat će se Zagrebački barokni festival u organizaciji Koncertne direkcije Zagreb. Festival će svečano otvoriti belgijski barokni ansambl Ausonia 2. srpnja u Atriju Klovićevih dvora s početkom u 21 sat. Ansambl su osnovali Frédérick Haas i Mira Glodeanu okupivši glazbenike sa zajedničkom svrhom istraživanja repertoara 17. i 18. stoljeća. Posebno se odlikuju strastvenim interpretacijama djela J. Ph. Rameaua i J. B. Lullyja, pored kojih će na zagrebačkom koncertu izvesti i djela Ch. L. Beauchampsa. U svom najnovijem projektu Zoroastre istražit će sve aspekte teatralnosti u velikom Rameauovu skladateljskom opusu te još jednom potvrditi njegovo zasluženo mjesto na francuskom baroknom Olimpu. Vokalni ansambl Dialogos danas se ubraja među najvažnije ansamble za ranu glazbu u svijetu, a utemeljila ga je hrvatska muzikologinja i pjevačica Katarina Livljanić 1997. u Parizu. Trenutno se bavi srednjovjekovljem i djelima od 9. do 12. stoljeća, gregorijanskim pjevanjem iz južne Italije i crkvenim prikazanjima. Članice ansambla zajedno s redateljicom Sandom Hržić i Yoshijem Oidom (suradnikom Petera Brooka) na scenu su postavile glagoljsku Tondalovu viziju, fantastičnu priču o vizijama srednjovjekovnog viteza Tondala na rubu smrti, koju će izvesti i u sklopu ZABAF-a 5. srpnja u Zagrebačkoj katedrali s početkom u 21 sat. Francuska je kritika CD izdan u proljeće 2004. nagradila brojnim priznanjima (Diapason d’or, Choc du monde de la musique, 10 du Répertoire).


Otvaranje glazbenih večeri u Eufrazijani

Prvi koncert na 44. glazbenoj sezoni u Eufrazijevoj bazilici u Poreču bit će posvećen gostovanju Hrvatskoga baroknog ansambla pod umjetničkim vodstvom violinistice Laure Vadjon. Večer pretežito talijanskih baroknih majstora održat će se 1. kolovoza s početkom u 21 sat. Na programu će biti djela A. Corellija, A. Vivaldija, G. Frescobaldija, G. Ph. Telemanna i G. F. Händela. Na ukupno osam koncerata u Eufrazijevoj će bazilici od prvoga dana srpnja do 19. kolovoza nastupiti istaknuti domaći i inozemni interpreti s reprezentativnim izborom programa, među kojima treba istaknuti gostovanje Trija Celibidache iz Münchena te večer posvećenu hrvatskim baroknim skladateljima koju će prirediti ansambl Responsorium. Više o tim koncertima u idućim brojevima »Vijenca«.


Operna premijera

Mozartova Cosi`i fan tutte

Sljedeće godine obilježava se 250. obljetnica rođenja W. A. Mozarta. Riječki HNK odlučio je među prvima te na zaista poseban način proslaviti taj jubilej. Tako će Cosi fan tutte, najmanja i najšarmantnija Mozartova opera, prvi put nakon 1980. biti izvedena u Rijeci, i to na klasicističkom Trgu Riječke rezolucije. Premijera će biti 30. lipnja pod ravnanjem Nade Matošević i u režiji Krešimira Dolenčića, a u sklopu teatarsko-glazbenog festivala Riječke ljetne noći. Kao solisti u glavnim će ulogama nastupiti Olga Kaminska / Olga Šober, Kristina Kolar, Robert Kolar, Tomislav Mužek / Sergej Kiselev, Ingrid Haller, Giorgio Surian / Siniša Štork. Predstava će biti reprizirana 1, 2. i 4. srpnja uvijek s početkom u 21.30 sati.


Iz svijeta knjige

Prijevodi iz područja glazbene historiografije

Dvije knjige glazbene historiografije, Glazba u renesansi Howarda M. Browna i Louise K. Stein te Glazbena pretklasika Petera Rummenhöllera, prevedene su na hrvatski jezik i objavljene u izdanju Hrvatskoga muzikološkog društva. Knjige su tiskane u biblioteci Opća povijest glazbe i prvi su prijevod povijesti europske glazbe od srednjega vijeka do 20. stoljeća na hrvatski jezik. Voditelj projekta Stanislav Tuksar najavio je da bi se do 2006. trebalo tiskati i preostalih pet knjiga iz navedenoga projekta, koje će popuniti prazninu u glazbenoj historiografiji. Do 2006. trebale bi biti objavljene još Glazbena povijest srednjega vijeka, Barokna glazba, Doba Mozarta i Beethovena, Glazba 19. stoljeća te Glazba 20. stoljeća. Knjige su namijenjene muzikolozima i stručnjacima s područja humanističkih znanosti te učenicima i studentima glazbe i povijesti umjetnosti.

Izdavanje knjiga novčano su pomogli Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa te Ministarstvo kulture Republike Hrvatske. Pripremila Mirta Špoljarić Smolić

Vijenac 295

295 - 22. lipnja 2005. | Arhiva

Klikni za povratak